Старовинну ікону хотіли переправити за кордон — столичні митники врятували святиню

Старовинну ікону хотіли переправити за кордон — столичні митники врятували святиню

Київські митники не допустили вивезення з України старовинної ікони "Богоматір Смоленська"
Ікона "Богоматір Смоленська". Фото: Київська митниця/Facebook

Київські митники не допустили вивезення з України старовинної ікони кінця ХІХ — початку ХХ століття — "Богоматір Смоленська". Реліквію хотіли незаконно переслати у поштовому відправленні до США.

Про це повідомляє Київська митниця у Facebook.

Ікону "Богоматір Смоленська" виявили під час митної перевірки посилки. Відправник з Ізмаїла на Одещині задекларував християнську святиню як "сувенірну ікону" вартістю 87 дол. США.

Експерти з Національного художнього музею України визначили, що ця ікона має культурну та історичну цінність. Її можна віднести до Борисівської іконописної школи, цей вид мистецтва практикували на українській Слобожанщині.

Борисівські ікони унікальні своїми техніками декору. Нині іконописний центр Слобода Борисівка вважається історико-культурним явищем.

Оскільки предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу заборонені до пересилання у міжнародних поштових відправленнях, на відправника ікони Київською митницею складено протокол про порушення митних правил. Ікону вилучили.

Що відомо про спроби вивезення цінностей з України

Київські митники передали до Донецького обласного художнього музею ікону "Свята Новозавітна Трійця" ("Батьківство"). Реліквію намагались незаконно вивезти з України у 2020 році.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу.

Київські митники не допустили вивезення за кордон археологічних артефактів часів Русі IX-XIV століть. Елементи давньої зброї — 8 залізних наконечників стріл — виявили в поштовому відправленні. Посилка прямувала з Києва до США

Київська митниця запобігла незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

Київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На початку квітня у Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

На початок