Ментальні розлади: що показує дослідження "Anima.ua" серед українців

Ментальні розлади: що показує дослідження "Anima.ua" серед українців

Ексклюзивно
Психологічний стан
АР

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну зросла кількість українців, які страждають від ментальних розладів, зокрема, 39% опитаних людей щодня відчувають втому або зниження енергії. Такі дані оприлюднила скринінгова платформа психічного здоров'я "Anima.ua".

Її співзасновник та нейробіолог Сергій Данилов розповів в етері Суспільне.Спротив, як проводили дослідження та чи критичні такі показники. Психіатр, психотерапевт Євген Скрипник водночас вважає, що деякі дані з дослідження можуть мати похибку.

В Україні стрімко поширюються прояви ментальних розладів серед населення. Щоб зробити такий висновок, скринінгова платформа психічного здоров'я "Anima.ua" опитала понад 42 тисяч своїх користувачів. Це підтвердили також Всесвітня організація охорони здоров'я та дослідницька агенція "Градус".

Серед опитаних українців:

 • 39% щодня відчувають втому або зниження енергії;
 • 37% — зниження інтересу чи відчуття задоволення від справ;
 • 34% опитаних респондентів мають проблеми зі сном;
 • 30% мають труднощі з концентрацією уваги та негативні відчуття щодо себе;
 • 29% опитаних жителів щодня відчувають поганий настрій чи пригнічення;
 • 24% — мають поганий апетит або переїдають;
 • 11% помічають у себе сповільненість рухів та мовлення або надмірну метушливість;
 • 11% людей думають про смерть або про заподіяння собі шкоди.
Статистика ментальних розладів в Україні
Статистика ментальних розладів в Україні/ Фото: таблиця Суспільне Рівне за даними "AnimeUa"

"Люди, які занепокоєні своїм станом здоров'я, їм цікаво було дізнатися, що з ними відбувається. Скринінг-тест визначає імовірність ризику депресивного розладу у людей. Він визначає те, що людина зараз думає про себе, що у неї відбувалося за останній тиждень. Крім скринінгу ми визначаємо ще біомаркери — аналізуємо рухи очей за допомогою вебкамери. Дивимося, як людина реагує на певну негативну інформацію", — говорить співзасновник "Anima.ua" Сергій Данилов.

Результати опитування

Як говорить нейробіолог, люди в опитувані оцінюють свій стан набагато гірше, ніж те, що показує поведінкова реакція:

"Та ситуація, в якій ми зараз знаходимося, вона турбує людей. Погіршується їх настрій, хоча поведінкових змін у них ще немає. Наприклад, увага і реакція на негатив працює більш-менш адекватно, але людина про свій стан думаєте гірше, ніж це є насправді. У них є ресурс швидше відновитися, швидше повернутися до нормального стану".

Українці, які за результатами тестування мають когнітивне викривлення, мали б звернутися за допомогою до відповідних спеціалістів.

"Згідно зі статистикою, після першого епізоду депресії людина звертається до лікаря в середньому через 10 років. Чим швидше людина звернеться до лікаря — тим більша імовірність, що ці епізоди не будуть повторюватися. Чим більше цих епізодів депресії — тим швидше вони наступають ще раз. Є таке поняття як емоційний резонанс, коли ми заражаємо негативними думками своє оточення. Потрібно розуміти, що ваш стан і стан людей навколо — він неоднаковий. Потрібно розрізняти, що відбувається з тобою, що відбувається у суспільстві та витрачати сили на підтримку, а не на катастрофізацію свого стану", — каже Сергій Данилов.

Чим небезпечні показники

Нейробіолог Сергій Данилов зазначив, що дані статистики ментальних розладів — дуже високі. У світі суїцидальні думки налічуються у 0,6% людей, а згідно з опитуванням серед українців — 11%. Високі прояви депресії в середньому у світі у понад 3,2%.

"У нас зараз ці цифри помітно більші, але якщо дивитися на наші біомаркерні показники, тобто рухи очей, які ми оцінюємо, то ми отримуємо приблизно такі ж цифри, як у світі. У відповідях люди кажуть, що ситуація набагато гірше, а коли дивишся на біомаркери, то ситуація більш відображає світову", — каже співзасновник "Anima.ua".

Чому важливо звертатися до спеціалістів

Психіатр, психотерапевт Євген Скрипник говорить, що в умовах війни ми можемо відчувати тривогу:

"Це еволюційна реакція, яка направлена на те, щоб рятувати своє життя. У нас всіх є реакція — "бий, або біжи". Ми постійно напруженні, тому у багатьох людей виникає відчуття, що у них є тривога чи депресія. Я не можу сказати, наскільки дослідження "Anima.ua" достовірне відносно нашого психічного здоров'я".

Як говорить лікар, згідно з дослідженням ВООЗ, українці переживають великий стрес і знаходяться в депресії. Для визначення психологічного стану затвердженні такі тести:

 • на визначення самооцінки депресії;
 • на депресію PHQ, де є питання щодо ментального здоров'я;
 • госпітальна шкала тривоги й депресії;
 • шкала депресії Бека.

"Anima.ua" беруть на основі своїх досліджень дані через вебкамеру, що фіксує погляд, ці дані перевіряють увагу. По тестах показує  — депресія, а по цим дослідженням депресії нема. Я не зовсім згоден. Звернення до психіатра, психотерапевта, психолога в Україні — це взагалі стигматизація. Якщо люди до COVID-19 не зверталися зовсім, то зараз прийшла хвиля звернення. Краще буде гіпердіагностика, і людина піде до фахівця, і отримає чи не отримає допомогу, яку вона хоче, ніж вона буде думати, що в неї немає депресії. Вона буде сидіти вдома, нічого не буде робити і це буде набагато гірше", — говорить Євген Скрипник.

Також лікар додав, що через психологічний стан у люди можуть виникати інші хвороби, зокрема, гіпертонічна хвороба та загострення хронічних захворювань:

 • коливання артеріального тиску;
 • головний біль;
 • цукровий діабет;
 • виразкова хвороба шлунку.

Згідно із законом "Про психіатричну допомогу" встановлювати діагнози, які належать до групи психіатричних захворювань, можуть лише лікарі цієї спеціальності.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок