У День Незалежності франківські актори зіграють "Націю" на вершині Карпат Піп Іван

У День Незалежності франківські актори зіграють "Націю" на вершині Карпат Піп Іван

У День Незалежності франківські актори зіграють "Націю" на вершині Карпат Піп Іван
ПНУ ім. В. Стефаника/Франківський драмтеатр

У День Незалежності України актори Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка на кількох майданчиках будівлі колишньої астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван зіграють виставу "Нація" за однойменною книгою Марії Матіос.

Це спільна робота Франківського драмтеатру та Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

"Будемо грати для всієї нації. Це буде молитва у День Незалежності за тих, які загинули за нашу націю, і за тих, які живуть сьогодні і творять майбутнє нації", — розповідає Суспільному керівник драмтеатру Ростислав Держипільський. — Наша вистава має назву "Недосяжна нація". У День Незалежності України ми присвячуємо її мільйонам невинно убієнних українців, які знаходилися у ті чи інші історичні часи по різні сторони барикад. Але ми не кажемо сьогодні лише про минуле, ми кажемо сьогодні й про майбутнє".

Астрономічна обсерваторія колишнього Варшавського університету на горі Піп Іван — це найвищий високогірний об'єкт України. Піп Іван - вершина Українських Карпат, висота якої 2 022 метрів. Її збудували у 1936-1938 роках.

"Ця будівля є свідком тих подій, які описувалися у книзі Марії Матіос. Чому б не використати цей майданчик для нового соціального проєкту, який би став арт-проєктом. Ми говоримо про будівлю на горі Піп Іван, але бачимо, як можна використовувати цей, на перший погляд, вузький науковий проєкт для потреб суспільства, - каже ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда. — І він (проєкт) виходить уже за межі України. Тому підтримав ідею Ростислава Держипільського, оскільки і сама тематика, і місце, і подія як ніколи відповідає саме цій ідеї".

Обрали саме цю виставу невипадково, бо на думку організаторів, саме вона і є символічною молитвою за Україну.

"Сама "Нація" задумувалася не просто як вистава. Десь ми писали, що це — драма-реквієм, десь — що це молитва за Україну. У виставі звучать давні духовні наспіви українські, автентичні пісні. Ми говоримо: "Молитися тут і зараз", — пояснює свій вибір керівник драмтеатру.

Вистава відбудеться незалежно від того, якою буде погода.

"Ми гратимемо для всієї нації, транслюватимемо у соціальних мережах наживо. Думаю, що саме з таких сміливих ідей зростає щось нове. Спочатку було страшно, але коли ти починаєш обдумувати, коли поруч є люди, які в це вірять, якось воно починає складатися", - ділиться Ростислав Держипільський.

Якщо ітиме дощ, актори гратимуть "Націю" у приміщенні обсерваторії, якщо буде сонячно - надворі.

Організатори дійства застерігають театралів не іти на Піп Іван, щоб побачити виставу, оскільки сходження на вершину і назад для тренованої людини займає більше семи годин. Якщо врахувати тривалість "Нації", то усе може затягнутися до пізньої ночі. Тому просять шанувальників переглядати драму-реквієм в онлайн-режимі.

Транслюватимуть дійство на каналі Суспільне Карпати, а також на YouTube-каналі Суспільного.

До слова, Прикарпатський національний університет разом з Варшавським університетом, управлінням ДСНС в Івано-Франківській області і Бещадським повітом є партнерами в реалізації транскордонного проєкту в межах Україна-Польща-Білорусь "Адаптація колишньої астрономічної обсерваторії до потреб високогірного рятувального центру на горі Піп Іван". За словами Ігоря Цепенди, цей проєкт охопить і країни Карпатського регіону, і країни ЄС, і наукові центри, які цікавляться Карпатами.

На початок