Міноборони не закуповує китайські дрони Mavic, щоб не зіпсувати відносини зі США — Дейнега

Міноборони не закуповує китайські дрони Mavic, щоб не зіпсувати відносини зі США — Дейнега

Дейнега
Заступник Міністра оборони Віталій Дейнега. Фото: Facebook

Україна і Росія масово застосовують безпілотники Mavic у війні. Однак Міністерство оборони України не може проводити закупівлі через те, що їх виготовляє Китай. "Мавіки" закуповують волонтери.

Про це в інтервʼю LB.ua сказав заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Віталій Дейнега.

"Мавіки" використовуються обома сторонами масово. "Мавіки" не можна забирати з поля бою. Але наскільки мені пояснили (і я схильний в це вірити, хоча дрони – і це важливо – не моя тема, я не займаюсь дронами, принаймні наразі), ми не можемо купувати нічого китайського, щоб не попсувати стосунків зі Штатами. Якось так", — сказав він.

Дейнега зазначив, що наступного року дрони будуть не менш важливі, ніж літаки.

І зараз я спостерігаю, що в росіян є перевага в різних винаходах у цьому плані. Тобто FPV-дрони, одноразові, які просто влітають тобі в кабіну машини, з їхнього боку летять трошки частіше, ніж з нашого. І це погано. Так не має бути. Я бачу частину того, що видає Мінцифра в рамках проєкту "Армія дронів". Там є дуже хороші речі, які є в нас і яких немає в росіян. Але насправді дрони наступного року матимуть вирішальну роль", — сказав заступник міністра.

За його словами, це дуже дешевий спосіб зупинити "дуже дорогу техніку".

"Думаю, що колись з'явиться якийсь дрон, який буде збивати “шахеди”. Питання просто, хто його швидше винайде. Щоб “шахеди” стали невигідними. Наразі вони вигідні, тому що якусь кількість "шахедів" ми збиваємо дешево, а якийсь, можливо, десь і зі "Стінгера" зіб'ємо. А ракета до "Стінгера", якщо що, дорожча, ніж "шахед". 100 тисяч доларів проти 30", — сказав Дейнега.

Він зазначив, що у такому разі росіянам вигідно закидувати Україну "шахедами", виснажуючи її ресурси.

"Ми маємо знайти якусь протиотруту, яка дозволила б збивати їх дешево, тоді їм було б невигідно запускати їх", — сказав заступник міністра.

Дейнега переконаний, що в Україні кожного дня будуть з'являтися якісь нові дрони.

"Подивімось, що з'явилося за оці півтора року війни: морські дрони, наземні дрони. Ми використовуємо для певних сил певні наземні роботизовані платформи, в яких немає людей, летючі дрони всіх мастей: FPV одноразові, крила коригувальні, "Mavic" у величезних кількостях. Витратник? Витратник. Але без цього витратника, коли він у небі не висить, от дуже скрутно", — сказав він.

Заступник міністра зазначив, що поки що ніхто не винайшов, як забезпечити військових великою кількістю таких дешевих витратників.

"Тому дуже добре, що є волонтерський рух, який це перекриває. Тому що, знову-таки, є позиція, що Міноборони їх купувати не може. Я думаю, що ми навіть не уявляємо, які дрони з'являться наступного року. На яких технологіях. Які з'являться способи боротьби з чужими дронами", — сказав Дейнега.

Що відомо про "Армію дронів"

На початку липня 2022 року Мінцифра разом із Генштабом ЗСУ та платформою UNITED24 оголосили збір коштів на "Армію дронів". На першому етапі планували закупити 200 безпілотників.

Комплексна програма "Армія дронів" включає системну закупівлю дронів, їх ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів, повідомили в пресслужбі Мінцифри. На сайті UNITED24 можна пожертвувати на дрон або віддати власний. Усі пожертви надходять на спеціальний рахунок Міністерства оборони в НБУ.

У перші тижні дії програми українці та іноземці пожертвували понад 510 мільйонів гривень на безпілотники для Збройних сил України через платформу UNITED24.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров показав, який мають вигляд одночасно запущені 472 БПЛА з "Армії дронів".

Також у вересні 2022 року ЗСУ отримали перші 20 ударних дронів Warmate, кошти на які українці зібрали через monobank.

На початок