У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50%. Які думки мешканців й тих, хто утримує будинки

У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50%. Які думки мешканців й тих, хто утримує будинки

У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50%. Які думки мешканців й тих, хто утримує будинки
Будинок на вулиці Полтавській у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50-60%. Без цього повноцінно обслуговувати багатоповерхівки не зможуть. Про це сказав Суспільному заступник міського голови Олександр Вергун. Вартість послуг встановили у 2019 році, відтоді не підвищували.

Що про підвищення квартплати каже міська влада

У 2019 році визначили управляючі компанії й тоді ж затвердили тариф. Відтоді його собівартість зросла, і компаніям бракує грошей на утримання будинків.

"Підвищення плати за утримання будинків, по народному – квартплати – зараз стоїть дуже гостро, – каже Олександр Вергун. – Вартість послуг "Кіровоградгазу", обленерго, електрики зросла. Усе це тягне за собою навантаження на управляючі компанії, які збирають з мешканців гроші за утримання будинків і розраховуються з надавачами послуг. Зараз двокімнатна квартира з площею, наприклад, 45 квадратів і середнім тарифом п’ять гривень обходиться у 250-300 гривень у місяць, і за ці гроші треба утримувати двірників, електриків, оплачувати електроенергію в місцях загального користування, прибирання під’їздів, готувати інженерні мережі до опалювального сезону, щитові. А вони показали, скільки було аварійних ситуацій, і мешканці сиділи без світла через перевантаження".

З 2019 року підвищився розмір мінімальної зарплати.

"У розрахунках, які були у 2019 році, рівень зарплати складає ще близько трьох тисяч гривень. На сьогодні вона доходить до семи тисяч гривень. Тому різниця тільки в цій зарплаті, яку отримують щомісяця двірники, електрики, слюсарі, не дозволяє управляючій компанії здійснювати свою господарську діяльність. Це дійсно впливає на якість надання послуг", – каже заступник міського голови.

Якщо сьогодні утриматися від підвищення тарифу на дві гривні (а це при квадратурі помешкання 45 квадратів буде більше на 90 гривень щомісяця), то через рік квартплата може підвищитися на чотири-п’ять гривень за квадрат.

"І відповідно управляючі компанії з цим питанням пішли з мешканцями обговорити на загальних зборах. Населення не досить об’єктивно (це моя думка) сприймає цю інформацію", – вважає Олександр Вергун.

За його словами, на підвищення квартплати необхідно отримати згоду більшості мешканців.

"Зараз це питання вивчають юристи. По кожному будинку є договір на утримання з відповідною управляючою компанією. Законодавством передбачено, що мешканці мають погоджувати цей тариф, але ми розуміємо, що ні мешканці, ні пасажири громадського транспорту ніколи не підуть на підвищення тарифу. Ми вивчаємо судову практику. Дивимося, як правильно зробити, щоб не порушити чинне законодавство".

Багатоквартирний будинок на вулиці Полтавська
Багатоквартирний будинок на вулиці Полтавська. Фото: Суспільне Кропивницький

Яка думка тих, хто утримує будинки

Житлово-експлуатаційна організація №2 обслуговує 260 будинків. Економістка Вікторія Юдіна каже, ЖЕО упродовж пів року працювало збитково.

"Подорожчали руберойд, цемент, фарба, пально-мастильні матеріали. Також вже на сьогодні наші підрядні організації, з якими укладені договори і які надають послуги (це підприємство, яке проводить дератизацію, підприємство "Блискавка", яке здійснює перевірку димових і вентиляційних каналів, і підприємство "Геркон" з технічного обслуговування ліфтів), також мають намір збільшити вартість своїх послуг. А основний фактор – це збільшення вартості електроенергії".

Вартість послуг в кожному будинку різна, залежно від їхнього переліку.

"Це технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж: тепла, води, каналізації, електро-, газопостачання. Обслуговування ліфтів, де є. Обслуговування димових і вентиляційних каналів. Поточний ремонт покрівлі, фарбування газопроводу. Ремонт під’їздів. Заміна запірної арматури, заміна труб і так далі. Прибирання прибудинкової території. Ще є прибирання місць загального користування. Прибирає під’їзди прибиральниця. Також проводять дератизацію і купують електроенергію для освітлення місць загального користування", – розповіла економістка ЖЕО.

За її словами, про намір підвищити тариф говоритимуть з мешканцями кожного будинку, які обслуговують.

"Ми йдемо до мешканців пропонувати нову ціну, бо по старій ми вже працювати не можемо. Тут була ціна 4.40. Стає 6.66. Тобто підвищується трохи більше, ніж на 50%".

У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50 %. Які думки мешканців й тих, хто утримує будинки
У Кропивницькому хочуть підвищити квартплату на 50%. Які думки мешканців й тих, хто утримує будинки. Фото: Суспільне Кропивницький

Думка мешканців з приводу утримання будинків

Біля кропивницької багатоповерхівки на вулиці Полтавська, за підрахунками Суспільного, зібрались пів сотні людей. Вони проти підвищення квартплати.

Мешканка будинку Анна Федорова каже, що ЖЕО не забезпечує надання послуг.

"Зокрема, це ремонт під’їздів. Також вони нам нарахували травлю пацюків, обслуговування мереж, чистку вентиляційних труб чи шахт. Нічого цього не виконується. Навіть на ті гроші, які ми сплачуємо. З трикімнатної квартири плата майже 300 гривень. Ремонти в під’їздах ми робимо самі, замітаємо самі. Тепер вона складатиме 400 гривень".

Мешканка Алла Горечко також проти того, щоб підвищували квартплату.

"Дійсно, енергоносії підвищились і цього треба було чекати, але ж не в такому розмірі! З їхнього кошторису ми бачимо, що багато функцій вони не виконують. Протягом 35 років ми просимо – зробіть нам ремонт у під’їзді. ЖЕО має одну відповідь – немає коштів. Вибачте, 35 років немає коштів? У нас справно сплачують. 60% наших мешканців — пенсіонери, які мають мінімальну пенсію. Інші під'їзди зібрали гроші, найняли бригаду, обійшлося кому 800, кому 1200. Ми не можемо собі такого дозволити. Ви не можете зробити нам ремонт, бо немає коштів. Питання – а куди ж діваються наші кошти?".

Дірка в стіні ліфта в кропивницькому будинку
Дірка в стіні ліфта в кропивницькому будинку. Фото: Суспільне Кропивницький

У будинку на вулиці Полтавська 14 років живе Юрій Симоненко. Стан під'їзду його не влаштовує. Щомісяця сплачує майже 300 гривень квартплати.

"Електрика в жахливому стані. Ремонт у під’їзді ні разу не робився. У тарифі закладені такі послуги, як ремонт вентиляційних каналів. Він не проводився жодного разу, хоча має бути раз на рік. Труби водовідведення, ливнівку ми міняємо за власні гроші, збираємось під’їздом".

Коли саме планують підвищення, остаточно не вирішили.

На початок