17 жовтня Палата представників США проголосує за нового спікера, заявила представниця Демократичної партії Кетрін Кларк. На цю посаду республіканці висунули конгресмена Джима Джордана. Спікер — єдиний, хто може вносити на голосування бюджетні пропозиції, зокрема і для України. Серед проєктів, на які чекає Україна — продовження закону про лендліз на рік. Його дія закінчилася ще наприкінці вересня. США жодного разу не використали цей механізм — поки Україна отримує пакети безповоротної допомоги, та попри це просить про продовження й лендлізу. Суспільне розповідає, для чого саме потрібен лендліз.
Що таке лендліз
9 травня 2022 року Джо Байден підписав законопроєкт про оборонну допомогу для України за спрощеною процедурою — тобто, про лендліз. Дія документа — 2022-2023 фінансові роки. Він дозволяє президенту США укладати угоди з урядом України на постачання озброєння без бюрократії. Наприклад, без узгодження з представниками Сенату. Працює лендліз так: Україна подає запит на зброю, Байден приймає рішення про її передачу. Утім, відмовити у запиті він також може.

Цей документ подібний до того, що Сполучені Штати підписали в 1941 році, під час Другої світової війни, щоб швидше надавати все необхідне союзникам з антигітлерівської коаліції. Отримувачем того лендлізу був і Радянський Союз.
Сучасний лендліз подібний, хоча і з певними відмінностями. За своєю суттю це договір про оренду — передбачається, що Україна має оплатити тільки ту зброю, яку залишить собі після закінчення війни. Чи поширюється оплата і на знищену в боях техніку, в пунктах документа не уточнюється.
Спікеріада і лендліз
Закон про лендліз мали б продовжити після вересня 2023-го, утім у США розпочалася політична боротьба між демократами та республіканцями через схвалення бюджету на наступний рік.
30 вересня Конгрес затвердив тимчасовий бюджет — до 17 листопада, щоб уникнути шатдауну — зупинки роботи державних органів. Проте в ньому не передбачалася допомога Україні. В день голосування спікер Кевін Маккарті заявив, що "чистий" проєкт бюджету, без допомоги Україні", мав більше шансів бути схваленим. Після підписання проєкту Джо Байден запевнив, що США не перервуть підтримку України.
Сполучені Штати уникнули шатдауну, Конгрес та Сенат могли працювати й далі, проте 3 жовтня Палата представників вирішила усунути людину, що ставить на голосування законопроєкти — спікера Кевіна Маккарті. Одна з причин — начебто Джо Байден і Кевін Маккарті уклали угоду: президент США ніби для уникнення шатдауну погодився підписати той самий тимчасовий законопроєкт про бюджет, що не містив допомогу Україні, в обмін на те, що Маккарті проведе окреме голосування щодо цієї допомоги пізніше. Маккарті заперечив таємну угоду з Байденом.
Як побудована допомога Україні у США
За весь цей час Україна жодного разу не скористалася лендлізом та отримує зброю від Сполучених Штатів за трьома програмами.
- Ініціатива сприяння безпеці України. За цією програмою адміністрація Байдена купує зброю у виробників та постачає її Україні.
- Поповнення запасів зброї США. Вашингтон передає Україні зброю зі своїх запасів, та замовляє у виробників нову, щоб ці запаси поповнити.
- Зовнішнє військове фінансування. Програма дозволяє країнам-партнерам США купувати зброю у Вашингтона та передавати її для обмеженої кількості країн, як-от Україні.
Ці програми, на відміну від лендлізу, передбачають, що кожен пакет допомоги має погодити Сенат США. З початку повномасштабного вторгнення його представники підтримали усі запропоновані пакети допомоги.
"Закон про лендліз був символічним заходом, який не визначав, яка саме допомога буде надана. Тому реальні рішення про фактичну військову й економічну підтримку України, по-перше, залежать від бюджетних законопроєктів, а по-друге, від адміністрації, яка має певну гнучкість у визначенні яку саме економічну допомогу надавати і яку військову техніку надсилати. Ось де насправді відбувається боротьба за допомогу Україні, як з точки зору Конгресу в бюджетному процесі, так і з адміністрацією у визначенні того, які системи озброєнь потрібні Україні", — говорить директор Євразійського центру при Атлантичній раді США Джон Гербст.
Відмінність цих програм від лендлізу також і в тому, що вони, окрім іншого, не вимагають від України відшкодувань. Як повідомило видання Washington Post, з часів Другої світової війни Україна стала найбільшим отримувачем допомоги США, яку не треба повертати.
Україні вигідніше отримувати саме таку допомогу, адже лендліз додався б до державного боргу України, пояснює шведсько-американський економіст Андерс Аслунд: "Державний борг України наразі становить 75% ВВП. Немає сенсу його поглиблювати".
Для чого продовжувати лендліз
Він потрібен як захисний механізм — лендліз у разі чого може допомогти оминути ймовірні суперечки в Сенаті щодо майбутнього виділення пакетів допомоги, говорить пані посол України у США Оксана Маркарова:
"Якщо припустити, що якісь дискусії — а таке можливо, будуть тривати більше ніж місяць-два, у нас буде перерва. Ми не можемо собі дозволити паузу". Маркарова додає, що з початку повномасштабного вторгнення Україна вже отримала від США зброю та іншу допомогу на 66 млрд доларів.
Пізніше Маркарова додала, що чотири члени Палати представників від Демократичної партії звернулися з листом до тимчасово виконуючого обов’язки спікера Патріка МакГенрі з пропозицією, що поки не оберуть спікера Палати, доручити тимчасовому спікеру подавати на розгляд Палати деякі закони, зокрема пов’язані й з підтримкою України.

Чи продовжать Україні лендліз
Оксана Маркарова запевняє, більшість представників Конгресу розуміють важливість продовження лендлізу, однак говорять: пріоритет — це все ж бюджетна допомога.
Проєкти документа про продовження лендлізу на 2024 рік вже подали й Палата представників, і Сенат. Синхронізація документів має відбутися на їхній спільній конференції, а голосування пройти в Сенаті. Водночас поки спікера не обрали, конференція відбутися також не може.