У Білорусі 9 серпня пройшов основний день голосування на виборах президента, дільниці відкрилися о 8 годині ранку і працювали до 20:00. Багато людей у Білорусі та за її межами не встигли проголосувати через те, що процес затягнувся. Біля посольств у Лондоні, Варшаві, Вільнюсі та Москві вони зібралися на акції протесту. Масові акції відбуваються і всередині країни, тривають зачистки, затримання та сутички протестувальників з ОМОНом.
Ніч після виборів
Після закриття виборчих дільниць у штабі опозиції повністю вимкнули інтернет. В'їзди до столиці Білорусі були заблоковані ще приблизно з 18:00.
![Перебої з інтернетом, затримання та зіткнення. Як проходять вибори у Білорусі Перебої з інтернетом, затримання та зіткнення. Як проходять вибори у Білорусі](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/593e4088f6fb45ef.jpg)
Опозиція через телеграм-канали закликала людей виходити на вулиці з 20:00, оприлюднивши пам'ятки протестувальника та план дій щодо зборів. У центрі Мінська сталися сутички між протестувальниками та силовиками, точна кількість травмованих та затриманих наразі не відома. Інтернет "впав" майже по всьому місті. Стільниковий зв'язок також працює з перебоями.
Тим часом, у Бресті, за даними білоруської служби "Радіо Свобода", зібралося 3 тисячі людей. Силовики не пускали демонстрантів на центральні вулиці, між ними сталися сутички. Опозиційні телеграм-канали пишуть, що мітинги розганяють спецзасобами та публікують відео сутичок. Протестувальники зібралися, також, у Вітебську, Могильові, Гродно та Березино, всюди мітинги розігнали та є затримані.
Найжорсткіші сутички, за даними журналістів, сталися у Мінську. Силовики використали проти демонстрантів світлошумові гранати.
Протестувальники намагалися відбивати затриманих у силовиків та хотіли завадити проїхати автозакам, однак спецавто вирвалося з оточення, зачепивши по дорозі двох людей. Одного травмованого забрала швидка, іншому надали допомогу на місці.
О 22:50 до проспекту Переможців, який перекрили протестувальники, влада стягнула спецтехніку та водомети. Кореспондентка Суспільного приблизно нарахувала десятки тисяч людей. Вони запалювали мобільні телефони, щоб побачити, скільки їх зібралося. Люди вийшли спонтанно, координації жодної не було, оскільки немає інтернету та інформації зі штабів. Через перекриті станції метро, вони приїхали тролейбусами з околиць міста. Силовики намагалися не дати їм зімкнутися в один великий натовп на площі.
![Перебої з інтернетом, затримання та зіткнення. Як проходять вибори у Білорусі Перебої з інтернетом, затримання та зіткнення. Як проходять вибори у Білорусі](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/e67f3850df0cc0fe.jpg)
Приблизно о 23:50 силовики під прикриттям спецтехніки розпочали зачистку проспекту Переможців в Мінську, який перекрили протестувальники. Вирушили стіною, кидаючи поперед себе світлошумові гранати. За даними кореспондентка білоруської служби "Радіо Свобода", людей також поливали з водометів. Приблизно за пів години проспект було зачищено, однак сутички в центрі міста тривають і досі.
День виборів
Кандидатами в президенти були зареєстровані п'ятеро людей: Андрій Дмитрієв, Анна Канопацька, Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Сергій Черечень.
Офіційна явка на виборах президента на 10.00 9 серпня склала 45,55%, повідомила голова ЦВК Єрмошина. Вона також розповіла, що вибори відбулися в Гомельській і Могилевській областях - тут проголосували більше 50% виборців. Станом на 12:53 за місцевим часом білоруська ЦВК оголосила, що вибори президента Білорусі відбулися. Загальна явка склала 84% виборців.
Роботу, щонайменше, 9 виборчих дільниць було продовжено після 20:00, оскільки не всі встигли проголосувати. Наприклад, у Мінську виборці мікрорайону "Лебединий" не можуть проголосувати, змушені стояти у багатогодинних чергах. Щоб проголосувати потрібно стояти в черзі не менше чотирьох годин. Мешканці району боялися, що не встигнуть проголосувати до 20:00. Черги утворилися через те, що на дільницях працювала невелика кількість працівників.
