Манафорт, Паваротті, Аль Капоне. Найгучніші світові скандали, пов'язані з несплатою податків

Манафорт, Паваротті, Аль Капоне. Найгучніші світові скандали, пов'язані з несплатою податків

Манафорт, Паваротті, Аль Капоне. Найгучніші світові скандали, пов'язані з несплатою податків

Історія ухиляння від сплати податків є такою ж давньою, як існування системи оподаткуванння. В Україні інформація ухиляння від податків чиновниками, депутатами та підприємцями оприлюднюється мало не щодня, однак широкого розголосу справи набувають далеко не часто, а тюремні вироки з мільйонними штрафами виносяться ще рідше. Тому, до Дня працівника державної податкової служби України Суспільне підібрало 10 найгучніших справ щодо несплати податків у світі, які коштували "оптимізаторам" свободи, грошей, здоров'я та репутації.

Уеслі Снайпс

У 2008 році Федеральна прокуратура США звинуватила голлівудського актора та зірку фільму Блейд у низці злочинів, зокрема, й у несплаті податків – він нібито приховував прибутки на офшорних рахунках та не подавав податкові декларації кілька років поспіль, заборгувавши країні з 1990 по 2001 рік близько 15 мільйонів доларів. Актор заперечував звинувачення, а дізнавшись, що суд видав ордер на його арешт, вирішив не повертатися до США та залишився у Намібії, де йшли зйомки чергового фільму за його участі.

Уеслі СнайпсAP

Уеслі Снайпс

У 2008 році Снайпса виправдали щодо шахрайства з податками, проте визнали винним за низкою інших епізодів. Зрештою він отримав 3-річний термін ув'язнення. За несплату податків довелося відповідати його бухгалтеру Дугласу П. Росілу та податковому консультанту Едді Рей Кану, які дістали, відповідно, 4,5 та 10 років позбавлення волі. У квітні 2013 року Снайпса випустили з в'язниці, після чого ще кілька місяців він провів під домашнім арештом.

Кріштіану Роналду

Улітку 2017 року прокуратура Іспанії висунула звинувачення зірці португальського футболу Кріштіану Роналду в приховуванні доходів і ухилянні від сплати податків. Йшлося про неcплачені податки за 2011-2014 роки на загальну суму понад 14,5 мільйона євро. Прокуратура стверджувала, що футболіст використовував певну "бізнес-структуру", створену в 2010 році, щоб приховати прибутки від продажу прав на використання його образу в рекламі.

Кріштіану РоналдуAP

Кріштіану Роналду

На початку 2019 року суд Мадрида виніс вирок зірці світового футболу. У залі суду Роналду провів лише кілька хвилин, оскільки він і його адвокати погодилися на запропоновану прокурорами угоду. Футболіста засудили до 23 місяців умовного ув'язнення та майже 19 мільйонів євро штрафу.

Софі Лорен

Італійські правоохоронці звинуватили легендарну акторку Софі Лорен у несплаті податків ще у 1974 році. Приводом для цього стала податкова декларація Лорен, яку вона оприлюднила разом зі своїм чоловіком Карло Понті. Судові процеси тривали кілька років, до них долучили й інші звинувачення, зокрема, у привласненні археологічних знахідок. Зрештою, Понті отримав тюремний термін та мільйонні штрафи, а Лорен вдалося уникнути покарання.

Однак 19 травня 1982 року акторку затримали у римському аеропорту Ф'юмічіно, згодом доправивши до жіночої в'язниці неподалік Неаполя. Там вона провела 17 днів та вийшла за зразкову поведінку, ставши своєрідним символом для усіх несправедливо засуджених в'язнів.

Софі ЛоренAP

Софі Лорен

У 2013-му, за 39 років після висунутих звинувачень, касаційний суд Італії закрив справу проти Лорен, погодившись, що до поданого нею у 1974 році фінансового звіту повні дані про прибуток не ввійшли лише через те, що акторка мала отримати деякі гонорари не одразу, а протягом кількох наступних років.

Дольче & Габбана

Італійська влада звинувачувала знаменитих італійських кутюр'є Доменіко Дольче та Стефано Габбана в несплаті близько 400 мільйонів євро податків. У 2004 році дизайнери продали свої лінії D & G і Dolce & Gabbana підставній холдингової компанії Gado в Люксембурзі, де податки були в рази меншими, ніж в Італії. Дизайнери постали перед судом у 2011 році, проте їх визнали невинуватими.

