"Віртуальний спадок": у Прилуцькому краєзнавчому музеї роблять 3D-моделі майже 30 експонатів

"Віртуальний спадок": у Прилуцькому краєзнавчому музеї роблять 3D-моделі майже 30 експонатів

"Віртуальний спадок": у Прилуцькому краєзнавчому музеї роблять 3D-моделі майже 30 експонатів
ФОТО: Суспільне Чернігів

Верхове сідло з золотим карбуванням гетьмана Лівобережної України Данила Апостола та ще 28 експонатів Прилуцького краєзнавчого музею оцифрують. За допомогою тисяч фотографій створять віртуальні 3D-моделі. Їх можна буде детально розглядати і зберегти найцінніші з експонатів. Це відбувається в рамках проєкту "Віртуальний спадок", який реалізується за фінансування Українського культурного фонду. До переліку потрапили ті речі, які б музейники першими евакуйовували у разі загрози, розповіла директорка музею Тетяна Зоць.

Жінка каже: оцифрування викликане, як модними тенденціями та вимогами, так і тим, що є загроза знищення.

Директорка краєзнавчого музею Тетяна Зоць
Директорка краєзнавчого музею — Тетяна Зоць. ФОТО: Суспільне Чернігів

Вартість проєкту складає 733 тисячі гривень. Загалом такі роботи проведуть із 29-ма експонатами Прилуцького краєзнавчого музею: це меблі Сокоринського маєтку, люльки, пістоль, кахля із Білорічицького маєтку Рахманових, мисливська рушниця, ікони архистратигів Гавриїла і Михаїла.

"Віртуальний спадок": у Прилуцькому краєзнавчому музеї роблять 3D-моделі майже 30 експонатів
Експонат краєзнавчого музею. ФОТО: Суспільне Чернігів

Директорка краєзнавчого музею говорить:

"Існує такий у музейників "перелік першого плану" на момент евакуації. Це те, що найунікальніше, найцінніше і відповідно ми орієнтуємося в нашому зібранні на ті предмети, які є цінними для того, щоб їх зберегти в першу чергу в цифровому форматі.

Фотограф компанії "Скайрон" Денис Хлопецький оцифровує козацьку порохівницю, якій понад 200 років.

"Беремо пам’ятки в рукавицях, ставимо. Робимо фотографію, дивимося, зближуємо, бачимо, що все добре, якісно зробило. 500 фотографій, я вже зробив і ще буду робити".

Фотограф компанії "Скайрон" Денис Хлопецький
Фотограф компанії "Скайрон" — Денис Хлопецький. ФОТО: Суспільне Чернігів

Понад 1000 фотографій з-під скла та над ним мають зробити й іншого експоната — це знак міського голови. Його робить співзасновник компанії Андрій Гривняк.

"Фокусуюсь, перевіряю, чи не висвітлена картинка, чи все у фокусі. Все у фокусі і тепер мені потрібно на однаковій відстані пофотографувати з усіх сторін".
Андрій Гривняк
Співзасновник компанії "Скайрон" — Андрій Гривняк. ФОТО: Суспільне Чернігів

Це один із найскладніших для оцифрування об’єктів. Таких приблизно 10%. Половина має середній рівень складності, 40% — найпростіші. На кожен експонат фотограф витрачає від години до дня роботи.

Експонат з музею
Експонат з музею. ФОТО: Суспільне Чернігів

Після оцифрування експонатів їх можна буде перевести у доповнену 3D-реальність на поштівках та побачити в оцифрованому історичному відділі музею — це буде панорама у 360 градусів. А також почути історію про них в аудіогіді. Всі процеси тривають паралельно.

Створення 3D-моделі
Створення 3D-моделі. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Буде поставлена камера і декілька панорам буде зроблено в різних кімнатах, і за допомогою цих панорам ми потім зможемо віртуально проходити по цих кімнатах", — каже Андрій Гривняк.

Всі ці роботи проводять спеціалісти львівської компанії "Скайрон". Вони мають досвід із оцифрування центральної частини Львова, дерев’яних церков Львівщини, Ластівчиного гнізда у Криму, аеропорту у Донецьку.

Завершити оцифрування Прилуцького краєзнавчого музею мають до вересня.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок