До 20% приватного сектору на Харківщині зруйновані обстрілами й не підлягають відновленню — ОВА

До 20% приватного сектору на Харківщині зруйновані обстрілами й не підлягають відновленню — ОВА

До 20% приватного сектору на Харківщині зруйновані обстрілами й не підлягають відновленню — ОВА
Немишлянський район, Харків, 7 вересня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

У Харківській області від 15 до 20% житла у приватному секторі повністю зруйновані війною або такі, що не підлягають відновленню. Такі цифри Українському Радіо Харкова назвав директор обласного департаменту містобудування та архітектури Антон Коротовських. За його словами, виплати по другому етапу "єВідновлення", на якому власникам житла, що не можна відновити, передбачена компенсація на придбання нового житла, можуть розпочати за 3-4 тижні. За його словами, на кінець серпня на Харківщині близько 20 громад створили комісії для розгляду заявок другого етапу програми.

Як на Харківщині триває "єВідновлення" — матеріал Українського Радіо Харкова.

Зруйноване житло на Харківщині внаслідок війни: дані ОВА

Яка кількість пошкодженого війною житла на Харківщині?

Загальна кількість пошкоджених об'єктів по області вже майже 30 000. З них приватних житлових будинків — майже 10 000, багатоповерхових — 4000.

Найбільше заяв на "єВідновлення" — місто Харків, потім Ізюмський район, Харківський та Чугуївський. Це найбільш постраждалі райони у нас.

Цей процес не має обмежень чи термінів? Скільки ще часу люди можуть користуватися цією програмою, її першим етапом?

Обмежень немає, але моя порада — не затягувати. Якщо, наприклад, людина за кордоном, то необхідно приїхати, сформувати заявку, подати її через "Дію" і чекати на комісію, щоб все ж таки розв'язати питання зі своїм пошкодженим майном.

Дистанційно це можливо зробити?

Обов'язкова вимога — присутність, коли комісія виходить на місце. Обов'язково має бути власник житла.

Якщо, наприклад, якась громада сама відновлює за свої кошти багатоквартирні будинки або приватний сектор, то людям, котрі там жили, програма доступна?

В кожній громаді відбудова триває по-різному. Громади, в основному, ремонтують пошкоджений фасад, місця загального користування, вхідні групи, вставляють вікна, а внутрішнім ремонтом квартири, наприклад, громади майже не займаються, хоча так, є приклади, коли деякі громади робили й внутрішнє оздоблення.

Втім, якщо у людини постраждав внутрішній ремонт, вікна ставили, але є пошкодження перегородок, дверей, то людина повинна подати заявку на відшкодування, щоб комісія прийшла і порахувала все те, що пошкоджено, але не відремонтовано.

Другий етап "єВідновлення": доступ до реєстру вже є

Старт другого етапу "єВідновлення" відбувся 1 серпня. Чи є доступ до реєстру, бо в громадах говорили, що з цим були проблеми.

Доступ до реєстру пошкодженого, зруйнованого майна вже є, комісії розпочали роботу.

Головна вимога — громада має привести у відповідність свою комісію, яка займається розглядом цих заявок про пошкодження майно. Вони або створюють нову комісію з розгляду цих заявок, або роблять відповідними до вимог чинного законодавства ту комісію, яка вже існує. Кожна громада самостійно розв'язує це питання.

Знаю, що близько 20 громад створили нові комісії.

На 29 серпня загальна кількість вже поданих заявах по області на надання компенсації за знищене майно — майже 1000. Найбільша кількість, звісно, місто Харків, потім Ізюм та Чугуїв.

Під другий етап "єВідновлення" підпадають руйнування від 70 до 100%. Якщо говорити про взагалі знищене майно — які обсяги на Харківщині?

По приватному сектору це 15-20%, які повністю знищені або не підлягають відновленню. По багатоповерхівках ситуація набагато краща — таких до 200 наразі.

"Лідери" такі ж, як ви і казали? Харків, Ізюм...

Так.

А зараз Куп'янськ сильно обстрілюють, то чи входять тамтешні руйнації в якусь статистику?

Якщо є можливість у місцевої громади фіксувати, то так. Вони заносять дані до реєстру, ле ж там територія досить небезпечна і наражати комісії на небезпеку теж не зовсім правильно, щоб просто зафіксувати та внести до реєстру цю інформацію.

Другий етап єВідновлення на Харківщині: коли можуть розпочатися виплати

Коли можуть початися виплати по другому етапу "єВідновлення"?

Я думаю, тижні 3-4, і вже має зрушити процес надання цих електронних сертифікатів. Тут так само якихось граничних термінів немає. Термін дії самого сертифікату п'ять років, впродовж цього часу людина може ним скористатися.

Було питання на початку запуску цієї програми — коли власник не один, чи вирішено це?

Ні, головна вимога, щоб власник, набувач, той, хто отримає цей сертифікат, щоб була одна людина зазначена.

Як правильно звертатися, куди, хто це може робить?

Механізм один для всіх, як і по відшкодуванню до 200 000 гривень.

Людина подає заявку через застосунок "Дія" або звертається до місцевого ЦНАПу і пише заяву, до заяви додаються правовстановлюючі документи на житлове приміщення або на квартиру, будинок.

Головна вимога і це найбільша проблема насамперед — відсутність у людей витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно або старі документи до 2013 року, і це є підставою для відмови.

Тому, якщо у людини документи старого зразка, то їй необхідно провести у відповідність все, занести до реєстру за допомогою або державних реєстраторів, або нотаріусів.

Після того як людина подала заявку — чекає розгляду комісії, виходить комісія та приймає рішення. Після цього комісія затверджує своє рішення і вантажить до системи.

Процедура вибору житла — людина обмежена чи необмежена у виборі місця, де і за скільки придбати? Це ж необов'язково на Харківщині можна зробити?

Людина зовсім не обмежена у своїх діях, у праві вибирати об'єкт нерухомості житлового призначення там, де їй забажається. Якщо, наприклад, не буде вистачати, то можна додати власні кошти й придбати те, що сподобалося. Обмежень немає по Україні.

У кожному регіоні ця сума обчислюється за відповідними формулами, зважаючи на розташування населеного пункту, тому в кожній громаді вартість квадратного метра буде різна. Середній показник в межах 20 000.

Обмежень на квадратні метри теж немає, як і на кількість об'єктів. Якщо у людини три житлових будинки і якщо вони всі три пошкоджені або зруйновані, то людина в праві отримати за всі три будинки свою компенсацію.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок