Футбол: чемпіонат світу-2023 серед жінок

Футбол: чемпіонат світу-2023 серед жінок

ФІФА відкрила провадження проти президента іспанської федерації через поцілунок футболістки на ЧС-2023: що сталося

ФІФА відкрила провадження проти президента іспанської федерації через поцілунок футболістки на ЧС-2023: що сталося

ФІФА відкрила провадження проти президента іспанської федерації через поцілунок футболістки на ЧС-2023: що сталося
Луїс Рубіалес. Фото: AP Photos

В Іспанії вчинок Луїса Рубіалеса вже називають "формою сексуального насильства".

ФІФА відкрила дисциплінарне провадження проти президента іспанської федерації футболу (RFEF) Луїса Рубіалеса через неналежну поведінку під час святкування перемоги місцевої збірної на жіночому чемпіонаті світу-2023 з футболу. Про це повідомляє офіційний сайт міжнародного керівного органу.

В Австралії та Новій Зеландії іспанки вперше виграли жіночий Мундіаль. У фіналі команда Хорхе Вільди мінімально переграла фавориток з Англії — 1:0.

Що сталося на церемонії нагородження

  • Суспільний резонанс спричинило рішення Рубіалеса поцілувати в губи нападницю іспанок Дженніфер Ермосо на церемонії вручення чемпіонських медалей. Епізод, в якому очільник федерації обхопив руками голову футболістками перед поцілунком, потрапив до телевізійної трансляції з церемонії.
Рубіалес
  • Під час святкування Рубіалес також хапався за пах у характерному жесті на трибунах. Відповідне відео з функціонером поширилося в соціальних мережах.

Як відреагували на вчинки Рубіалеса

Сам Рубіалес приніс публічні вибачення за свої дії. У заяві в понеділок, 21 серпня, він пояснив вчинок "захватом" від перемоги збірної на ЧС-2023.

"Я був повністю не правий, маю це визнати. В мене не було поганих намірів, у той момент мене переповнював захват. Тоді це здавалося природнім, та зовні здійнявся переполох".

"Маю вибачитися, зробити з цього висновки. Та зрозуміти, що коли ти [обіймаєш посаду] президента, маєш бути обачнішим".

Серед критиків Рубіалеса опинилися й представники іспанського уряду. Так, міністерка країни з питань рівності Ірен Монтеро назвала його дії актом сексуального насильства.

"Це форма сексуального насильства, якої жінки зазнають на щоденній основі. Ми не маємо доходити висновку, що цілувати когось без їхньої згоди — щось, що «просто трапляється»", — пояснила Монтеро.

За звільнення Рубіалеса з посади президента виступила жіноча професійна іспанська ліга. Відповідну скаргу організація подала до Вищої спортивної ради, автономного урядового агентства в Іспанії.

"Одне з найбільших досягнень в історії іспанського спорту було заплямовано ганебною повіденкою найвищого представника іспанського футболу, який, керуючись своїм постійним і звичним бажанням стати видатним, вкотре довів, що не відповідає своєму завданню", — йдеться в заяві Ліги F.

Cама Ермосо спершу в наведеній RFEF заяві назвала ситуацію "абсолютно спонтанним взаємним жестом через надзвичайну радість, яку дарує перемога на чемпіонаті світу".

Проте згодом найкраща бомбардирка в історії збірної оприлюднила спільну заяву з організацією Futpro. Остання "захищатиме інтереси" футболістки за обставин, що склалися.

"Ми працюємо, аби гарантувати, що такі дії не залишаться непокараними, що будуть ухвалені заходи, аби захистити футболісток від вчинків, які ми вважаємо нейприйнятими", — пояснили в союзі.
Рубіалес
Ермосо (у центрі) завершила ЧС-2023 з трьома голами й "Срібною бутсою" турніру. AP Photos

У чому звинувачує Рубіалеса ФІФА?

У заяві міжнародна організація пояснює, що вчинок іспанця може бути порушенням двох пунктів 13-ї статті дисциплінарного статуту ФІФА.

  • У першому пункті йдеться, що "федерації та клуби, а також їхні гравці, посадовці та будь-які інші члени [...] мають поважати правила гри, а також статути та правила ФІФА, її директиви, настанови, циркуляри та рішення, дотримуватися принципів чесної гри".
  • У другому ж наводяться причини для дисциплінарного покарання винних осіб. Серед них — "порушення базових правил порядної поведінки; образи офіційної особи будь-яким чином, особливо з використанням образливих жестів, знаків та висловів; використання спортивного заходу для демонстрацій неспортивного характеру; поведінка, що шкодить репутації футболу та/або ФІФА".

"ФІФА наголошує на своїй непохитній відданості до поваги цілісності всіх людей та суворо засуджує будь-яку поведінку, що цьому суперечить", — йдеться в заяві.

Хто такий Луїс Рубіалес

  • Рубіалес вперше очолив іспанську федерацію у 2018 році.
  • У 2010-2017 роках працював президентом Асоціації іспанських футболістів. Покинув посаду перед виборами до RFEF.
  • У квітні 2023-го був переобраний членом виконавчого комітету УЄФА, до якого також входить Андрій Павелко.
  • Колишній футболіст, що грав за іспанські "Леванте", "Херес" та "Аліканте", серед інших клубів. Завершив кар'єру в 2009 році.

На початок