Гостинний двір в Києві отримав новий статус, який дозволить реставрувати будівлю

Гостинний двір в Києві отримав новий статус, який дозволить реставрувати будівлю

Гостинний двір в Києві отримав новий статус, який дозволить реставрувати будівлю
Вікіпедія

Пам'ятки архітектури на Подолі "Комплекс споруд Контрактової площі" і "Гостинний двір" отримали новий статус пам'ятки культурної спадщини національного значення та присвоєні охоронні номери. Про це повідомили в Мінкульті.

Там вказують, що "Комплекс споруд Контрактової площі" є однією з найдавніших площ Києва та однією з визначних пам'яток містобудування, архітектури не тільки столиці, а й країни.

У відомстві пояснюють, що новий статус дозволяє Фонду державного майна, на балансі якого знаходиться Гостинний двір, передати пам'ятку в управління Мінкульту, щоб відомство могло почати протиаварійні та реставраційні роботи.

"Це рішення Уряду сприятиме збереженню та популяризації культурної спадщини національного значення", – зазначено у повідомленні.

Що відомо про Гостинний двір

Гостинний двір у Києві — монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі, частково зведений у 1809-1813 роках за проєктом архітектора Луїджі Руска. Перебудований у 1828-1833 роках за проєктом Андрія Меленського, та наприкінці ХІХ століття. Знесений та відбудований заново за раннім проєктом Руска архітекторкою Валентиною Шевченко у 1983-1990 роках. У 2013 році була розпочата масштабна реконструкція за проєктом Андрія Миргородського.

26 квітня 2012 року депутати Київради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою ПАТ "Укрреставрація" для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. Через це у Гостинному дворі відбулись акції протесту.

У 2013 році голова КМДА Олександр Попов повідомив, що за рішенням Міністерства культури Гостиний двір та ще 30 будинків історичного Подолу набули правового статусу комплексу пам’яток містобудування місцевого значення. За його словами, тепер Гостиний двір буде не реконструйовано, а реставровано.

У червні 2014 року Київський апеляційний адмінсуд скасував рішення Київради про виділення землі забудовнику Гостиного двору під протиправну реконструкцію будівлі. Реставраційні роботи в Гостинному дворі тривають з зими 2013 року, до нині будівля стоїть без даху та вікон.

З 2018 року столична влада очікує на передачу Гостинного двору у власність громади. У лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду з проханням передати Гостинний двір громаді столиці для створення у ньому музею. З аналогічним проханням до прем'єр-міністра Шмигаля звернувся й міністр культури Олександр Ткаченко.

У березні департамент охорони культурної спадщини КМДА подав позов в Окружний адміністративний суд Києва до Фонду держмайна щодо охоронного договору на будівлю Гостинного двору.

Вибір редакції

На початок