Ігри Нескорених

Ігри Нескорених

Ігри нескорених-2023: хто представить Україну та як ці змагання "рятують життя" ветеранів

Ігри нескорених-2023: хто представить Україну та як ці змагання "рятують життя" ветеранів

Ексклюзивно
Ігри нескорених-2023: хто представить Україну та як ці змагання "рятують життя" ветеранів
Олександр "Терен" Будько на відборі до збірної Ігор нескорених-2023. Фото: Invictus Games: Team Ukraine

Що треба знати про Invictus Games 2023: склад учасників, види спорту та вплив на реабілітацію.

У німецькому Дюссельдорфі відбудуться одні з головних змагань для військовослужбовців і ветеранів, які зазнали поранень або травм, – Ігри нескорених. Вони триватимуть з 9 до 16 вересня та об'єднають близько 600 учасників із 22 країн.

Турнір, який започаткував британський принц Гаррі, проходить з 2014 року. Наразі до програми змагань входять десять видів спорту: стрільба з лука, легка атлетика, веслування на тренажерах, паверліфтинг, плавання, велоспорт, волейбол сидячи, баскетбол і регбі на візках та – уперше в історії – настільний теніс.

Суспільне Спорт – ексклюзивний транслятор Ігор нескорених-2023. Дивіться усі змагання Ігор нескорених на телеканалі та сайті Суспільне Спорт.

Україна дебютувала на Іграх нескорених у 2017-му, тож змагання 2023 року стануть для неї четвертими. Цього разу збірна буде представлена найбільшим складом за всі роки. Уперше команда отримала квоту на 24 учасники, утім, до Дюссельдорфа поїхали 25. Додаткове місце організатори виділили для парамедикині Юлії "Тайри" Паєвської, адже доброволиця не змогла взяти участь в Іграх-2022, адже перебувала в російському полоні.

Загалом на цих Іграх Україна матиме найбільшу кількість учасниць-жінок за весь час своїх виступів. Окрім Паєвської, змагатимуться Ярина Аліманова та Юлія Шевчук, тоді як раніше в лавах "інвіктусів" було не більше однієї захисниці на команду.

До складу української збірної ввійшли військові й волонтери ЗСУ, Нацгвардії, Національної поліції та добровольчих батальйонів, і вперше серед них будуть ті, хто зазнали поранень і травм уже під час повномасштабної війни Росії проти України. Для всіх 25 "нескорених" Invictus Games 2023 стануть дебютними.

Українська збірна буде представлена в усіх видах спорту, крім регбі на візках. Проте деякі учасники отримають можливість зіграти й у цьому виді, але в змішаній команді разом із військовими й ветеранами з інших країн.

Як відбувався відбір і підготовка команди

Відбір до нової збірної Ігор нескорених відбувся на змаганнях у Львові, що проходили у квітні 2023 року. Проте у виборі складу учасників комісія керувалася не лише спортивними навичками й досягненнями. До уваги брали такі критерії: ефект участі в контексті реабілітації (40%), ставлення, дисципліна й відповідальність (25%), спортивна етика (25%) та спортивний результат (10%).

Тобто головний фокус Ігор нескорених – не гонитва за медалями, а реабілітація, фізичне й психічне відновлення військових.

Підготовку "нескорені" проходили в межах трьох тренувальних зборів. Перші два провели в Києві: стартовий був присвячений знайомству з видами спорту й виборі провідних дисциплін, у яких змагатимуться учасники, а другий сповна фокусувався на командних видах. На підсумковий підготовчий збір українці вирушили до Хорватії, де й відточували навички в обраних видах спорту.

Українці готувалися під керівництвом головної наставниці Олени Яновської, яка спеціалізується на легкій атлетиці та нині впроваджує в Україні систему "ветеран для ветерана". Вона полягає в тому, що до роботи з "нескореними" долучають тренерів, які самі є ветеранами та брали участь у ветеранських змаганнях.

Серед інших, у волейболі сидячи українську команду готував призер Ігор воїнів Юрій Зекун, який у 2022 році був капітаном збірної в цьому виді спорту. На його думку, робота учасників із такими самими ветеранами, як він, допомагає їм не лише ефективніше опанувати певний вид спорту, а й "вийти зі своєї мушлі" після травматичного досвіду.

"Зараз багато тих, хто тяжко асоціюють себе з суспільством після травмувань, особливо коли є ампутація, травми голови, – поділився наставник із Суспільне Спорт. – Дуже тяжко виходити зі свого світу, в якому ти замкнувся. Тому такі проєкти повинні витягувати більше в соціум. Адаптуватися важко: по собі знаю, бо в мене теж були травмування у 2014-2015 роках. І в нас [в Україні] ще немає гарної доступності, особливо для візочників, щоб у них була змога ходити в зали, басейни. Тому потрібно це підіймати, бо в нас дуже багато травмованих, і вони будуть додаватися".

