Харківський правозахисник Євген Захаров — у короткому списку премії Гавела

Харківський правозахисник Євген Захаров — у короткому списку премії Гавела

Харківський правозахисник Євген Захаров — у короткому списку премії Гавела
Людмила Соколенко/Facebook

Українського правозахисника Євгена Захарова номінували на Премію імені Вацлава Гавела з прав людини 2023 року. Він — засновник Української гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи, документує воєнні злочини росіян.

Про це йдеться на сайті Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Інші двоє претендентів на премію Гавела:

 • Юстина Виджинська (Польща). Адвокатка з прав людини та захисниця прав жінок у Польщі. Засновниця Abortion Dream Team — колективу активістів, який з 2006 року проводить кампанію проти обмежувальних законів Польщі щодо абортів. Юстину притягнули до кримінальної відповідальності за її діяльність та засудили до громадських робіт за допомогу жінці у перериванні небажаної вагітності.
 • Осман Кавала (Туреччина). Заарештований у 2017-му за ймовірний стосунок до протестів у парку ҐезіПротести почалися як мирний спротив вирубці дерев у парку в центрі Стамбула. Мітинг проти дій провладної партії з ісламістськими переконаннями, за якої зросли обмеження свободи слова, преси та інтернету, обмеження споживання алкоголю, абортів, телевізійного контенту, а також права на вільні зібрання. На протестах в Ґезі загинули двоє стамбульців.. Номінант підтримував численні організації громадянського суспільства з початку 1990-х років. Попри рішення Європейського суду з прав людини від 2019 року, яке визнало затримання Османа Кавали порушенням Європейської конвенції з прав людини та закликало негайно його звільнити, він перебував під вартою з 2017 року та був засуджений у квітні 2022 року до довічного ув’язнення.
Осман Кавала, Юстина Вирджинська, Євген Захаров — номінанти на премію Гавела у 2023 році
Осман Кавала, Юстина Вирджинська, Євген Захаров — номінанти на премію Гавела у 2023 році. ПАРЄ

На сторінці асамблеї наводять слова очільника ПАРЄ: "Сьогодні як ніколи надзвичайно важливо віддавати належне жінкам і чоловікам, які своєю мужністю, рішучістю та силою вказують нам шлях до свободи. Їхня боротьба є прикладом для всіх нас".

Переможця або переможицю премії 2023 року оголосять на відкритті осінньої пленарної сесії ПАРЄ у Страсбурзі 9 жовтня.

Про Євгена Захарова

Він заснував Українську гельсінську спілку з прав людини у 2004 році, також є директором Харківської правозахисної групи. Учасник дисидентського руху 1970–1980-х років. Понад 50 років Захаров активно займається захистом прав людини в Україні та інших пострадянських країнах, допомагає захищати права політичних в’язнів і тих, кого переслідують за політичні погляди, йдеться у повідомленні пресслужби ПАРЄ.

У 2022 році Захаров заснував "Трибунал для Путіна". Ініціатива збирає, перевіряє та зберігає докази воєнних злочинів Росії проти України. До її складу належить 24 правозахисні громадські організації.

Більше про премію імені Гавела

Премія імені Вацлава Гавела заснована у 2013-му. Подію організовує ПАРЄ спільно з Бібліотекою Вацлава Гавела та фондом Charta 77. Це нагорода за видатні заслуги в галузі захисту прав людини у Європі й не тільки. Переможець отримує 60 тисяч євро, кубок та грамоту.

У різні роки нагороду вже отримували:

 • керівник білоруського правозахисного центру "Вясна" та політичний в'язень Алесь Бєляцький (2013); торік йому також присудили Нобелівську премію миру спільно з російським правозахисним центром "Меморіал" та Центром громадянських свобод України;
 • Анар Мамедлі (2014);
 • Людмила Алексєєва (2015);
 • Надія Мурад (2016);
 • Мурат Арслан (2017);
 • Оюб Тітієв (2018);
 • Ільхам Тохті та Молодіжна ініціатива за права людини (2019);
 • Луджайн Алхатлул (2020);
 • Марія Калеснікава (2021);
 • російський опозиціонер Володимир Кара-Мурза (2022).

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок