Більшість країн-учасниць саміту у Джидді домовилися про ще одну зустріч і також без РФ — WSJ

Більшість країн-учасниць саміту у Джидді домовилися про ще одну зустріч і також без РФ — WSJ

Саудівська Аравія, мирний саміт
Учасники мирних преговорів, Джидда, Саудівська Аравія. Фото: ОПУ

Більшість країн-учасників саміту в Саудівській Аравії домовилися про ще одну зустріч у такому форматі, за участі Китаю, але без Росії.

Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела.

За словами джерел, більшість країн, включно з Китаєм, готові зустрітися знову в найближчі тижні. На наступний саміт також не запрошуватимуть Росію. Остаточна дата зустрічі поки що не відома.

Газета зазначає, що на саміті у Джидді дипломати з 42 країн, зокрема США, Японії, Південної Кореї, Південної Африки, Великої Британії, Індії та Китаю погодилися з тим, що майбутні мирні переговори між Україною та Росією мають "базуватися на принципах міжнародного права, таких як повага до українського суверенітету та територіальної цілісності".

WSJ пише, що на зустріч у Саудівській Аравії взяли участь удвічі більше країн, ніж у саміті у Копенгагені. Крім того, на переговори прибула делегація Китаю.

Західні дипломати заявили, що Пекін відіграв конструктивну роль у переговорах. Вони вважають, що КНР має вирішальне значення для сприяння переговорам між Києвом і Москвою, оскільки є найважливішим зовнішнім союзником Росії.

Зазначається, що у Джидді Китай знову представив свій "мирний план" з 12 пунктів. У відповідь на це європейські дипломати наголосили, що безумовне припинення вогню може просто створити заморожений конфлікт і дозволити Росії консолідувати свій контроль над українською територією.

Дипломати також заявили WSJ про зменшення розбіжностей, які буди під час саміту у Копенгагені, де Київ наполягав на прийнятті української "формули миру".

Європейський високопосадовець на умовах анонімності повідомив, що у Джидді Україна більше не наполягала на прийнятті свого мирного плану, а інші країни не наполягали, аби Київ відмовився від нього. Також не було дискусій через вимогу України повністю вивести російські війська зі своєї території.

За даними газети, Саудівська Аравія хоче запропонувати набір робочих груп для конкретних питань з української формули миру, деякі з яких стосуються глобального впливу війни.

"Консенсус полягає в тому, що це не європейська війна, але вона впливає на продовольчу, енергетичну та економічну стабільність у всьому світі, і що для досягнення остаточного результату врегулювання знадобляться всі учасники" — сказав дипломат однієї з незахідних країн на умовах анонімності.

Що відомо про переговори в Саудівській Аравії щодо України

29 липня ЗМІ повідомили, що на початку серпня Саудівська Аравія має намір прийняти у себе мирні переговори щодо війни в Україні, на які прибудуть високопосадовці з 30 країн. Росія не буде на них представлена, однак до заходу долучаться Індія та Китай.

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор 1 серпня заявив, що готовий приєднатися до зустрічі, яку скликає Саудівська Аравія щодо України, лише у випадку, якщо туди запросять і Росію.

Своєю чергою у Державному департаменті США поінформували, що візьмуть участь у мирних переговорах щодо України в Саудівській Аравії.

5 серпня у столиці Саудівської Аравії Джидді розпочалася зустріч щодо пошуку шляхів припинення війни в Україні. Українську делегацію у Джидді очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Як повідомили в ОПУ, учасники саміту погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру.

На початок