Борг 2,3 млрд грн, прохання провести держаудит та позов до суду: як проходить процес припинення оренди Чернігівської ТЕЦ

Борг 2,3 млрд грн, прохання провести держаудит та позов до суду: як проходить процес припинення оренди Чернігівської ТЕЦ

Борг 2,3 млрд грн, прохання провести держаудит та позов до суду: як проходить процес припинення оренди Чернігівської ТЕЦ
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Майно Чернігівської ТЕЦ Забезпечує 40 відсотків житлового фонду Чернігова теплом і гарячою водою.в оренді фірми "Технова" з 2000 року. Для прикладу, у 2021 році за цю оренду в міський бюджет, зі слів міського голови Владислава Атрошенка, надійшло близько 40 мільйонів гривень. За рік договір оренди спливав і місто не планувало його продовжувати. У 2022 році внаслідок російських обстрілів Чернігівська ТЕЦ отримала значні пошкодження та одразу по завершенню активних бойових дій "Технова" сама ініціювала розрив договору оренди, який підтримали депутати на сесії 31 травня 2022 року.

Тоді датою дострокового припинення договору оренди єдиного майнового комплексу визначили 31 березня 2023 року. Хоча спочатку термін оренди був прописаний у договорі до 20 серпня 2023 року. Але 30 березня міськрада ухвалила рішення про скасування свого рішення про дострокове припинення договору оренди ЄМК Чернігівської ТЕЦ через низку чинників, зокрема через недотримання строків оформлення звіту про оцінку майна та рецензії на цей звіт. Тому депутати повернули попередній строк дії договору оренди до 20 серпня 2023 року, а процедура повернення знову розпочалась згідно з нормами чинного законодавства.

За яких умов міська влада готова припинити договір оренди Чернігівської ТЕЦ, з чого складається загальний борг компанії-орендаря "Технови" у розмірі 2,3 мільярда гривень, за яких умов оренда єдиного майнового комплексу (далі ЄМК, — ред.) буде офіційно припинена, чому "Технова" вважає, що договір оренди ТЕЦ вже припинений, через що компанія подала до суду та чи є загроза наступному опалювальному сезону в Чернігові? Про це і не тільки читайте далі в матеріалі.

Звернення до РНБО та правоохоронців

Фірма "Технова" в одному зі своїх офіційних повідомлень щодо процесу припинення оренди Чернігівської ТЕЦ заявила, що вважає рішення міськради — "зривом повернення ЄМК Чернігівської ТЕЦ громаді міста". Водночас у фірмі стверджують, що зі свого боку вони виконали всі свої зобов’язання та вважають, що договір оренди ТЕЦ припинений з 31 березня 2023 року.

"З приводу бездіяльності Чернігівської міської ради у ході дострокового припинення договору оренди ТОВ фірма «Технова» звертатиметься до правоохоронних органів", — йдеться у повідомленні.

У міськраді ж пояснюють, що станом на 30 березня, вони не мали відповідних документів від "Технови" та не могли законно припинити дію договору оренди.

Олександр Ломако
Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Достроково договір не припинили, з тієї причини, що «Технова» вчасно не виконала певні юридичні моменти, пов'язані з оцінкою майна. Це по закону вони мали зробити, без цього ми не могли підписати акти про припинення оренди. Вони не зробили це вчасно. Оцінник затягнув з певних причин, але це вони замовляли, це не ми замовляли. Станом на кінець березня, коли він мав би припинитися, у нас не було цієї оцінки, і тому не було юридичних повноважень припинити цей договір", — розповів у коментарі Суспільному виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако.

У 2022 році звертався до керівництва правоохоронних органів та РНБО і тоді не відсторонений міський голова Чернігова Владислав Атрошенко із проханням провести державний аудит Чернігівської ТЕЦ та її орендаря фірми "Технова". Після завершення опалювального сезону 2022-2023 років продублював це прохання й вже виконувач обов'язки міського голови Олександр Ломако.

Стан частини єдиного майнового комплексу Чернігівської ТЕЦ після російських обстрілів
Стан частини єдиного майнового комплексу Чернігівської ТЕЦ після російських обстрілів. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Замовлення аудиту – це паралельний процес, який не пов'язаний з юридичним припиненням оренди. Тому що ми розуміємо, що майно в серпні повернеться у власність громади, і перед тим, як його приймати, ми би хотіли, щоб був проведений державний аудит. Ми просили про це РНБО і керівництво правоохоронних органів, щоб вони цей аудит замовили, бо ми не маємо цих повноважень. Все для того, щоб, якщо ми вже приймаємо майно у власність громади, то ми б мали об'єктивну оцінку з державних органів, що відбувається, з майном, з фінансами, з амортизаційними відрахуваннями", — говорить Ломако.

