В Укргідроенерго пояснили, якою буде нова Каховська ГЕС і чому вона потрібна

В Укргідроенерго пояснили, якою буде нова Каховська ГЕС і чому вона потрібна

Каховська ГЕС
. Пошкоджена Каховська гребля, 6 червня 2023 року. Фото: Associated Press

Уряд вирішив відбудувати Каховську ГЕС. Розглядається варіант будівництва майже удвічі потужнішої електростанції.

Про це в інтерв'ю Forbes сказав голова Укргідроенерго Ігор Сирота.

"Замість 335 МВт розглядаємо можливість будівництва станції потужність 550–600 МВт. Будемо розглядати варіант спорудження агрегатів, які зможуть працювати як у генераторному, так і в насосному режимі. Проєкт також передбачає будівництво рибоходу, якого не було на зруйнованій станції", — сказав він.

Щодо вартості будівництва нової ГЕС, голова Укргідроенерго зазначив, що ще не зрозуміло, які наслідки підриву греблі, тому є приблизні підрахунки вартості будівництва.

"Ми поки що не розуміємо, які наслідки підриву, оскільки частина греблі досі перебуває під водою. Невідомо, в якому вона стані. Приблизно ми розуміємо, що вартість 1 кВт потужності – $2000. Така вартість будівництва ГЕС у Європі. Якщо ми плануємо будувати станцію потужність 550–600 МВт, то загальна вартість буде $1–1,2 млрд", — сказав Сирота.

Він також зазначив, що потреба у відбудові Каховської ГЕС полягає не у її важливості для енергосистеми України, а у важливості існування водосховища, яке забезпечувало водою кілька областей.

"Херсонська область втратила 94% води для сільського господарства та промисловості. Втрата Дніпропетровської області – 64%, Запорізької – 70%. Повноцінної альтернативи немає. Як компенсувати втрату зрошувальної системи, яка живилась із Каховського водосховища? Також без Каховського водосховища неможливо відновити водопостачання Криму після його деокупації.", — зазначив голова Укргідроенерго.

Також за його словами, без відновлення Каховського водосховища неможливий повноцінний запуск ЗАЕС після деокупації і відновлення річкового судноплавства Дніпром, адже зараз його глибина на місці Каховського водосховища – до 2 м проти 16 м.

"Якщо ми зможемо розвʼязати ці питання без відновлення Каховської ГЕС, то тоді можна буде обговорювати, чи є доцільність будівництва гідроелектростанції", — сказав він.

18 липня Кабмін затвердив постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, яку підірвали російські військові. Як повідомив прем'єр Денис Шмигаль, на першому етапі буде спроєктовано всі інженерні конструкції, підготована необхідна база для відновлення. Другий етап розпочнеться після деокупації територій, де розташована ГЕС. Він передбачає власне будівельні роботи.

Виконувач обов’язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Херсонської обласної державної адміністрації Дмитро Юнусов повідомив, що аби провести першочергові заходи та відновити зрошення на правобережжі Херсонщини після підриву російськими військами Каховської ГЕС, необхідно приблизно 100 мільйонів гривень.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Раніше в "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним. У каналі ТЕС, звідки за необхідності підживлюється ставок ЗАЕС, рівень води становить 10,93 м. Рівень води в каналі суттєво не падає, адже його показники вже не залежать від Каховського водосховища.

На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання після підриву військами Каховської ГЕС.

На початок