Меморіальну дошку з іменами членів Росохацької групи відкрили на Тернопільщині

Меморіальну дошку з іменами членів Росохацької групи відкрили на Тернопільщині

Меморіальна дошка Росохацька група
Освячення меморіальної дошки. Фото: Чортківська міська рада

У Чортківській громаді на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку членам Росохацької групи. Встановили її на фасаді Росохацької гімназії, де навчалися члени патріотичної організації, повідомляють у Чортківській міські раді.

Відкрили пам’ятну дошку три учасники Росохацької групи — Володимир і Микола Мармуси та Петро Вітів. На ній викарбувані імена людей, які пропагували ідеї національно-визвольного руху, розповсюджували патріотичні листівки, вивішували українські прапори, боролися проти радянського режиму. Це учасники підпільної групи, які на знак протесту проти репресій комуністичної диктатури 50 років тому вивішали в Чорткові українські прапори.

Меморіальна дошка на фасаді гімназії
Учасники Росохацької групи відкривають меморіальну дошку на фасаді гімназії. Фото: Чортківська міська рада

Відкриття меморіальної дошки з іменами членів Росохацької групи
Під час відкриття меморіальної дошки з іменами членів Росохацької групи. Фото: Чортківська міська рада

Після відкриття таблиці в місцевому центрі культурних послуг Володимир Мармус презентував книгу "Росохач в контексті історії України". У ній — історія села Росохач, історія поселень, що були на місці села, розповіді про місцевих людей, а також спогади про події після протесту членів Росохацької групи.

Інформацію для видання автор збирав з 2015 року. Видадуть 650 книг за гроші з бюджету громади, розповів міський голова Чорткова Володимир Шматько. За його словами, вартість друку книг "Росохач в контексті історії України" 300 тисяч гривень.

Книга Володимира Мармуса
Книга Володимира Мармуса "Росохач в контексті історії України". Фото: Чортківська міська рада

Нагадаємо, 22 січня 1973 року в Чорткові учасники підпільної групи з села Росохач розвішали синьо-жовті прапори та 19 прокламацій до 55-ї річниці проголошення Четвертого Універсалу Української Центральної Ради в Києві. 15 лютого 1973 року почалися арешти, а наприкінці 1973 року в Тернополі відбувся закритий суд. За створення антирадянських організацій 9 учасників групи отримали від трьох до п'яти років у виправно-трудових колоніях та по два-три роки заслання. Найсуворіший вирок суд виніс Володимиру Мармусу — 6 років таборів суворого режиму та 5 років заслання.

У 2006 році указом Президента України учасників Росохацької групи нагородили орденами "За мужність" першого ступеня. Їхні імена також викарбували на табличці, яка розміщена на фасаді Чортківського педучилища. Встановили її 26 січня 2012 року.

Що відомо про Росохацьку групу

На початок