Президент США Джо Байден ввечері у неділю, 9 липня, прибув до Лондона напередодні саміту НАТО. У понеділок, 10 липня, Байден зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком на Даунінг-стріт, 10, а потім відвідав короля Чарльза у Віндзорському замку.
Як повідомили у Білому домі, Байден і Сунак розглянули підготовку до майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі і підтвердили свою непохитну підтримку України в умовах агресії Росії.
Лідери також обговорили Атлантичну декларацію про економічне партнерство, яку вони запустили в червні, включаючи наступні кроки для досягнення ключових результатів у найближчі місяці.
Вони також розглянули розвиток подій у Північній Ірландії та зусилля щодо забезпечення подальшого прогресу там.
Як повідомили у британському уряді, Сунак і Байден також обговорили перебіг українського контрнаступу та підкреслили важливість зобов’язань міжнародних партнерів країни щодо її довгострокової оборони, надання підтримки, необхідної Україні для перемоги у цій війні та забезпечення справедливого та тривалого миру.
Що стосується ширших питань НАТО, вони погодилися з необхідністю забезпечити Швеції швидкий шлях до повного вступу в НАТО.
Сунак і Байден також обговорили ширший геополітичний контекст, зокрема в Індо-Тихоокеанському регіоні та щодо Ірану.
Після зустрічі з Ріші Сунаком, Байден вирушив до Віндзорського замку на зустріч з королем Чарльзом ІІІ. Це перша зустріч британського монарха з президентом США з моменту сходження на трон. На коронації були присутні перша леді США Джилл Байден і внучка Фіннеган Байден.
Як повідомляє CNN, Байден, король Чарльз і спеціальний посланник США з питань клімату Джон Керрі зустрілися з керівниками компаній приватного сектора на кліматичному заході.
У понеділок увечері Байден вирушить до столиці Литви Вільнюса перед переговорами з лідерами НАТО, запланованими на 11 і 12 червня. Очікується, що на порядку денному буде підтримка НАТО Києва, а також заявка Швеції на вступ до альянсу, яку досі блокувала Туреччина.
Вільнюський саміт також відбудеться після того, як адміністрація Байдена дала добро на постачання касетних боєприпасів в Україну, а деякі союзники по НАТО, такі як Велика Британія та Іспанія, висловили занепокоєння з цього приводу, нагадує DW.
Після візиту до Литви Байден вирушить до Фінляндії, яка є найновішим членом альянсу НАТО.
Раніше президент США в коментарі телеканалу CNN поставив під сумнів ймовірність того, що Україні запропонують членство в НАТО.
"Я не думаю, що вона готова до членства в НАТО", — сказав Байден в інтерв'ю, яке вийшло в ефір у неділю, 9 липня.
Байден сказав, що, хоча він сподівається, що лідери НАТО "прокладуть раціональний шлях для України, щоб вона могла відповідати критеріям, необхідним для вступу в НАТО".
Він зазначив, що для вступу до військового альянсу країни повинні "відповідати всім кваліфікаційним вимогам, починаючи від демократизації і закінчуючи цілою низкою інших питань". Він додав, що прийняття України до альянсу зараз означатиме "війну з Росією".
"Я не думаю, що в НАТО є одностайність щодо того, чи варто приймати Україну в сім'ю НАТО зараз, в цей момент, посеред війни", — сказав президент США.
Байден додав, що для того, щоб Україна стала членом НАТО, "потрібен час".
Також у неділю Білий дім повідомив, що в телефонній розмові з президентом Туреччини Таіпом Ердоганом Байден висловив бажання, щоб Швеція приєдналася до НАТО "якомога швидше".
Заявка Швеції на вступ до НАТО вимагає одностайного схвалення всіх країн-членів, включно з Туреччиною. У четвер Стокгольм не зміг переконати Анкару ратифікувати вступ Швеції до НАТО під час зустрічі на рівні міністрів закордонних справ.
Ердоган сказав Байдену, що Швеція зробила кроки в правильному напрямку, щоб Туреччина підтримала заявку, повідомило в неділю управління комунікацій турецького президента в окремій заяві.