Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині: що кажуть у місті

Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині: що кажуть у місті

Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині: що кажуть у місті
Головна площа Червонограда. Суспільне Львів

Місто Червоноград на Львівщині увійшло до переліку населених пунктів, які Національна комісія зі стандартів державної мови пропонує перейменувати. Окрім Червонограда до переліку ввійшли ще 23 населених пункти. Що думають про ймовірне перейменування мешканці Червонограда та на яку назву могли б змінити чинну.

Перші згадки про місто Червоноград датуються 1692 роком. Завідувачка Червоноградської філії Львівського музею історії релігії Галина Гриник розповіла, що місто заснував тодішній магнат Фелікс Казимир Потоцький. Від цієї родини і пішла стара назва міста.

Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині
Червоноградська міська рада. Суспільне Львів

"Місто було назване на честь його дружини польською мовою це є Кристина, а українською Христина. Вона була пра-пра-правнучка українських князів Острозьких, тобто тут йде таке поєднання українсько-польського коріння. Отже місто називалося Кристинопіль до 1951 року, допоки не відбувся обмін територіями між Польщею і Радянським союзом", — каже завідувачка Червоноградської філії Львівського музею історії релігії Галина Гриник.

Зараз до Червоноградського району належать 7 територіальних громад, у яких проживають понад 80 тисяч людей, каже заступник міського голови Червонограда Микола Мисак. На території Червоноградської громади зараз функціонує 5 шахт, провідними галузями регіону є виробництво меблів та будівельна індустрія.

Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині
Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині. Суспільне Львів

За словами Микола Мисака, Нацкомісія зі стандартів державної мови рекомендує перейменувати Червоноград, бо назва міста не відповідає лексичним нормам української мови, і стосується російської імперської політики.

"Це і Червоноградський район, Червоноградська територіальна громада, місто Червоноград. Є багато питань, які треба буде змінювати: і в документах простих мешканців, і в установчих документах суб’єктів господарювання, і комунальна вся сфера. Це і символіка, десь назви вулиць, міст, які означують там відповідними знаками, тобто оцінити зараз які це видатки, пов’язані із зміною назви Червоноград, я зараз не можу", — каже заступник міського голови Червонограда Микола Мисак.

Нацкомісія пропонує перейменувати Червоноград на Львівщині
Микола Мисак — заступник міського голови Червонограда Микола Мисак. Суспільне Львів

Серед версій щодо перейменування є варіант повернення колишньої назви міста Кристинопіль. Та за словами Галини Гриник, цей варіант потрібно ще обговорити.

"Андрей Шептицький у своєму рукописному документі засвідчує, що він оцю монашу професію складав у Христинопільському монастирі. Також українська спільнота у XX столітті також вживала назву Христинопіль", — пояснює Галина Гриник.

Що думають про перейменування мешканці Червонограда, дивіться у відео Суспільного.

Відповідно до рекомендацій Національної комісії зі стандартів державної мови, на Львівщині 24 назви населених пунктів не відповідають стандартам. За словами секретарки робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Анни Герич, більшість із назв можуть бути не змінними.

"Обов’язковими до перейменування комісія рекомендує Червоноград, Переможне і Червоне. Якщо подивитися на них, то це не їхня історична назва, на відміну від Красного, яке є власне українською назвою і там власне написано, що можна його обґрунтувати і залишити цю назву", — пояснює секретарка робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Анна Герич.

За словами Анни Герич, процес перейменування має починатися із громадських обговорень на місцях. На виконання усіх рекомендацій, у громад є пів року.

На початок