У Знам’янці на Кіровоградщині відкрили перше в регіоні модульне містечко для переселенців

У Знам’янці на Кіровоградщині відкрили перше в регіоні модульне містечко для переселенців

Доповнено
У Знам’янці на Кіровоградщині відкрили перше в регіоні модульне містечко для переселенців
Модульне містечко для переселенців у Знам’янці. Фото: Суспільне Кропивницький

У місті Знам’янка Кропивницького району Кіровоградської області відкрили перше в регіоні модульне містечко для переселенців. Про це Суспільному розповів міський голова Володимир Сокирко. За його інформацією, проєкт реалізували спільно з урядом Чеської Республіки.

Двоповерхова споруда складається з 22 металевих модулів. На кожному з поверхів – житлові кімнати. В їдальні – столи зі стільцями, місця для приготування їжі, пральні машини. Є душові і туалетні кімнати. Житлові модулі встановили й обладнали. Зі слів голови громади, це контейнери на три ліжка з шафою.

"Є опалення. Під одним дахом з житловими модулями – кухня, їдальня, вбиральні, душові. Модульне містечко обладнане 70 ліжками, до пів сотні людей ми зможемо сюди переселити, враховуючи, що серед переселенців є мами з дітьми, до яких нікого стороннього не підселиш".

Міська влада має бачення щодо того, хто там буде жити, сказав голова громади. Заселяти планують почати, коли забезпечать модулі електрикою: "До 1 вересня, коли діти підуть до школи, модульне містечко вже буде з мешканцями, які нині розміщені в школі й дитсадку. Плануємо повністю звільнити їх, переселивши людей у модульне містечко й гуртожиток, про який я казав раніше".

Чеський уряд виділив на проєкт 800 тисяч євро, сказав міський голова: "Вони проводили тендер, купували, монтували".

На відкриття приїхав посол Чехії Радек Матула.

"В гривнях це близько 28 мільйонів гривень. За гроші уряду, за гроші міністерства іноземних справ, які міністерство має саме для гуманітарних потреб. Треба Україні допомагати, тому що не можна допустити, щоб Росія виграла цю війну".

З бюджету Знам’янки виділили на облаштування 800 тисяч гривень, сказав міський голова. З них 400 тисяч гривень на водопостачання й водовідведення (каналізацію – ред.), таку ж суму витратили на благоустрій – огорожу, асфальтування й інші роботи.

Це перше модульне житло для переселенців у Кіровоградській області і третє в Україні – каже менеджер проєкту Якуб Левандовскі.

"В мене була задача – знайти громаду, чи місце, де і куди можна поставити ці модульні будиночки. Я зв’язувався з партнерами, центральною владою і отримав список громад, де проживають ВПО".

Тимчасове житло облаштували для переселенців, які живуть у місцевій школі й дитячому садку, сказав міський голова Знам’янки: "Усього на території громади проживають близько чотирьох тисяч переселенців. Частина з них живуть у родичів, частина винаймають житло, решта – в місцях компактного проживання – дитсадку і школі. Проєкт реалізовували з метою переселити саме третю категорію".

Нині у дитсадку проживають 25 переселенців. 77-річна Надія Лозова тут з вересня. Приїхала з Донецької області.

"Бахмут повністю розбомбили, з землею змішали, нема нічого. Оце що приїхала, те і є. Я б така, щоб і померла вже тут, стара. Просила, щоб мене тут залишили, нікуди не переселяли. Живу одна зараз. Сина поховала,чоловіка поховала".

У колишній роздягальні живуть Геннадій і Світлана. Попросили не називати їхні прізвища. З Рубіжного Луганської області евакуювався у березні 2022, розповів чоловік. Знає, що їх переселятимуть у модульне містечко.

"Зручно там, симпатична обстановка, для двох людей думаю нормально буде, а для трьох людей там надто тісно. Немає де речі поставить, ні розвернутись. В принципі, затишно".

Орім мешканців дитсадка, житло у модульному містечку отримають 25 переселенців, які нині живуть у школі. Нині мають доробити електрику, щоб розпочати переїзд.

За словами голови, заселення людей у модульне містечко почнуть за три тижні. Проживання в містечку безплатне. Крім того, поки держава не скасує компенсацію оплати за комунальні послуги, платити за спожиті послуги люди також не будуть.

Крім модульного містечка, у Знам’янці ремонтують і переобладнують в гуртожиток приміщення, яке не використовували, сказав Володимир Сокирко.

На початок