Про необхідність проведення державного аудиту говорить й депутатка міськради та заступниця голови постійної комісії з питань комунальної власності, бюджету та фінансів Олена Стрілець. За її словами, головне визначити чи пов'язаний борг Чернігівської ТЕЦ із заборгованістю населення за тепло та гарячу воду.

Олена Стрілець
Олена Стрілець. ФОТО: Фейсбук-сторінка Олени Стрілець
"Має бути проведена не лише ревізійна перевірка, а й обов'язково аудит. Тому що просто так забирати на місто борги, не розуміючи їхню природу, неможна. Борги ж можуть бути абсолютно різні. Борг може бути через те, що місцеві жителі, наприклад, не заплатили за опалення та гарячу воду, відповідно «Технова» не заплатила «Нафтогазу» і виник борг з однієї сторони та іншої. А може бути ситуація інша, коли жителі заплатили, а «Технова», наприклад, заплатила премію своїм керівникам і не заплатила «Нафтогазу». Це ж різна ситуація по боргу", — каже Стрілець.

Борг Чернігівської ТЕЦ — 2,3 мільярда гривень

Однією з головних причин, чому міська влада просить провести державний аудит Чернігівської ТЕЦ та її орендаря фірми "Технова", є борг, який протягом цьогорічного опалювального сезону виріс з 800 мільйонів до 2,3 мільярда гривень.

За словами заступника міського голови Віктора Геращенка, основну частину боргу складає заборгованість за газ перед НАК "Нафтогазом". Проте є й інші зобов'язання, які також мають бути врегульовані.

Віктор Геращенко
Віктор Геращенко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Є заборгованість за вугілля 360 мільйонів гривень. Не вирішено питання пів мільярда гривень зобов'язань Чернігівського ТЕЦ стосовно рішення НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, — ред.). Ці кошти повинні бути спрямовані на відновлення Чернігівської ТЕЦ. Також є порушення щодо неправомірно віднесених витрат на 470 мільйонів гривень. Загальна заборгованість — 2,3 млрд грн. Якщо ми без державного аудиту просто заберемо ці порогові зобов'язання, то громада міста Чернігова і міський бюджет будуть вимушені взяти ці зобов'язання на себе", — каже Геращенко.

Також Геращенко під час однієї з ранкових нарад у міськраді повідомив, що за результатами засідання НКРЕКП 18 квітня, комісія не підтримала зупинення дії ліцензій ТОВ "Фірма "Технова" на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної та теплової енергії.

"Позиція Чернігівської міської ради з цього питання така, що анулювання ліцензій можливе тільки після повернення ТОВ "Фірма "Технова" з оренди ЄМК з дотриманням вимог законодавства та порядку повернення орендованих комплексів, після підписання акту прийому-передачі майна, в строк, визначений договором оренди ЄМК — 20 серпня 2023 року".

Як виглядало обладнання Чернігівської ТЕЦ влітку 2022 року
Як виглядало обладнання Чернігівської ТЕЦ влітку 2022 року. ФОТО: Суспільне Чернігів

Олександр Ломако у коментарі Суспільному розповів, що на момент завершення орендної угоди 20 серпня 2023 року вже є кілька варіантів, за якими може надалі розвиватися ситуація.

"Звичайно, якщо ситуація зайде в колапс, якщо не буде оцінки та розуміння, що далі робити з цими боргами, то "Технова" має розуміти, що у нас є декілька різних опцій. Одна з яких – це продовження оренди ("Техновою", — ред.) за умовами воєнного стану, якщо буде ухвалено рішення Радою оборони області або державою. Другий – забрати на КП "Теплокомуненерго", яке ми створили. Третій варіант – віддати «Нафтогазу», і якщо вони візьмуть, то самі володітимуть комплексом і самі перед собою матимуть більшу частину боргу. Вони його можуть реструктуризувати або інший варіант зробити. У нас ще є варіант розмежування. Коли ми мережі забираємо в місто, а сам генеруючий комплекс забирає «Нафтогаз». І четвертий варіант – провести конкурс на нового орендаря", — говорить Ломако.

"Технова" подала позов до суду

У своєму повідомленні на офіційному сайті компанії від 26 квітня 2023 року "Технова" зазначає, що майже рік тому 11 травня 2022 року компанія звернулася до Чернігівської міської ради з листом, у якому повідомило про значні пошкодження ЄМК та про неможливість його подальшого використання за призначенням. А згідно з висновком експертного дослідження Інститутом теплоенергетичних технологій НАНУ, склад обладнання ТЕЦ, що лишився неушкодженим, не дозволяє ЄМК працювати у "штатному режимі".

Також у повідомленні "Технови" йдеться про "фактичне відсторонення Чернігівської міськради від опалювального сезону (2022-2023 років, — ред.) ігнорування процесу повернення ЄМК".