До підготовки "інвіктусів" доєднувалися й іноземні спеціалісти. Зокрема, в Україну влітку 2023-го приїздила американська тренерка з баскетболу на візках, що якраз-таки зародився в США, – Ганна Волкер.

"Усі дуже віддані та емоційно залучені в командну роботу, – розповіла про знайомство з українською збірною Ганна. – Щодо мене, я просто намагаюся показати їм різні стратегії та як краще грати. Їхній тренер Тарас [Шпук] працює зі мною з 2020 року: я багато з ним ділилася тим, що ми робимо в США. У нас інша програма. Ми маємо Національну асоціацію баскетболу на візках, тож у наших спортсменів є можливість грати й поза ветеранськими змаганнями впродовж усього року".

"У своїй діяльності я спостерігала, як спорт рятував життя, дійсно рятував життя. Він об'єднував людей. Вони відчувають, що не самі. Це неймовірно бути свідкою того, як люди з ментальними й когнітивними проблемами, з ПТСР відновлюються та знаходять родину завдяки спорту. Тому я закликаю всіх ставати частинами таких програм".

Склад збірної України на Ігри нескорених-2023

Збірна України на Іграх нескорених-2023
Збірна України на Іграх нескорених-2023. Фото: Invictus Games: Team Ukraine
 • Ярина Аліманова (веслування на тренажерах, велоспорт)
 • Веніамін Бондарчук (баскетбол на візках, волейбол сидячи, велоспорт, регбі на візках)
 • Віталій Бородавка (легка атлетика, веслування на тренажерах)
 • Олександр Будько (паверліфтинг, плавання, баскетбол на візках)
 • Назар Вознюк (веслування на тренажерах, плавання)
 • Володимир Гера (легка атлетика, настільний теніс, плавання, стрільба з лука)
 • Ігор Дерман (легка атлетика, веслування на тренажерах, баскетбол на візках, плавання, регбі на візках)
 • Максим Дмитраш (легка атлетика, баскетбол на візках, веслування на тренажерах, волейбол сидячи, регбі на візках)
 • Олег Должок (веслування на тренажерах, плавання, волейбол сидячи)
 • Микола Заріцький (легка атлетика, веслування на тренажерах, баскетбол на візках, волейбол сидячи)
 • Максим Зубов (паверліфтинг, баскетбол на візках, стрільба з лука, волейбол сидячи)
 • Євгеній Кірейонок (веслування на тренажерах, плавання, волейбол сидячи)
 • Костянтин Кобиляну (стрільба з лука)
 • Дмитро Козак (настільний теніс)
 • Семен Лагун (паверліфтинг, баскетбол на візках, веслування на тренажерах, волейбол сидячи, регбі на візках)
 • Павло Лучків (паверліфтинг, баскетбол на візках, настільний теніс, стрільба з лука, регбі на візках)
 • Вадим Мазніченко (легка атлетика, настільний теніс, веслування на тренажерах, волейбол сидячи, стрільба з лука)
 • Олександр Маковей, капітан команди (легка атлетика, баскетбол на візках, волейбол сидячи, регбі на візках)
 • Іван Молдун (веслування на тренажерах, плавання, стрільба з лука, волейбол сидячи)
 • Юлія Паєвська (паверліфтинг, плавання, стрільба з лука)
 • Дмитро Полов'ян (баскетбол на візках, плавання, стрільба з лука)
 • Олександр Пономарьов (настільний теніс, баскетбол на візках, плавання, волейбол сидячи)
 • Володимир Товкис (легка атлетика, веслування на тренажерах, волейбол сидячи, стрільба з лука)
 • Юлія Шевчук (веслування на тренажерах, плавання, стрільба з лука)
 • Богдан Яроцький (веслування на тренажерах, баскетбол на візках, волейбол сидячи, регбі на візках)

У першому переліку учасників, що був оголошений у червні, Ярина Аліманова була зазначена як Ірина Тернікова. З того часу ветеранка змінила ім'я та прізвище.

Також, у порівнянні з початковим списком, відбулося дві заміни. Замість Олександра Кравченка, який відмовився від участі "з сімейних причин" та Вадима Фасолі, який обрав продовжувати військову службу, в Іграх нескорених візьмуть участь Євгеній Кірейонок та Дмитро Козак.

На початок