Стефано Габбана (ліворуч) та Доменіко Дольче (праворуч)AP

Стефано Габбана (ліворуч) та Доменіко Дольче (праворуч)

Згодом Верховний суд Італії переглянув рішення і постановив сплатити штраф у розмірі 500 тисяч євро, а також засудив дизайнерів до тюремного ув'язнення на 18 місяців з можливістю відтермінування виконання покарання. У 2014 році Верховний касаційний суд Італії виправдав модельєрів і зняв з них усі звинувачення.

Іспанська королівська родина

У 2006 році в Іспанії розпочалося слідство щодо сестри короля країни Феліпе VI інфанти Крістіни та її чоловіка Іньякі Урдангаріна, колишнього професійного гандболіста, який на той момент керував некомерційною організацією NOOS, метою якої було сприяння розвитку спорту.

Інфанта Крістіна та Іньякі УрдангарінAP

Інфанта Крістіна та Іньякі Урдангарін

З'ясувалось, що частину спонсорської допомоги Урдангарін та його дружина привласнювали та використовували в особистих інтересах, при цьому Крістіну звинувачували у використанні її становища задля посібництва корупційним оборудкам чоловіка. Сторона звинувачення вимагала ув'язнити інфанту на 8 років, а Урдангаріна – на 20. Суд над подружжям розпочався у січні 2016 року, вирок винесли лише 13 місяців потому. Зрештою Крістіна відбулася 265 тисячами євро штрафу, а ось її чоловікові пощастило менше – він дістав 6 років і 3 місяці в'язниці та штраф розміром 512 тисяч євро.

Лучано Паваротті

Італійська влада звинувачувала легендарного оперного співака Лучано Паваротті в ухилянні від сплати податків у 1999 та 2001 роках. Співробітники податкової поліції Італії були переконані в тому, що Паваротті мав сплачувати податки не лише від отриманих в Італії гонорарів, але й від закордонних гастролей, оскільки проживає у Модені, де має кілька будинків і де живуть його рідні. Натомість оперний співак, нібито, намагався незаконно відшкодувати частину сплачених податків на тій підставі, що більшу частину часу він живе в Монако, а не в Італії.

Лучано ПавароттіAP

Лучано Паваротті

Поліція висунула Паваротті 60-денний ультиматум, протягом якого він мав сплатити необхідну суму або ж постати перед судом. Оперному співакові вдалося уникнути тюремного ув'язнення, сплативши податкових зборів і штрафів на загальну суму в 15 мільйонів доларів.

Пол Манафорт

Американський політтехнолог Пол Манафорт співпрацював з найвідомішими політиками світу. Свого часу він працював радником низки американських політиків-республіканців, серед яких президенти Джеральд Форд, Рональд Рейган та Джордж Буш-старший. Протягом кількох місяців у 2016 році він також очолював передвиборчий штаб Дональда Трампа, з посади очільника якого був звільнений після скандалу, пов'язаного з Україною.

Манафорт не гребував працювати з такими одіозними політиками, як диктатор Філіпін Фердінанд Маркос, лідер партизан Анголи Жонаша Савімбі та диктатор колишньої Демократичної Республіки Конго Мобуту Сесе Секо. Також протягом тривалого часу Манафорт був радником українського експрезидента-втікача Віктора Януковича та відстоював його інтереси у країнах Заходу.

Пол МанафортAP

Пол Манафорт

Саме робота Пола Манафорта в інтересах колишніх "регіоналів" стала приводом для розслідування ФБР щодо незаконного лобіювання, змови проти США та відмивання коштів. Зрештою політтехнолога звинуватили у банківському шахрайстві, ухиленні від сплати податків, незаконній лобістській діяльності та приховуванні іноземних рахунків. Окрім того, його підозрювали у зв'язках із російською розвідкою. Після кількарічного розслідування Манафорт постав перед судом.

Суддя Емі Берман Джексон, яка займалася справою Манафорта, зауважила, що дії політтехнолога принесли йому десятки мільйонів доларів незаконного прибутку.

За деякими з пунктів звинувачення Манафорту, який систематично заперечував свою провину, загрожувало до 30 років ув'язнення, проте зрештою у сукупності він дістав лише 7,5 років тюрми.

Аль Капоне

Один з найвідоміших представників організованої злочинності США часів Великої Депресії Аль Капоне займався бутлегерством, рекетом, азартними іграми та сутенерством, прикриваючи свою діяльність меблевим бізнесом. Роками поліція намагалась довести причетність Капоне до злочинів, скоєних його бандою, проте самому мафіозі завжди вдавалося уникати відповідальності. За наявними оцінками, організований Капоне кримінальний бізнес приносив йому прибуток у 100 мільйонів доларів на рік.

