3D-моделі для віртуальних екскурсій: у Чернігові оцифровують архітектурні пам’ятки

3D-моделі для віртуальних екскурсій: у Чернігові оцифровують архітектурні пам’ятки

3D-моделі для віртуальних екскурсій: у Чернігові оцифровують архітектурні пам’ятки
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Віртуальні 3D-моделі Антонієвих печер, Іллінської церкви та Єлецького монастиря: у Чернігові оцифровують архітектурні пам’ятки. За словами виконувача обов’язків директора Національного заповідника "Чернігів Стародавній" Андрія Лісового, гроші на це дав швейцарський фонд ALIPH Foundation.

Виконувач обов'язків директора НАІЗ "Чернігів Стародавній" Андрій Лісовий
Виконувач обов'язків директора НАІЗ "Чернігів Стародавній" Андрій Лісовий. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Це не тільки Антонієви печери, Іллінська Церква, це і: Дитинець, Полкова канцелярія, і Успенський собор Єлецького монастиря. Наступна робота буде і по скануванню дев'ятсот річного Борисоглібського і Спаського соборів, Колегіума, П’ятницької церкви і Катерининської церкви".

Іллінська церква

За допомогою лазерного сканера спеціалісти можуть зробити знімки цього об'єкту до найдрібніших деталей.

Спеціаліст з оцифрування архітектурних пам'яток Федір Ільків
Спеціаліст з оцифрування архітектурних пам'яток Федір Ільків. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Це технологія лазерного сканування. Він бере віддалі, так можна сказати, точки й робить таку хмару точок, яка приймає форму даної споруди. Місія оператора лазерного сканера – це обирати місце, з якого місця буде прилад сканувати та обирати точність з якою він буде сканувати. І там обирати чи це буде сканування, чи сканування з фотографіями", – розповів спеціаліст компанії з оцифрування архітектурних пам’яток Федір Ільків.

Знімки будівлі будуть кольорові, додав Ільків. Сканування одного історичного об'єкта займає від декількох годин до цілого дня, в залежності від розмірів пам’ятки. Отримані віртуальні 3D-моделі можна використовувати для різних цілей.

"Це можна і креслення реставрації проводити й VR-тури, ще модельки створювати, і навіть в комп’ютерних іграх їх можна використовувати", — додав Ільків.

Антонієві печери

Тут для своєї роботи спеціалісти використовують маркери для сканування.

Апаратура для оцифрування в Антонієвих печерах у Чернігові
Апаратура для оцифрування в Антонієвих печерах у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів
"За допомогою неї об’єднується фотограмметрія і лазерне сканування. Тобто за допомогою лазерного сканування отримується чітка геометрія, а за допомогою фотогеометрії – структура. В максимально реалістичному стані виходить 3D-модель", – розповів Федір Ільків.

Для збереження наступним поколінням

Як каже Андрій Лісовий, пам’ятки сканують для того аби зберегти їх для наступних поколінь.

"Задача полягає не тільки в тім, щоб передати в спадок наступним поколінням, а й в тому, щоб оцифрувати і дати можливість всім людям на нашій планеті відвідати віртуально нашу пам’ятку, побачити її красу."

За словами Лісового, оцифрування всіх пам’яток може зайняти близько місяця. Далі всі відзняті матеріали будуть збережені на сервері компанії, яка надасть до них доступ.

Детальніше — у сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок