У Меджибізькій громаді на Хмельниччині продовжують ремонтувати будинки після російських обстрілів

У Меджибізькій громаді на Хмельниччині продовжують ремонтувати будинки після російських обстрілів

У Меджибізькій громаді на Хмельниччині продовжують ремонтувати будинки після російських обстрілів
Вибуховою хвилею вночі 19 серпня вибило вікна у будинку, 1 вересня 2023, Меджибізька громада. Фото: Суспільне Хмельницький

У Лисогірці Меджибізької громади перекрили 95% пошкоджених будинків. Це село, за словами голови громади, зазнало найбільших руйнувань внаслідок російського обстрілу 19 серпня. Зараз бригади волонтерів лагодять дахи на господарських приміщеннях, розповідає староста села Тетяна Катрук. Людям, які самостійно ліквідовували наслідки пошкоджень, планують виплатити компенсацію.

На веранді замість вікон прибита клейонка, нею ж накритий сарай. Дах будинку 93-річного Сергія Панчука онуки із сином полагодили одразу після російської атаки.

"Двері в будинку повибивало, вікна повилітали в кімнати. Але ми вже це все прибрали, приїхала невістка і прибрала", — розповів Сергій.

Волонтери лагодять дах, який зазнав ушкоджень внаслідок вибухової хвилі 19 серпня, 1 вересня 2023, Меджибізька громада
Волонтери лагодять дах, який зазнав ушкоджень внаслідок вибухової хвилі 19 серпня, 1 вересня 2023, Меджибізька громада. Фото: Суспільне Хмельницький

Для перекриття даху в громаді видали 10 листів шиферу, також видали плівку, каже Сергій Панчук. Питанням компенсації займаються його рідні: "Поліція приїздила, то невістка щось писала там, а я вже, я не можу".

350 будинків пошкодили ударні хвилі, 95 відсотків дахів вже полагодили, розповідає староста Лисогірки, що в Меджибізькій громаді, Тетяна Катрук. Зараз перекривають господарські приміщення. Матеріали, зокрема плівку, шифер та цвяхи, каже, надавали благодійники, також купували за гроші місцевого бюджету. Людям, які ремонтували будинки за свої кошти, їх частково відшкодують. Загалом планують взяти на це з бюджету два мільйони гривень.

"Там буде варіюватися від п'яти до 20 тисяч гривень на домогосподарство, дивлячись які пошкодження. Тому, що верхні вулиці постраждали дуже", — сказала Тетяна.

У пенсіонерки 19 серпня вибуховою хвилею вибило вікна в веранді. Їх заклеїли плівкою, 1 вересня 2023, Меджибізька громада
У пенсіонерки 19 серпня вибуховою хвилею вибило вікна в веранді. Їх заклеїли плівкою, 1 вересня 2023, Меджибізька громада. Фото: Суспільне Хмельницький

Інна Яковлєва каже: подала документи на компенсацію від благодійної організації. Волонтери від Старосинявської громади працюють на її господарстві — лагодять господарські приміщення. За її словами, дах будинку кілька днів тому перекривали волонтери з інших громад, а дев’ять вікон — склили самостійно. Матеріали надала громада.

"Дали шифер, цвяхи, дошки, балки, плівку. По вікнах, річ у тім, що я не хочу просити, мені потрібно заробити, вставити пластикові, бо вікна старі. Я не хочу, можливо, комусь більше потрібно", — говорить Інна.

Директорка Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Катерина Савчук розповіла: залучають міжнародні гуманітарні організації для допомоги громадам, які постраждали через російські атаки.

Селяни розвантажують шифер, 1 вересня 2023, Меджибізька громада
Селяни розвантажують шифер, 1 вересня 2023, Меджибізька громада. Фото: Суспільне Хмельницький

"Нам вдалося передати в громади від Міжнародної організації з міграції, від УВКБ ООН, від благодійного фонду "Рокада", товариства "Червоного Хреста" в перші дні плівку. Також залучили вісім тисяч листів шиферу, цвяхи. Далі ми продовжуємо шукати скло. Крім того, в перші дні ми скерували благодійну організацію "Ектик", вони надали грошову допомогу постраждалим мешканцям у розмірі 6600 гривень", — каже Катерина Савчук.

Репортаж Суспільного з села Лисогірка Меджибізької громади

Староста Лисогірки говорить: люди, чиє майно пошкоджене, можуть додатково подаватися на державну допомогу "єВідновлення". У старостаті допомагають зареєструватися за цією програмою.

"Повинні бути документи на будинок, право власності, а саме: технічний паспорт, витяг з державного реєстру майна, фотографії всіх пошкоджень, які були в домогосподарстві", — говорить Тетяна Катрук.

За її словами, вже привезли скло — будуть лагодити дерев’яні вікна. Для встановлення пластикових — залучатимуть благодійні організації.

Що відомо про обстріл Хмельниччини 19 серпня

  • У ніч на 19 серпня армія Росії завдала чергового удару "Шахедами" по Хмельниччині.
  • У Хмельницькій області пошкоджено близько чотирьох сотень будівель. Пошкоджень зазнали як адміністративні приміщення, школи, комунальні заклади, так і сотні приватних будинків жителів Меджибізької та Деражнянської громад.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок