Гостиний двір тепер офіційно є пам'яткою архітектури національного значення — Мінкульт

Гостиний двір тепер офіційно є пам'яткою архітектури національного значення — Мінкульт

Важливо
Гостиний двір тепер офіційно є пам'яткою архітектури національного значення — Мінкульт
kyivcity.gov.ua

Київський окружний адміністративний суд підтвердив, що Гостиний двір — пам'ятка архітектури національного значення. Про це 4 серпня повідомила пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

Суд відмовив у задоволенні вимог у справі за позовом ТОВ "Спеціальне науково-реставраційне проектнобудівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація" до Кабінету Міністрів та МКІП.

Позов стосувався визнання протиправною та нечинною постанову Кабміну від 19 травня 2021 року, згідно з якою Гостиний двір отримав статус пам'ятки культурної спадщини національного значення та охоронні номери.

У постанові також зазначалося, що "Комплекс споруд Контрактової площі" є однією з найдавніших площ Києва та однією з визначних пам'яток містобудування, архітектури не тільки столиці, а й країни.

Суд врахував доводи КМУ, Мін'юсту та МКІП про безпідставність позовних вимог й підтвердив законність зміни категорії пам’ятки "Гостиний двір" із місцевого на національного значення.

Гостиний двір тепер офіційно є пам'яткою архітектури національного значення — Мінкульт
Гостиний двір тепер офіційно є пам'яткою архітектури національного значення — Мінкульт. Вікіпедія

Що відомо про Гостиний двір

Гостиний двір у Києві — монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі, частково зведений у 1809–1813 роках за проєктом архітектора Луїджі Руска.

Пізніше, у 1828–1833 роках, його перебудували за проєктом Андрія Меленського, а потім ще раз — наприкінці ХІХ століття. У 1983–1990 роках його знесли та відбудували заново за раннім проєктом Руска. У 2013 році розпочато масштабну реконструкцію за проєктом Андрія Миргородського.

26 квітня 2012 року депутати Київради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою ПАТ "Укрреставрація" для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Через це у Гостиному дворі відбулись акції протесту.

У 2013 році голова КМДА Олександр Попов повідомив, що за рішенням Мінкульту Гостиний двір та ще 30 будинків історичного Подолу набули правового статусу комплексу пам’яток містобудування місцевого значення. За його словами, тепер будівлю не реконструюють, а реставрують.

У червні 2014 року Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостиного двору під протиправну реконструкцію будівлі.

З 2018 року столична влада очікує на передання Гостиного двору у власність громади. У лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко звертався до уряду з проханням передати будівлю громаді столиці для створення у ньому музею. З аналогічним проханням до прем'єр-міністра Шмигаля звертався й колишній міністр культури Олександр Ткаченко.

У березні 2021 року департамент охорони культурної спадщини КМДА подав позов в Окружний адміністративний суд Києва до Фонду держмайна щодо охоронного договору на будівлю Гостиного двору.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок