"Чернігівську ТЕЦ" повертають у власність міста, а управлятиме нею КП "Теплокомуненерго"

"Чернігівську ТЕЦ" повертають у власність міста, а управлятиме нею КП "Теплокомуненерго"

Доповнено
"Чернігівську ТЕЦ" повертають у власність міста, а управлятиме нею КП "Теплокомуненерго"
ФОТО: Суспільне Чернігів

З 21 серпня єдиний майновий комплекс "Чернігівської ТЕЦ" повертається у комунальну власність міста, а управляти ним буде комунальне підприємство "Теплокомуненерго". Про це 21 липня повідомив виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако на засіданні виконавчого комітету. Скільки коштів виділили на роботу нового підприємства, що відомо про рішення суду щодо договору оренди ТЕЦ та як на це рішення реагуватимуть у фонді комунального майна міськради — читайте далі.

Новий управитель

За його словами, наразі на "Чернігівській ТЕЦ" триває підготовка до нового опалювального сезону за керівництва фірми "Технова".

Виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако
Виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів (архів)
"Ми з представниками міністерства (Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, — ред.) і ОВА відвідали підприємство. Пересвідчились, що там йдуть роботи з підготовки до опалювального сезону, я залишився задоволений. По їхнім цифрам, це приблизно 75% готовності, по мережах — 52%, по котлах більше. Котли зараз на плановому ремонті. Один забирається з ремонту от зараз, другий якраз наприкінці серпня. По мережах відповідно вже роботи йдуть, ми очікуємо, що у вересні у нас уже буде повністю готова ТЕЦ до роботи в опалювальний період", — говорить Ломако.

КП "Теплокомуненерго" управлятиме "Чернігівською ТЕЦ" як мінімум один опалювальний сезон. Чи продовжуватимуть співпрацю далі, будуть вирішувати після закінчення опалювального сезону, каже Ломако.

"Кошти, які ми закладаємо, це щоб весь колектив перейшов на "Теплокомуненерго", зберіг свою роботу і продовжили працювати. Поки не почнеться опалювальний сезон і люди не будуть сплачувати за комунальні послуги, заробітна плата буде сплачуватись з бюджету міста тому, що інших джерел там немає. Це 34,6 мільйона ми закладаємо на заробітну плату. Це виходить частина серпня, вересень, жовтень, там уже частина листопада. Це ремонти поточні, які, очевидно, ще треба буде провести, щоб підприємство 100% було готово до опалювального сезону. Це десь 10-15 мільйонів гривень ми бачимо попередньо. І близько п'яти мільйонів — це хімічні реагенти, які необхідні теж, щоб підготувати підприємство до нового опалювального сезону", — повідомив Ломако.

Нагадаємо, що на сесії Чернігівської міської ради у листопаді 2022 року депутати проголосували за програму забезпечення діяльності КП "Теплокомуненерго" у розмірі 93 мільйонів гривень. Пізніше 75 мільйонів гривень перерозподілили на більш нагальні потреби, адже підприємство так і не працювали. Наразі до залишку програми забезпечення "Теплокомуненерго" перерахували додаткові 40 мільйонів гривень з раніше виділених коштів на ремонти доріг, які ще не розпочалися, каже Ломако.

Візит на "Чернігівську ТЕЦ" представників міністерства, міської та обласної влади
Візит на "Чернігівську ТЕЦ" представників міністерства, міської та обласної влади. ФОТО: В'ячеслав Чаус

Рішення суду

20 липня на офіційному сайті компанії-орендаря ТОВ фірма "Технова" з’явилась публікація, в якій йдеться про рішення Господарського суду міста Києва щодо визнання договору оренди "Чернігівської ТЕЦ" між "Техновою" та фондом комунального майна Чернігівської міськради недійсним з 31 березня 2023 року та визнання відсутності права вимагати сплати орендної плати за користування "Чернігівською ТЕЦ" після 31 березня 2023 року.

Нагадаємо, що майно Чернігівської ТЕЦ в оренді фірми "Технова" з 2000 року. Для прикладу, у 2021 році за цю оренду в міський бюджет, зі слів міського голови Владислава Атрошенка, надійшло близько 40 мільйонів гривень. За рік договір оренди спливав і місто не планувало його продовжувати. У 2022 році внаслідок російських обстрілів Чернігівська ТЕЦ отримала значні пошкодження та одразу по завершенню активних бойових дій "Технова" сама ініціювала розрив договору оренди, який підтримали депутати на сесії 31 травня 2022 року.

Тоді датою дострокового припинення договору оренди єдиного майнового комплексу визначили 31 березня 2023 року. Хоча спочатку термін оренди був прописаний у договорі до 20 серпня 2023 року. Але 30 березня міськрада ухвалила рішення про скасування свого рішення про дострокове припинення договору оренди ЄМК Чернігівської ТЕЦ через низку чинників, зокрема через недотримання строків оформлення звіту про оцінку майна та рецензії на цей звіт. Тому депутати повернули попередній строк дії договору оренди до 20 серпня 2023 року, а процедура повернення знову розпочалась згідно з нормами чинного законодавства.

Апеляція та борги

Зі слів голови фонду комунального майна міськради Олексія Єпініна, вони не згодні з рішенням суду та будуть подавати апеляцію.

Голова фонду комунального майна міськради Олексій Єпінін
Голова фонду комунального майна міськради Олексій Єпінін. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Було декілька судових засідань, і дійсно вчора (20 липня, — ред.) суддя ухвалив рішення щодо визнання вимог фірми «Технова» щодо дострокового припинення з 31 березня. Ми не будемо погоджуватись із зазначеним рішенням, а будемо подавати апеляцію. На розгляд цього питання потрібен час. Ми йдемо законним шляхом, в нас є строк закінчення договору оренди, відповідно до нього 21 серпня 2023 року буде затверджено акт прийому-передачі "Чернігівської ТЕЦ" фондом комунального майна та передасть її новому комунальному підприємству "Теплокомуненерго". Воно буде забезпечувати обслуговування та належний ремонт об'єкта", — говорить Єпінін.

Нагадаємо, що однією з головних причин, чому міська влада просила провести державний аудит "Чернігівської ТЕЦ" та її орендаря фірми "Технова", є борг, який протягом минулого опалювального сезону виріс з 800 мільйонів до 2,3 мільярда гривень. Основну частину боргу складає заборгованість за газ перед НАК "Нафтогазом". Проте є й інші зобов'язання, які також мають бути врегульовані.

"В якому стані там обладнання, які там були інвестиції від орендаря за 23 роки, стан заборгованості за енергоносії, зокрема перед НАК "Нафтогаз Трейдинг" за газ і так далі. Це питання, на які, я сподіваюсь, частково держава дасть відповідь та правоохоронні органи після аудиту, який в третьому кварталі має відбутись на "Чернігівській ТЕЦ". Зайдемо після 21 серпня, я не виключаю, що ми стикнемося з рядом питань і складностей, які зараз важко передбачити, але я впевнений, що ми їх всі подолаємо, і почнемо вчасно опалювальний сезон, і якісно його пройдемо", — каже Ломако.

За словами Єпініна, якщо питання з боргами не вдасться вирішити шляхом домовленостей між міською владою та компанією-орендарем, то з цього приводу може бути позов до суду.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок