Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) підготував для Мінкульту дослідження про обізнаність та сприйняття народних художніх промислів в Україні та за кордоном. З результатами можна ознайомитися на сайті Міністерства культури та інформаційної політики.
Наскільки українці обізнані з народними художніми промислами?
Згідно з результатами дослідження, майже всі респонденти (94%) знають принаймні один вид народного промислу. Найбільше — 89% — назвали художню вишивку. Відносно найменше респондентів знають про художню обробку кістки та рогу (67%).

85% респондентів цікавляться принаймні одним видом ремесел. Відносно найбільше респондентів говорили про ювелірне мистецтво (27%), художню вишивку (25%), художню кераміку або гончарство (21%), художнє плетіння (20%).

Найзручніше людям вивчати народні промисли за допомогою відеоматеріалів (51%), коротких навчальних курсів (37%) і статей в онлайн-журналах (25%). Серед комунікаційних ресурсів найпопулярніший YouTube (61%).

88% опитаних придбали б собі чи на подарунок зразок якогось із видів народного мистецтва. Найбільше називали для подарунків ювелірне мистецтво (34%) та художню вишивку (30%). За фінансової змоги 59% людей готові переплатити у 2–3 рази, однак придбати виріб, зроблений вручну народними майстрами.
Іміджевий складник народних художніх промислів
87% людей із дослідження пишаються українськими народними промислами та українськими майстрами. 42% відповіли, що володіння такими виробами, на їхню думку, є однією з провідних складників розвитку національної ідентичності в їхніх дітей чи онуків. 48% опитаних вважають, що народні ремесла мають бути однією з основних візитівок для просування позитивного іміджу України за кордоном.


Про методологію дослідження
Опитування проводили у травні цього року. Географія охопила всю підконтрольну Україні територію. Спосіб збору даних — онлайн-інтерв’ю (CAWI) з використанням опитувальника із закритими запитаннями.
Вибірка репрезентативна за статтю, віком, регіоном проживання, типом населеного пункту. В опитуванні взяли участь 1000 чоловіків та жінок — жителів міст, смт та сіл віком від 18 до 59 років. Похибка вибірки не перевищує 3,1%. Водночас КМІС попереджає: в онлайн-опитуваннях зазвичай беруть участь більш заможні, освічені та активні респонденти; ці фактори додають певної систематичної похибки.
Дослідження реалізоване за підтримки проєкту міжнародної технічної допомоги уряду Канади "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe). КМІС презентував дослідження на Стратегічній сесії з промоції народних художніх промислів України 25 травня 2023 року. На ці результати будуть орієнтуватися, коли плануватимуть Державну цільову національно-культурну програму розвитку народних художніх промислів на 2024–2027 роки.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]