"За таких обставин, враховуючи недобросовісну, суперечливу та непослідовну позицію Чернігівської міської ради та Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, ТОВ фірма «Технова» 24 квітня 2023 року звернулось до суду з позовною заявою «Про визнання договору припиненим та зобов’язання вчинити дії» (№910/6327/23)", — йдеться у повідомленні.

Виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако відреагував на це повідомлення так:

"Я не бачив цих нових політичних заяв. Вони до реальності не мають відношення. Тому що спілкуючись з директором на місці, я бачу, що вони працюють, займаються комплексом, їхні люди працюють. У них є договір оренди, який продовжений. «Технова» робить ці заяви навмисно, щоб не витрачати зараз кошти на підготовку до опалювального сезону, на ремонт мереж, на заробітні плати персоналу, що вона зобов'язана робити. А заяви це, ну скажімо так, маніпуляції громадською думкою, щоб зекономити кошти, які вони мають витратити".

Наслідки російських обстрілів Чернігівської ТЕЦ
Наслідки російських обстрілів Чернігівської ТЕЦ. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами Олени Стрілець, юридично майно вважається повернутим з оренди лише після підписання обома сторонами акту про повернення, але ніяк не після спливу строку оренди, у випадку з "Техновою" та Чернігівською ТЕЦ — 20 серпня 2023 року.

"«Технова» навіть, якщо вона вважає, що виконала якісь свої обов'язки, але юридичних, законних дій по поверненню майна з оренди вона не виконала. Тому що є певна процедура, яка включає багато етапів. Я розумію, що зараз багато хто каже про те, що треба відмовлятися від ТЕЦ, переводити швидко на індивідуальне палення, ще багато є варіантів, як ми можемо диференціювати ризики для наших містян, але на початковому етапі ми все одно маємо зобов'язані забрати ТЕЦ до міста. Зобов'язані", — говорить депутатка.

Також, аналізуючи документи та обговорення цього питання на комісіях, Стрілець як депутатка вважає, що "Технова" сама затягувала процес законної передачі ЄМК місту.

"Я зверталася і на комісіях, і на сесіях до представників «Технови» з питаннями. Вони ж по суті блокували, наскільки я це бачила як депутат по тих документах та листах, вони затягували максимально процедуру передачі. Відповідно, міська влада не може самостійно підписати акт, про те, що вони прийняли, не бачачи нічого з цієї сторони. Я знаю, що зверталися і колеги мої до правоохоронних органів із запитами, для того, щоб перевірити, чому відбуваються такі дії. Може вони там гроші в офшори виводять, тому й затримують. І не хочуть давати документи".

Чи є загроза опалювальному сезону 2023-2024 років?

Питання Чернігівської ТЕЦ та передачі її місту компанією-орендарем у своєму Telegram-каналі порушив й начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус. За його словами, через те, що договір з "Техновою" закінчується 20 серпня, міська рада поки не досягла домовленостей з компанією-орендарем, а створене КП "Теплокомуненерго" поки не має відповідної ліцензії, то "питання тепла в оселях чернігівців знову відкрите".

В'ячеслав Чаус
В'ячеслав Чаус. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Серед інших проблем, які підкинула війна для нашого житлово-комунального господарства, є стабільна, що мала тимчасове вирішення минулого періоду – теплопостачання Чернігівською ТЕЦ до 40% багатоповерхівок обласного центру. Ситуацію довелося врегульовувати за безпосереднього втручання на той момент міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова та ОВА. Тоді «Технова» погодилася попрацювати ще один опалювальний сезон. Доручив департаменту енергоефективності, транспорту, зв’язку та житлово-комунального господарства Чернігівської ОВА розробити ймовірні шляхи вирішення ситуації та, за необхідності, підготувати відповідні листи до «Нафтогазу»", — йдеться у повідомленні.

Водночас у міськраді неодноразово наголошували, що попри юридичні аспекти розв'язання питання щодо повернення ЄМК Чернігівської ТЕЦ місту, наступному опалювальному сезону нічого не загрожує.

"Не треба в цьому питанні розводити паніку, не треба маніпулювати, використовувати такі чутливі питання, як опалювальний сезон, для того, щоб у людей якусь громадську думку сформувати. Все буде добре з опалювальним сезоном. Якщо ми нормально пройшли опалювальний сезон 2022-2023 року при тій кількості руйнувань та обстрілів енергетичної інфраструктури, які здійснювалися, з тим досвідом, який у нас є, то по наступному опалювальному сезону, питань не буде. Я переконаний, ми підготуємося, щоб їх не було", — зазначив Олександр Ломако на одній з ранкових нарад у міськраді.

Читайте також

"Чернігівводоканал" закуповував послуги у власного юрисконсульта. Що відомо

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок