РФ скликала Радбез ООН щодо "переслідування православ’я" в Україні: Основні заяви

РФ скликала Радбез ООН щодо "переслідування православ’я" в Україні: Основні заяви

ООН
Засідання Ради Безпеки ООН, 23 червня 2023 року. Фото: AP

У Нью-Йорку відбувається засідання Радбезу ООН скликане Росією через нібито "переслідування православ’я" в Україні. Представник Росії запропонував учасникам заходу заслухати три доповіді: від ООН – представника Альянсу цивілізацій, від УПЦ (МП) – архієпископа ГедеонаАрхієписком УПЦ МП Гедеон під час широкомасштабного вторгнення РФ в Україну співпрацював з окупаційною владою і втік до Росії. 7 січня 2023 року, на Різдво, майже через рік після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Гедеон проводив службу в соборі у Казані. У його молитві були слова на підтримку військ РФ та російського нападу на Україну. (Юрія Харона) та засудженого за держзраду письменника Яна (Якова) ТаксюраЯків (Ян) Таксюр – письменник, гуморист і сатирик, відомий своїми проросійськими поглядами. 2017 року отримав орден Нестора Літописця II ступеня від митрополитв так званої “УПЦ Московського патріархату” Онуфрія.Останніми роками лобіював інтереси РПЦ та поширював кремлівські наративи, зокрема про “фашизм” в Україні.10 березня 2022 року Яна Таксюра затримали співробітники СБУ.24 травня 2023 року, Шевченківський суд Києва засудив Таксюра до 12 років позбавлення волі за статтею “державна зрада”.26 травня росЗМІ повідомили, що Таксюра обміняли на полоненого під Бахмутом українського військового..

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Росія домагалася допуску архієпископа Гедеона до виступу в режимі онлайн, проте Велика Британія, яка головує у липні в Радбезі, ухвалила рішення допустити двох промовців із трьох, запропонованих РФ. Представник Росії зажадав поставити це питання як процедурне на голосування. "За" проголосувало троє з 15 членів РБ ООН, 12 – утрималися. Таким чином доповідь Гедеона не заслуховували.

Заступник постпреда РФ Дмитро Полянський звинуватив захід у "солідарності із репресивною політикою київського режиму проти канонічного православ’я".

Що сказала представниця Альянсу Цивілізацій ООН

За її словами, розкол між українськими православними церквами в Україні існував десятиліттями, але "загострився та охопив весь світ, оскільки православні церкви опинилися перед вибором, чи стати на чиюсь сторону".

Представниця Альянсу зазначила, що згідно з оновленою доповіддю Управління Верховного комісара ООН, з 1 лютого по 30 квітня 2023 року "зросла кількість випадків насильства щодо членів та прихильників УПЦ".

"Влада, зокрема, обшукувала культові споруди та інші об'єкти УПЦ, оголосила підозри священнослужителям і відправила кількох із них під домашній арешт, у тому числі одного з головних ієрархів УПЦ, на підставі незначних доказів або взагалі без них", — зазначила вона.

Представниця ООН також згадала про дострокове розірвання договору оренди Києво-Печерської лаври з УПЦ: "Ми стурбовані тим, що сукупний вплив урядових дій проти УПЦ може бути дискримінаційним".

Водночас вона заявила, що на територіях, окупованих РФ, задокументовано дії, вчинені ЗС РФ проти релігійних громад, "включаючи насильницькі зникнення, свавільні затримання, катування чи інше жорстоке поводження та незаконні депортації священнослужителів та членів українських греко-католицьких та християнських євангельських громад".

"Більше того, російська окупаційна влада розграбувала та закрила три культові споруди, що належали баптистській громаді в Мелітополі, як повідомляється, на підставі їхніх зв’язків з іноземними спецслужбами без жодних чи незначних доказів", — сказала представниця Альянсу цивілізацій ООН.

Що сказала представниця США

Лінда Томас-Грінфілд заявила, що США серйозно ставляться до звинувачень у порушеннях прав людини, включаючи свободу релігії чи переконань і очікують, що всі уряди поважатимуть права людини та основні свободи.

"Однак на цій зустрічі ми бачимо те, що Росія цинічно скаржиться на погане поводження з УПЦ, тоді як вона бере участь у систематичному релігійному гнобленні на окупованих територіях. РФ продовжує жорстоке поводження з членами релігійних меншин на території України, які вона окупувала під час незаконної війни. Росія закликає до цієї зустрічі після знищення нею історичного Преображенського собору, який належить самій УПЦ", — сказала вона.

За словами дипломатки, те що російський уряд подає себе як захисника є жахливим, адже битки, завдані Росією релігійним об'єктам і місцям поклоніння в Україні, добре задокументовані.

"Український Інститут релігійної свободи повідомив, що 494 об'єкти в Україні були зруйновані, пошкоджені або розграбовані в Росії - це безсовісна війна", — сказада Томас-Грінфілд.

Що сказав представник Японії

Японський дипломат засудив ракетний удар по Одесі, внаслідок якого пошкоджено Спасо-Преображеньский собор.

"Росія намагається використовувати наративи, щоб представити себе як охоронця релігійної свободи. Але, якщо говорити про напади на релігійні об’єкти, то Росія завдала величезної шкоди Україні. Ми рішуче засуджуємо нещодавні російські ракетні обстріли Одеси, які призвели до жертв серед цивільного населення та пошкодили кафедральний собор, який охороняється ЮНЕСКО", — сказав він.

Представник Японії заявив, що Росія повинна вивести всі свої війська та військову техніку з України та поважати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Раніше ЗМІ повідомили, що митрополит УПЦ Московського патріархату Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів цієї церкви мають російське громадянство. Про це йдеться у розслідуванні "Української правди". В УПЦ МП спростували цю інформацію.

На початок