В Україні створять змішану медкомісію, яка допоможе повертати полонених

В Україні створять змішану медкомісію, яка допоможе повертати полонених

Юсов
Андрій Юсов. УНІАН

В Україні створять змішану медичну комісію (ЗМК), яка допомагатиме повертати полонених українських військових.

Про це брифінгу у Military Media Center сказав представник ГУР Міноборони Андрій Юсов, передає кореспондент Суспільного.

"Україна оголошує про створення змішаних медичних комісій. Це допоможе звільняти українських полонених та допоможе також ворогу повертати своїх полонених. Це третій випадок у світовій історії, коли буде впроваджуватися така ініціатива", — сказав він.

За умовами Женевських конвенцій, у комісію залучається троє лікарів: один — зі сторони, яка утримує полонених, та двоє лікарів нейтральних країн.

Юсов наголосив, що Україна до цього швидко повертала важкопоранених росіян.

Представник Керівник напрямку координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк зазначив, що з української сторони відбувається укомплектування комісій.

"Комісія буде визначати стан і діагноз полоненого, також може рекомендувати репатріювати полоненого або відправити на лікування до нейтральної країни, якщо РФ буде згодна. Також репатріація можлива тільки згоди полоненого", — сказав він.

Кожен лікар, який входитиме в ЗМК матиме заступника, бо людина може, наприклад захворіти, я комісія має виконувати свою функцію. Таким чином у комісії буде шестеро лікарів.

Представник штабу зазначив, що це перший досвід для України і було багато юридичних питань, які потрібно було вирішити.

Таранюк зазначив, що вже вдалося повернути в результаті перемовин майже 2600 військових та цивільних з полону.

"Надалі повернення поранених має відбуватися не на умовах перемовин обмінів, а за допомогою змішаних медичних комісій. Запустити цей механізм вдалося у тісній співпраці ОП, Координаційного штабу, Червоного Хреста тощо", — сказав він.

Що таке змішані медичні комісії

Цю норму Женевських конвенцій застосовували лише двічі з середини XX століття — під час війни у В’єтнамі та Ірано-Іракської війни. Змішані медичні комісії — інструмент для огляду стану здоров’я військовополонених, який може бути застосований з обидвох сторін.

"Змішаними" в Третій женевській конвенції про поводження з військовополоненими називаються комісії, які складаються з двох лікарів з нейтральних країн і одного лікаря-представника країни, яка утримує військовополонених.

Зокрема, за допомогою ЗМК можна інтенсифікувати обміни полоненими з РФ, допомогти українським полоненим отримати необхідні ліки, медичну допомогу або бути репатрійованими до нейтральних країн. Також механізм відвідування представниками ЗМК місць поневолення дозволить отримати доступ до українських воїнів, яких досі відвідували представники міжнародних гуманітарних організацій.

На початок