Як рубль і економіка Росії постраждали від санкцій — Bloomberg

Як рубль і економіка Росії постраждали від санкцій — Bloomberg

ЗМІ
Bloomberg: як рубль і економіка Росії постраждали від санкцій
Монета російського рубля на фоні Кремля у Москві, Росія. Фото: Getty Images.

Коли Росія на початку 2022 року скупчила війська біля свого кордону з Україною, США, Європейський Союз та їхні союзники сподівалися, що погрози масштабних санкцій можуть стримати вторгнення. Після початку військових дій виникло відчуття, що санкції можуть спричинити негайну економічну кризу в Росії та швидке припинення війни.

Оскільки бойові дії тривають уже другий рік, переглянуте мислення полягає в тому, що тривалі санкції, включаючи обмеження на основний російський імпорт все ж вплинули на економіку Російської Федерації. Рубль почав втрачати свою цінність та днями він опустився до позначки 100 рублів до 1 долара США.

Видання Bloomberg опублікувало пояснення, як постраждала російська економіка та рубль від західних санкцій.

1. Географія санкцій.

Станом на липень 2023 року США ввели санкції проти понад 3600 осіб, організацій, суден і літаків РФ та тих, хто з нею пов'язаний. Об’єктами санкцій США були 10 найбільших російських банків, військові виробники та урядові лідери аж до Путіна. Кількість санкцій Європейського Союзу перевищила 1 800. Також серед тих, хто впровадили санкції проти агресора є: Канада, Швейцарія, Сполучене Королівство, Японія, Північна Корея та Австралія.

2. Що підпало під санкції?

Наймасштабніші та найпослідовніші санкції включають блокування західними урядами приблизно 300 млрд доларів активів російського центрального банку, які зберігаються за кордоном, і заборону на транспортування російської сирої нафти в будь-яку точку світу будь-якими способами, якщо вона не продається на рівні або нижче 60 доларів за барель.

Існують також обмеження на експорт технологій, які використовуються у військових цілях. Додаткові санкції включають заморожування активів, банківські та торговельні обмеження та інші фінансові санкції проти російських фізичних та юридичних осіб.

Нині низка країн працює над тим, аби спрямувати закордонні російські активи на відбудову України. Першою із таких краї стала Канада.

3. Як санкції вплинули на Росію?

Доходи Росії від нафти до липня 2023 року були на 41% нижчими, ніж роком раніше. Приблизна різниця між експортом та імпортом скоротилася більш ніж на 140 млрд доларів за перші сім місяців 2023 року порівняно з роком раніше. Такі втрати для російської економіки призвели до одного з найбільшого знецінення рубля на тлі торгових дисбалансів. Окрім економічних наслідків, Росія насилу намагається поповнити свою армію, частково через брак зброї та боєприпасів, водночас зіткнувшись із серйозною нестачею робочої сили після призову чоловіків воювати в Україні. Витративши свої запаси, РФ намагається виробляти ракети та дрони під час вторгнення, що також показує вже неготовність армії битися на фронті. Також тривають переговори хз різними країнами-союзниками, які зможуть фінансувати та озброювати російську армію.

4. Як Росія обходить санкції?

Росія вивчила уроки від санкцій, які запровадили проти неї ще до 2024 року. Чиновники певною мірою захистили економіку РФ від зриву, приховавши надходження від енергії та зробили Росію менш залежною від деякого імпорту. Федерація почала вторгнення з низьким державним боргом, поточним рахунком із профіцитом і Фондом національного добробуту, заповненим готівкою. Крім того, Росія встановлює більший контроль над життєво важливими природними ресурсами для країни — нафта та природний газ. Європейські країни розробили систему регулювання, яка має дозволити російській енергії надходити до країн, що розвиваються, зменшуючи, але не припиняючи доходи, які отримує Кремль. Деякі з найбільш густонаселених країн світу продовжували торгувати з Росією, яка також обійшла багато експортних обмежень через треті країни. Проте проти третіх країн, союзників РФ, теж поступово вводяться санкції.

5. Хто допомагає Росії обходити санкції?

Коли продажі сирої нафти до Європи впали, Індія, яка має тісні оборонні зв’язки з Москвою, виступила як покупець. Туреччина, Китай, Казахстан і Об'єднані Арабські Емірати постачають Росії більше напівпровідників, інтегральних схем та інших технологій, які США та їхні союзники намагалися заблокувати за допомогою санкцій. Китай став найбільшим торговим партнером Росії у 2022 році, забезпечивши понад третину імпорту країни.

За допомогою цих країн Росія використовує різні чіпи та напівпровідники для конструювання ракет, якими потім обстрілює мирні міста України та інфраструктуру.

6. Яка перспектива санкцій?

США та їхні союзники хочуть боротися з обходом та ухиленням від санкцій і торгових обмежень, особливо через треті країни. Одним із можливих кроків було б посилення так званих вторинних санкцій щодо третіх сторін — наприклад, компанії, що базується в Туреччині чи Китаї — за ведення бізнесу з особами або організаціями Росії, які потрапили під санкції. Так зробили США у випадку з Північною Кореєю та Іраном. У випадку з Росією існує небезпека того, що вторинні санкції можуть створити конфлікт між іншими дружніми країнами, такими як США та Індія, і ускладнити і без того напружені відносини з Китаєм.

На початок