Аль КапонеAP

Аль Капоне

Згодом уряд США вирішив змінити XVI Поправку до Конституції США щодо сплати податків. З її тексту вилучили слово "законний", що дозволило обкладати податками навіть прибуток, отриманий від незаконної діяльності. Через це Капоне та інші великі мафіозі опинилися у патовій ситуації. Вони мали або визнати, що порушують закон, та сплатити податки, чи залишити все, як є, в обмін на ризик опинитися у в'язниці за ухилення від оподаткування.

У 1926 році правоохоронці розпочали розслідувати вбивство прокурора Максвіггіна, у причетності до якого підозрювали Капоне. До рук детективів потрапили бухгалтерські книжки однієї з його компаній. У липні 1931 Капоне постав перед Федеральним судом за несплату 388 тисяч доларів податків. Невдовзі він дістав 11 років в'язниці, де у нього різко погіршилося здоров'я через ускладнення сифілісу та кокаїнову залежність. 16 листопада 1939 року Капоне випустили на волю. Після років лікування, інсульту та пневмонії легендарний мафіозі помер від зупинки серця в родинному колі 25 січня 1947 року.

Леона Хелмслі

Американка Леона стала першою мільярдеркою, ув'язненою за податкові махінації. Вона народилася у 1920 році у родині дрібного бруклінського підприємця та зробила кар'єру від звичайної секретарки до одного з найбільших брокерів Нью-Йорка, згодом одружившись з успішним бізнесменом у сфері нерухомості Ларрі Хелсмслі.

У 1983 році місіс Хелмслі у відповідь на питання своєї покоївки Елізабет Баум зауважила, що не сплачує податки, оскільки "їх у цій країні сплачують лише нікчемні люди". Після цього правоохоронні органи зацікавилися фінансовими операціями подружжя.

Того ж року Хелмслі придбали за 11 мільйонів доларів 21-кімнатний маєток у штаті Коннектикут та витратили на його ремонт ще 8 мільйонів. Однак подружжя не сплатило ані відповідні податки, ані гроші за ремонт, унаслідок чого будівельники подали на них до суду. На процесі з'ясувалося, що Хелмслі оформлювали рахунки за ремонт таким чином, що вони виглядали як ремонт їхніх готелів, а особисті витрати завдяки цьому перетворювались на ділові. Згодом на суді з'ясувались й інші епізоди з шахрайства, а проти жінки свідчили колишні партнери, робітники, сусіди, родичі та друзі.

Леона ХелмсліAP

Леона Хелмслі

Леона намагалася перекласти частину провини з 235 пунктів звинувачення на свого чоловіка Гаррі, проте через його вік і поганий фізичний та психічний стан їй це не вдалося. Місіс Хелмслі довелося відповідати перед законом самотужки. Обвинувачення очолював прокурор Нью-Йорка та майбутній мер міста Рудольф Джуліані.

15 квітня 1992 року розпочався термін ув'язнення Леони. Суд обрав цю дату навмисно – саме 15 квітня у США закінчується податковий період. У такий спосіб американцям намагалися продемонструвати, що перед законом усі рівні, а уникнути покарання за податкові злочини не зможе ніхто. На початку 1994 року Хелмслі вийшла на волю, а у 2007 році померла, заповівши свої статки мальтійській болонці на прізвисько Трабл.

Волтер Андерсон

У 2005 році голова телекомунікаційної компанії Orbital Recovery Corp. Уолтер Андерсон постав перед американським судом через звинувачення у несплаті понад 200 мільйонів доларів податків. Тоді прокуратура говорила про "наймасштабніше ухилення від сплати податків приватною особою в історії країни" та вимагала для Андерсона 80 років в'язниці.

Волтер АндерсонВолтер Андерсон

Волтер Андерсон

На той момент Андерсон був відомий завдяки своїм амбітним та екстравагантним проєктам, зокрема, пропозиції створити "супутниковий буксир", який дозволив би подовжити термін роботи орбітальних апаратів на 10-15 років, та заснуванням компанії Mir Corp., що ставила за мету приватизувати радянську орбітальну станцію "Мир" та перетворити її на атракціон для заможних туристів.

51-річного Андерсона підозрювали у несплаті податків у федеральну казну США в розмірі 170 мільйонів доларів, 40 мільйонів – у казну округу Колумбія, а також податків з купівлі коштовностей, вин та предметів мистецтва. Зрештою підприємця засудили до 9 років в'язниці та зобов'язали сплатити компенсацію розміром 23 мільйони доларів. Він вийшов на волю 28 грудня 2012 року.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди