"Кожен обмін – це ціла спецоперація": представниця Координаційного штабу про повернення захисників з полону

"Кожен обмін – це ціла спецоперація": представниця Координаційного штабу про повернення захисників з полону

"Кожен обмін – це ціла спецоперація": представниця Координаційного штабу про повернення захисників з полону
Керівниця Центрального регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юлія Приймак/ Суспільне Вінниця

2 324 захисників та захисниць повернули з російського полону з 24 лютого 2022 року по 9 травня 2023 представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла керівниця Центрального регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юлія Приймак.

За її словами, кожен обмін – це ціла спецоперація, тому деталі й умови не повідомляють. Про те, що захисники звільнені, рідні і близькі дізнаються після того, як обмін успішно відбувся. На території України захисників і захисниць зустрічають представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими – усі, хто був залучений до обмінних процесів і перемовин.

Першочергово звільненим надають інформацію про те, який стан нині в Україні

Оборонці в полоні не знають не тільки те, що відбувається з їхніми родинами, а й який стан в Україні. Для прикладу, росіяни розповідають їм наративи своєї пропаганди, що держави України начебто вже немає. Тому представники Координаційного штабу одразу кажуть про те, що Київ вистояв, Україна повернула Херсон і йде відвоювання українських земель.

"Ми їх годуємо, одразу надаються гарячі напої. Символом обміну вже стали українські яблука. Після того веземо захисників у шпиталь, де їх обстежують, переодягають, харчують і визначають лікування після обстеження, надають реабілітацію, – говорить Юлія Приймак.

Перебувати у полоні ворожої країни – це фізичні обмеження і, перш за все, психологічні. Вони позбавлені інформації, нормального життя, не розуміють, що відбувається з їхніми рідними. Якщо їм говорять, що міста окуповані, вони так само й думають: "А де моя мама, дружина, діти?". Коли вони приїжджають, видно, що вони виснажені, пригнічені, але розуміють, що їх зустріли вдома. Є люди, які проявляють емоції: цілують рідну землю, посміхаються, плачуть, співають гімн, вигукують "Слава Україні!". Вони дуже хочуть почути рідних".

"Кожен обмін – це ціла спецоперація": керівниця Координаційного штабу про повернення захисників з полону РФ
Фото: Суспільне Вінниця

Родичам про деталі обміну не повідомляють, оскільки це суперечить правилам самого обміну. Тому що буває, що обміни і зриваються, і переносяться, чи змінюється час.

"Дати марну надію не маємо права, тим паче це може повпливати на сам процес обміну чи зрив перемовин. Тому тільки по факту, коли відбувся обмін, телефонуємо рідним і повідомляємо. Звісно, хтось може не пам'ятати телефонів. По прибуттю у шпиталь, хлопцям видають нові телефони, картки. Держава забезпечує цим. Їм надають контакти близьких, які їх шукали", – розповідає Юлія Приймак.

Оборонці проходять військово-лікарняну комісію, як це визначено законодавством. Вони отримують відпустку. В подальшому уже, за результатами цих обстежень, визначається їх подальше проходження чи непроходження служби за станом здоров'я. На сьогодні держава забезпечує оборонців, яких повертають із полону, усім необхідним".

"Для України немає різниці, як обліковується оборонець – повертають всіх"

За словами Юлії Приймак, в Україні є реєстр Національного інформаційного бюро.

"Туди потрапляють всі оборонці, які є безвісти зниклими, яких розшукують родини та сповіщення по яких надали військові частини. Це загальний всеукраїнський реєстр, розроблений ще на початку повномасштабної війни відповідно до умов міжнародного законодавства.

Для України немає різниці, як обліковується оборонець – повертають всіх. Росія підтвердила чи не підтвердила, немає статусу полоненого – в реєстрі він є, значить він уже є в реєстрі обміну. Завжди весь реєстр подається на обмін, він обробляється і відповідно формується".

Щодо з'ясування точного облікування рідні можуть напряму звертатися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

"Рідні можуть взагалі без документів звертатися. Їм необхідно просто зателефонувати на нашу гарячу лінію – 0 800 200 606, якщо немає можливості під'їхати. Лінія працює в робочі дні з 10:00 до 16:00. Це консультації, які можуть тривати по дві-три години. Взагалі, штаб працює з дев'ятої до шостої, за необхідності – у вечірній час. Запитів наразі багато. Тому іноді бувають і затримки.

Облікування оборонців відбувається по-різному, в залежності від ситуації: до уваги беруться свідчення Червоного хреста, інформація від командирів чи побратимів.

"Наше завдання – повернути всіх. А для цього їх потрібно відшукати. У Координаційному штабі є більше можливостей. Одна справа, коли телефонує мама або дружина у військову часину, а інша коли представник компетентного органу. Відповіді уже йдуть інші. Іноді частину даних не надають рідним. Нам простіше це зробити. Навіть якщо не отримаємо якісь відомості в бесідах, у штабі є домовленості з адвокатурою, котра допомагає і супроводжує безкоштовно родини оборонців".

Досвід України щодо повернення військовополонених є безпрецедентним у світі

"Україна дотримується міжнародних законодавств. На жаль, Росія не дотримується міжнародних умов і відносин. Щодо, наприклад, підтвердження перебування у полоні. Якщо говоримо про наших оборонців, вони мають утримуватися у спеціально відведених місцях. Наскільки нам відомо, це не відповідає дійсності. Умови утримання, харчування, надання медичної допомоги, якщо говоримо саме про полонених, вони не відповідають дійсності.

Досвід України щодо повернення військовополонених є безпрецедентним у світі. Відповідно до Женевської конвенції обміни полоненими мають відбуватися після повного завершення бойових дій і підписанням мирової угоди чи капітуляції. На сьогодні Україна робить все, щоб повернути всіх ще до перемоги".

Вибір редакції

На початок