Заклад у кризовому стані. Льотна академія Кропивницького хоче відокремитись від НАУ

Заклад у кризовому стані. Льотна академія Кропивницького хоче відокремитись від НАУ

Заклад у кризовому стані. Льотна академія Кропивницького хоче відокремитись від НАУ
Льотна академія у Кропивницькому. Фото: Льотна академія

Колектив Льотної академії, яка розташована у Кропивницькому, ухвалив рішення клопотати про відокремлення від Національного авіаційного університету (Київ). В структуру НАУ академія увійшла у 2011 році. Після приєднання почався занепад навчального закладу – єдиного в Україні, який готує пілотів для цивільної авіації, розповів під час брифінгу заступник директора академії Михайло Сорока. Що вказує на кризу в академії та чого очікують після відокремлення від НАУ?

Михайло Сорока говорить, Льотна академія не фігурує в жодному з міжнародних рейтингів навчальних закладів — всі здобутки, наукові у тому числі автоматично зараховуються до НАУ. Через це академія не може співпрацювати з українськими та іноземними партнерами.

Загальмувались процеси сертифікації, без яких неможлива тренажерна та практична льотна підготовка для пілотів цивільної та державної (це пілоти зокрема для ДСНС, поліції, Національної гвардії) авіації.

Заборгованість по заробітній платі та комунальних послугах сягає 20 мільйонів гривень. Колектив починають покидати викладачі.

У закладі криза менеджменту. За останні п'ять років академію очолювали шість керівників. Більшість керувало закладом у статусі виконувача обов’язків.Найменший термін керівництва – три тижні, найбільший – півтора року. "Майже кожний в.о. (виконувач обов’язків) змінював структуру академії, — говорить Михайло Сорока. – Нагадаю, мова йде про керівника, який відповідає крім освітнього процесу за безпеку аеродрому та польотів. Партнери не хочуть мати справу з в.о., а іноземці взагалі не розуміють, які повноваження у цього керівника".

У 2018 році академія отримала зауваження через неправомірність статусу у звіті аудиту рахункової палати України. Закон України про вищу освіту говорить: навчальні заклади у регіоні мають задовольняти потреби регіонального ринку праці. Льотна ж академія навчає фахівців для всієї України та інших країн. Тож у структурі Національного авіаційного університету може бути коледж, або факультет, але ніяк не академія, каже керівник.

"За такого розвитку подій визначити стратегію складно. Діяльність закладу стає дедалі складнішою та виснажує колектив. Ми б хотіли зберегти для держави цей заклад, особливо вважаємо це важливим під час війни", – підсумовував Михайло Сорока.

На конференції трудового колективу Льотної академії ухвалили рішення про відокремлення від НАУ

Засідання конференції трудового колективу Льотної академії, 28 червня 2023 року
Засідання конференції трудового колективу Льотної академії, 28 червня 2023 року. Фото: Льотна академія

Конференція зібралась 28 червня, розповів її голова Сергій Лісевич. Ухвалили рішення клопотати перед НАУ і міністерством освіти й науки про надання статусу окремої юридичної особи зі збереженням майна, що на балансі Льотної академії.

"За" проголосували 85 з 88 учасників конференції. 75 відсотків учасників – це науково-педагогічні працівники, 10 відсотків – інші працівники академії, 15 відсотків – курсанти й студенти.

"Ми розуміємо, що під час війни академія – це стратегічне підприємство з підготовки пілотів для цивільної та державної авіації, – каже Сергій Лісевич. – Стан академії мені нагадує скорочення гарнізону Канатове у 2004 році, в якому я служив. Тоді це скорочення я б назвав ліквідацією – забирались плити зі зліто-посадкової смуги, різались літаки. Наша академія хотіла б стати платформою для розвитку авіації в Україні".

Чого в Льотній академії очікують після відокремлення

Найперше хотіли б поновити сертифікацію для отримання можливості підготовки пілотів, каже Михайло Сорока. Самостійний юридичний статус дозволить укладати договори з льотними школами інших країн, в тому числі під час воєнного стану та в умовах закритого неба над Україною, мати пряму співпрацю з партнерами, як єдиний в країні заклад освіти, що містить у собі навчально-науковий комплекс, аеродром та тренажери.

Хочуть залучати гранти та інші фінансові ресурси для розвитку зокрема тренажерного центру, відновлення центру безпілотних літальних апаратів.

Як академія може відокремитись від НАУ

"Наступний крок ми очікуємо від Національного університету – це розгляд нашого питання на Вченій раді, — говорить Михайло Сорока. – Ми також звернулись до обласної ради та адміністрації, комітету Верховної ради з питань освіти й науки, з питань транспорту, до Офісу президента. Ми очікуємо на підтримку, ми готові розказувати про себе, наші проблеми, перспективи й можливості, щоб вони спонукали вчену раду університету не повторити шлях 2018 року, а довести справу до кінця".

Мова йде про те, що з таким самим зверненням колектив звертався до НАУ у 2018 році. Тоді на Вченій раді університету питання розглянули та створили робочу групу. "З невідомих нам причин це все не було реалізоване", – говорить керівник академії.

Засідати Вчена рада має у серпні або вересні, проте її можна зібрати у будь-який час, каже Михайло Сорока. "Ми обговорюємо з керівництвом НАУ ці всі питання. Консультації ще попереду, шлях цей треба буде узгоджувати. Однозначного "ні" ми в університеті не чуємо".

На початок