Слідчий Захарченка та адвокат Портнова. Що відомо про нового посадовця Офісу Зеленського

Слідчий Захарченка та адвокат Портнова. Що відомо про нового посадовця Офісу Зеленського

Слідчий Захарченка та адвокат Портнова. Що відомо про нового посадовця Офісу Зеленського
.

5 серпня президент Володимир Зеленський призначив на посаду заступника голови свого Офісу Олега Татарова. Він працював заступником начальника головного слідчого управління МВС за часів експрезидента-втікача Віктора Януковича. У 2014 році був звільнений міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, однак згодом відновився на посаді через суд. Відтоді й донедавна Татаров мав адвокатську практику. Суспільне зібрало інформацію про нового заступника президентського Офісу та його найвідоміші висловлювання. Матеріал Роксолани Бичай.

Олег Татаров працював у Міністерстві внутрішніх справ від 1999 року. 2011-го став заступником начальника головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Тоді МВС очолював Віталій Захарченко, який втік до Росії після Революції гідності. Після втечі своїх колишніх керівників Татаров займався адвокатською практикою, до 2017 року працював директором юридичного департаменту в державній компанії "Укрбуд". У декларації за 2017 рік вказує суму доходів від підприємницької діяльності у 4,1 млн грн.

Майданівці стріляли самі в себе

Під час протестів на Майдані Татаров, обіймаючи посаду в МВС, публічно коментував події, зокрема, напади працівників тодішньої міліції на протестувальників. На зустрічах з послами країн Євросоюзу Татаров говорив, що майданівці могли стріляти самі в себе, оскільки міліція зброї не застосовує. Він називав активістів "злочинцями, які трощать все". А побиття автомайданівців у Кріпосному провулку в січні 2014 року бійцями "Беркуту" Татаров охарактеризував як напад самих активістів.

"Група осіб на авто переслідувала 4 автобуси "Беркуту", перекрили рух, за допомогою биток завдавати ударів по автобусах, розбили скло, намагалися завдати тілесних ушкоджень працівникам міліції. У них також були вилучені маски, що свідчить не про мирний характер, а про підготовку до вчинення протиправних дій. Працівниками міліції нападників було обеззброєно", — розповідав тоді Татаров на брифінгу.

Під час найкривавіших днів протестів у лютому 2014 року Татаров стверджував, що співробітники міліції "не використовують вогнепальну зброю". Також він запевняв, що дехто із загиблих мітингувальників мав поранення в потилицю, що може свідчити про те, що стріляли в них не міліціонери, а "люди, які були поруч".

Як з гуся вода

"Я взагалі не розумію, як це (призначення — ред.) сталося". Він тоді говорив всюди, що ми самі на себе напали і самі себе побили. Доказів цього поліція, звісно, не знайшла, бо їх нема. Я не думаю, що він буде зараз щось дуже робити з тими справами. Йому ж як з гуся вода усе зійшло, він там навіть не підозрюваний у справах, а просто свідок", — розповів Суспільному потерпілий у справі нападу "беркутівців" на Автомайдан Ігор Пальоха.

Інший потерпілий, активіст Автомайдану Олексій Гриценко на питання Суспільного, що означає призначення Татарова для потерпілих з точки зору правосуддя, сказав: "Це повний відкат у справах Майдану. Реакція президента вказує на те, що це його влаштовує".

Колишній керівник слідчого департаменту ГПУ у справах Майдану Сергій Горбатюк у розмові з Суспільним розповів, що Татаров був допитаний як свідок у справі щодо незаконного переслідування активістів. За словами Горбатюка, розслідування у цій справі триває й донині.

"Вказівки давалися зверху, як у системі міліції, прокуратури, так і судів. Відповідно, у цій справі фігурував і Татаров, але допитувався як свідок, бо для повідомлення про підозру треба зібрати докази, що конкретно ця особа давала незаконні вказівки. Водночас розслідування не завершується і він далі перевіряється", — сказав експрокурор.

"Маючи достатньо інформації про протиправні дії, Татаров запевняв суспільство, що все нормально, тоді як його прямим обов'язком було реагувати на незаконні дії своїх підлеглих. Його відповідальність як керівника беззаперечна, і такі особи не мають права обіймати будь-які керівні посади", — додав Горбатюк. Суспільне звернулося по коментар до Офісу генпрокурора щодо стану розслідування справи, в якій фігурував Татаров, однак відповіді поки не отримало.

Коментуючи ймовірні наслідки призначення Татарова для процесів у справах Майдану, адвокатка родин Небесної сотні Євгенія Закревська зазначила, що фактичного впливу на справи Майдану Татаров не матиме, але матиме політичний.

"Ми зробимо все, щоб мінімізувати його вплив саме на ці справи, але зрозуміло, що державна політика буде впливати на мотивацію слідчих, на мотивацію прокурорів", — сказала вона.

Слідчий Захарченка та адвокат Портнова. Що відомо про нового посадовця Офісу Зеленського
Ексміністр внутрішніх справ Віталій Захарченко (у центрі) та Олег Татаров (зліва). 2013 рік. УНІАН

Започаткувавши після звільнення з МВС адвокатську практику, Татаров, серед інших, захищав багаторічного соратника Януковича Вадима Новинського у справі щодо викрадення Олександра Драбинка, колишнього секретаря покійного нині предстоятеля УПЦ (МП) Володимира Сабодана.

Олег Татаров також співпрацював як адвокат з колишнім першим заступником Адміністрації експрезидента-втікача Віктора Януковича Андрієм Портновим. Зокрема, його прізвище фігурує у скарзі прокурора Олександра Божка, який заявив, що Портнов погрожував йому.

Суспільне звернулося по коментар до адвокатської компанії, яку очолює Татаров. На момент підготовки матеріалу він був недоступний для коментаря.

В указі президента про призначення Татарова вказано, що до його компетенції "буде входити формування державної політики у сфері правоохоронної діяльності, експертно-аналітичне забезпечення роботи Офісу президента, забезпечення гарантій національної безпеки держави у сферах правоохоронної діяльності, протидії корупції, захисту прав людини". Про роль Олега Татарова у подіях 2014-го Офіс президента у публікації не згадує.

На початок