Раніше голова ЦВК Білорусі Єрмошина заявила, що опозиція – це "аж ніяк не борці за демократію, як вони думають, це люди, які найняті штабом кримінального банкіра".
За даними кореспондента Суспільного, у Мінську не працює мобільний інтернет. Це підтверджують співробітники магазинів стільникового зв’язку. Так само не працюють кредитні картки. Національний центр реагування на комп'ютерні інциденти Білорусі заявив, що причина проблеми зі зв'язком — хакерська атака на державні ресурси.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина попередила, що в разі утворення великих черг, на ділянках можуть ввести пропускний режим. Тому вона закликала не зволікати і приходити голосувати в ранкові або денні години.
Судячи з фотографій з виборчих дільниць у Білорусі, у кабінках для голосування немає фіранок. Влада це пояснює боротьбою з пандемією коронавірусної інфекції. Місцеві правозахисники вбачають у цьому порушення процедури таємного голосування.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко проголосував на виборчій дільниці під акомпанемент гармоні. Президент стверджує, що "готовий до діалогу з опонентами влади, але на провокації відповідь буде відповідною".
На виборах у школі №137 Мінська проголосувала основна суперниця Лукашенка Світлана Тихановська. На виборчій дільниці її зустріли оваціями й оплесками, які тривали кілька хвилин. Прихильники вигукували "Свєта!"
![Явка 73%, черги та перебої з інтернетом. Як проходять вибори у Білорусі Явка 73%, черги та перебої з інтернетом. Як проходять вибори у Білорусі](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/5b415199b032f68a.jpg)
Кандидат в президенти Сергій Черечень заявив Суспільному, що білоруси вийдуть на вулицю і "це їхня громадянська позиція". Представниця штабу Тихановської Марія Колесникова сказала Суспільному, що "чекає, що сьогоднішній день - історичний, і буде початком нового життя."
Вероніка Цепкало, представник об'єднаного штабу Світлани Тихановської, вирішила виїхати з Білорусі. Вона проголосувала в Москві. За даними кореспондента "Настоящего времени", виборці стоять біля посольства в Москві у багатогодинних чергах.
За даними видання Tut.by, білоруську міліцію перевели на посилений варіант служби. У центрі Мінська поліція виставила огородження. Очевидці помітили в центрі Мінська військову техніку.
Напередодні ввечері білоруські силовики нібито "помилково" затримали одну з лідерок опозиції, членкиню об'єднаного штабу кандидата в президенти Світлани Тихановської Марію Колесникову. Згодом її відпустили.
![Явка 73%, черги та перебої з інтернетом. Як проходять вибори у Білорусі Явка 73%, черги та перебої з інтернетом. Як проходять вибори у Білорусі](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/f1b4c1fbb7a86d2c.jpg)
Раніше у Білорусі вже відбулося дострокове голосування на виборах. У ЦВК заявили, що явка за чотири дні дострокового голосування досягла 41,7%. Тим часом в ініціативі "Чесні люди" заявили про завищення явки в ході дострокового голосування, яке пройшло 4-8 серпня.
У телеграм-каналах поширюється відео, як на виборчій дільниці № 17 Радянського району Мінська невідома жінка вилазить з вікна по сходах, тримаючи в руках документи. Виборча дільниця розташована в середній школі № 66.
"Суть в тому, що просто заклинило двері. Всередині була жінка - секретар комісії. Піднялася деяка паніка, адже їй потрібно приступати до своїх обов'язків", - заявив виданню Tut.by голова комісії Сергій Мосейкін.
Що відомо
- У столиці Білорусі Мінську відбулися затримання під час проведення опозиційного "велопробігу єдності", повідомляють місцеві активісти і журналісти у Twitter.
- 7 серпня у Мінську затримали трьох журналістів видання "Настоящее время" (проєкт Радіо Свобода і Голос Америки): Ірину Ромалійську, Івана Гребенюка та Юрія Баранюка. Ромалійська та Гребенюк — громадяни України, Боронюк — Росії. Вони не були офіційно акредитовані Міністерством закордонних справ Білорусі. Телефони усіх трьох затриманих були заблоковані.
- Згодом затриманих журналістів депортували з Білорусі та заборонили в'їзд в країну на 10 років.
- Шості вибори президента Білорусі призначені 9 серпня.
- 65-річний Олександр Лукашенко керує країною вже 25 років. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.