Вотерґейт. П'ять фактів про скандал, який призвів до імпічменту президента США

Вотерґейт. П'ять фактів про скандал, який призвів до імпічменту президента США

Вотерґейт. П'ять фактів про скандал, який призвів до імпічменту президента США
Колаж Суспільне (використано фото AP)

30 липня 1974 року досягнув пікової точки Вотерґейтський скандал, пов’язаний зі спробою встановити прослуховування в штаб-квартирі Демократичної партії у Вашингтоні під час президентської виборчої кампанії 1972 року. У цей день Верховний суд США зобов'язав президента Річарда Ніксона надати магнітофонні записи розмов у Білому домі, на яких були докази того, що він намагався "зам'яти" скандал і віддав розпорядження директору ФБР закрити справу. Як наслідок, Конгрес розпочав процедуру імпічменту і Ніксон подав у відставку.

Суспільне зібрало цікаві факти про один із найбільших політичних скандалів у новітній історії.

1) До скандалу були причетні високопосадовці 

Уранці 17 квітня 1972 року 27-річний офіцер Карл Шлоффлер, який працював під прикриттям, заарештував п'ятьох чоловіків, причетних до проникнення і незаконного прослуховування у штаб-квартирі Демократичної партії в готелі "Вотерґейт" у Вашингтоні. 

Троє з арештованих були кубинськими емігрантами, один — натуралізованимНатуралізація – процес надання іноземцю громадянства певної країни уповноваженими на те органами кубинцем і один, Джеймс Маккорд, — колишнім агентом Центрального розвідувального управління (ЦРУ). У приміщенні, в якому провели арешт, знайшли апаратуру для прослуховування, відеокамери, плівки з записами і три ручки-пістолети зі сльозогінним газом.

18 червня з'ясувалось, що Маккорд працює в службі безпеки Комітету за переобрання президента Річарда НіксонаКомітет з переобрання президента – офіційно це була фандрайзингова організація, яка займалася збором коштів для кампанії за переобрання Річарда Ніксона президентом США. Впродовж наступного місяця до списку людей, пов'язаних з заарештованими раніше чоловіками, додалися фінансовий радник Комітету Гордон Лідді та колишній високопоставлений службовець Білого дому Говард Гант.

У березні 1973 року всіх сімох обвинувачених суд визнав винними. Під час оголошення вироку суддя зачитав лист Маккорда, де той розповідав, що всі дії санкціонувалися Білим домом, а операцію "прикривали" найвищі урядові організації. 

Крім того, 17 травня того ж року почались сенатські слухання Вотерґейтської справи, де з’ясувалося, що колишній генпрокурор Джон Мітчел знав про прослуховування в Білому домі. Також стало відомо, що представники Комітету прослуховували тисячі громадян.

2) Попри скандал, Ніксона вдруге обрали президентом

У серпні 1972 року Ніксон заявив, що розслідування завершено, а жоден зі службовців Білого дому не має стосунку до інциденту. Уже в вересні того року Маккорд, Гант, Лідді та чотири кубинці постали перед федеральним судом за вісім документально підтверджених фактів проникнення у штаб-квартиру Демократичної партії.

"Вотерґейт". Підбірка фактів про один з найбільших політичний скандалів
Річард Ніксон (1956 рік). Associated Press

У вересні та жовтні 1972 року у The Washington Post журналісти Карл Бернстайн і Боб Вудворд опублікували матеріали, в яких підтверджується, що прослуховування й шпигунство санкціонувалися Комітетом за переобрання Ніксона та проводилися з відома Білого дому. Попри скандал, у листопаді 1972 року Річарда Ніксона обрали президентом на другий термін.

3) Ніксон став першим президентом США, який подав у відставку

30 липня 1974 року Верховний суд США зобов'язав президента Річарда Ніксона надати спеціальному прокуророві Леону Яворському магнітофонні записи розмов у Білому домі. У той же день юридичний комітет Конгресу США розпочав процедуру імпічменту.

Зважаючи на кількість фактів, що підтверджують порушення, та розпочату процедуру імпічменту 9 серпня 1974 року Річард Ніксон став першим президентом США, який подав у відставку. 

Той факт, що Ніксон подав у відставку до того, як питання розглянув Сенат, дало можливість його наступникові Джеральду Форду звільнити Ніксона від будь-яких кримінальних переслідувань щодо Вотерґейтської справи, що він і зробив 8 вересня.

Читайте також: "День незалежності США. 10 фактів, про які варто знати"

4) "Вотерґейт" став загальною назвою

Слово "Вотерґейт" увійшло в політичний словник багатьох мов світу. Цим словом зазвичай позначають скандали, які можуть призвести до краху політичної кар'єри. Другий корінь в назві готелю "ґейт" став суфіксом, який використовують для опису скандалів, що набули широкого розголосу в країні або світі, чи стосуються топ посадовців.

Серед останніх прикладів Дизельґейт – афера концерну Volkswagen, суть якої полягає в тому, що в автомобілях компанії вмонтовували нелегальне програмне забезпечення, щоб обійти місцеві стандарти захисту середовища. Під час стендових перевірок вмикалися фільтри, які змінювали режим роботи двигуна й суттєво знижували рівень викиду шкідливих газів. При звичайному використанні двигуна під час руху пристрій вимикав фільтри, і викиди шкідливих речовин багаторазово перевищували допустимі норми.

5) Скандал став частиною масової культури

Через два роки після відставки Ніксона вийшов фільм "Вся президентська рать", у написанні сценарію до якого взяли участь обидва журналісти-розслідувачі. Фільм отримав чотири "Оскари": за кращу чоловічу роль другого плану, кращий адаптований сценарій, кращі декорації й кращий звук.

У 1995 році вийшов фільм "Ніксон", в основу якого ліг скандал, а, наприклад, у фільмі "Хранителі" 2009 року взагалі розгортається альтернативна історія, де Ніксон пережив Вотерґейт і послідовно обирався на кілька президентських термінів.

У 2006 році за мотивами Вотерґейту була поставлена п'єса "Фрост проти Ніксона", а у 2008 за п'єсою зняли однойменний фільм. Згадки про справу можна також побачити й у багатьох серіалах, наприклад, в "Секретних матеріалах" та "Квантовому стрибку".

Читайте також: "Манафорт, Паваротті, Аль Капоне. Найгучніші світові скандали, пов'язані з несплатою податків"
На початок