До стабілізації безпекової ситуації діти навчатимуться онлайн. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів

До стабілізації безпекової ситуації діти навчатимуться онлайн. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів

Ексклюзивно
Шкільний клас у Херсоні
Херсон. Клас у школі №28, підготовлений до навчального року, 18 серпня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Спочатку окупація, потім обстріли російських військових та онлайн навчання — таким був минулий навчальний рік для херсонських школярів. Чи зміниться щось в освітньому процесі цього року, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Дев'ятикласниця Марія Устянівська з початку повномасштабного вторгнення з родиною з Херсона не виїжджала. Розповідає, спочатку навчалася дома онлайн разом з подругою, потім там, де був інтернет, а після звільнення міста — у пункті незламності.

"Оскільки мені є з чим порівнювати, я ходила в таку школу офлайн і онлайн. Я думаю, краще вчитися офлайн, тому що цілий день за комп'ютером і не завжди вистачає навіть часу добре виспатися або ще щось зробити. Я планую залишатися в Херсоні поки нічого не зміниться. Але оскільки в мене школа на дев'ять класів, то коли отримаю свідоцтво про закінчення, доведеться переходити в іншу школу, щоб довчитися 10 та 11 клас", — говорить школярка.

Поки безпекова ситуація складна. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів
Херсон. Марія Устянівська навчалася онлайн у пункті незламності, 2022 рік Фото надала Наталя Верлата

Більше подобається навчатися офлайн і подрузі Марії — Віолетті Рибась.

"Дистанційкою" хоч і здобуваєш якісь знання, але офлайн краще, тому що більше розумієш новий матеріал і якщо щось незрозуміло — ти можеш підійти до вчителя і спитати і з однокласниками можна обговорити щось. Не тільки на тему уроків, а просто поспілкуватися", — сказала дівчина.

За словами Наталі Верлатої, мати Марії, умови, в яких навчались діти були складні. Обстрілами пошкоджений і сам навчальний заклад.

"Всі щиро сподівалися і я сподівалася, що з першого вересня цього року діти вийдуть на навчання. Всі ми чекаємо швидких рішень і перемоги. Але цього не станеться і цього року, тим більше, що були прильоти у школу — там понівечені вікна, є свої проблеми. Хоча там є укриття і, якби окупантів посунули з лівого берега, то можна було б туди повертатися", — розповіла мама учениці.

Російська окупація та обстріли минулого року. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів
Херсон. Шкільна дошка з написом "23 лютого. Класна робота" 18 серпня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Директорка херсонської гімназії № 28 Тетяна Надточій говорить, останній навчальний день в закладі був 23 лютого 2022 року. На одній з класних дощок збереглась дата 23 лютого і "Класна робота".

"В порівнянні з минулим роком залишилась та ж кількість дітей, ми торік набирали один перший клас і зараз один перший клас. В порівнянні з двома роками, то на один клас у нас зменшилась кількість учнів. Ми розуміємо, що дітям краще навчатись очно в школі, тому залишаються навчатись онлайн тільки ті діти, які залишились у місті Херсоні, ті, які за кордоном і які хочуть залишитись навчатись саме в нашій школі", — говорить директорка.

Поки безпекова ситуація складна. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів
Херсон. Куток учня в класі школи №28, 18 серпня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Цього навчального року у Херсоні планують відкрити 56 шкіл із 59, розповідає начальниця управління освіти Херсонської міської ради Наталя Журженко. До стабілізації безпекової ситуації діти навчатимуться онлайн.

"Також батькам будуть запропоновані інші форми, бо ми розуміємо, що діти перебувають по всій території України і за кордоном, то альтернативою дистанційній освіті може бути сімейна форма навчання або екстернатна, якщо це учні дев'ятого або одинадцятого класу", — повідомила Наталя Журженко.

Російська окупація та обстріли минулого року. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів
Херсон. Клас у школі №28, 18 серпня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

За попередніми підрахунками у херсонських школах навчатимуться 25,5 тисяч учнів. Ті, хто у Херсоні, можуть отримати паперові підручники або скористатись їх електронними версіями. В обласному центрі через обстріли російських військових пошкоджені 105 освітніх закладів. 20 гімназія та 15 садок зруйновані повністю. В тих, які вціліли, проводять підготовку до опалювального сезону, їх перевіряють фахівці ДСНС.

"Приділяємо увагу укриттям. Представники ДСНС обстежили підвальні приміщення визначили ті, які можуть бути використані як найпростіші укриття. Тому ми зараз плануємо відповідно до рекомендацій або ремонті роботи або подаємо проєкти на будівництво укриттів, якщо в закладі підвальне приміщення взагалі не можна використовувати", — говорить начальниця управління освіти.

За словами першого заступника голови Херсонської облради Юрія Соболевського, цього року до навчання у херсонських школах долучилися більше дітей ніж минулого. Збільшиться і кількість закладів. Якщо минулого року їх було 166, то цього — 190.

"Я не можу сказати, що всі наші навчальні заклади зараз повністю комплектні. Бо частина все ж таки наших вчителів знаходяться на лівобережній частині Херсонщини. Вони зараз з безпекових питань не можуть брати участь у освітньому процесі, чекають деокупації, щоб потім уже приєднатися до нашої обласної освітянської родини", — сказав Соболевський.

Поки безпекова ситуація складна. Яким буде новий навчальний рік для херсонських школярів
Херсон. Пошкоджена стеля в одній з шкіл міста внаслідок російських обстрілів, 25 січня 2023 Фото: Суспільне Херсон

Перший заступник голови облради додав, поки на Херсонщині безпекова ситуація складна — йдеться переважно про онлайн. В тих громадах, де немає обстрілів, які не поруч з Дніпром, можливо буде офлайн навчання. Протягом року кількість шкіл в області, які навчатимуть дітей онлайн може збільшуватися, говорить Юрій Соболевський.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок