Україна пропонує продовжити зернову угоду у тристоронньому форматі — посол у Туреччині

Україна пропонує продовжити зернову угоду у тристоронньому форматі — посол у Туреччині

Ексклюзивно
Посол України в Туреччині Василь Боднар
Посол України в Туреччині Василь Боднар, фото: УНІАН

Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що Україна пропонує продовжити "зернову угоду" у тристоронньому форматі.

Про це Василь Боднар сказав це в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Угода, підписана 22 липня минулого року, передбачала участь чотирьох сторін: дві сторони конфлікту — Україна і країна-агресор Росія, і два посередники: Туреччина виписувалася в угоді як сторона, і ООН як спостерігач. На сьогодні РФ офіційно заявила, що виходить з цієї угоди, не продовжує її термін дії. З нашого боку, оскільки ми підписували угоду з Туреччиною та ООН, ми пропонуємо продовжити її в тристоронньому форматі, оскільки вивезення українського зерна важливе для забезпечення глобальної продовольчої безпеки", — сказав український дипломат.

Він додав, що умови Росії щодо подовження зернової угоди — це спроба виходу з-під санкцій.

"РФ намагається скористатися цією ситуацією і буде пробувати використовувати тематику Африки саме для задоволення своїх інтересів, жодним чином не думаючи про інтереси України й взагалі глобальні продовольчі інтереси. Інтереси Туреччини дуже прості: щоб зерно надходило на ринок. Тому сьогодні ми проводимо роботу. Президент Зеленський надіслав відповідні звернення до президента Туреччини та Генсека ООН. Міністр Кулеба вже працює в ООН з пошуку консенсусу міжнародної спільноти щодо продовження цієї зернової ініціативи", — сказав Василь Боднар.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

На початок