"Одну шкарпетку одягають на іншу ногу". Експертка прокоментувала судову реформу Саакашвілі

"Одну шкарпетку одягають на іншу ногу". Експертка прокоментувала судову реформу Саакашвілі

Ексклюзивно
"Одну шкарпетку одягають на іншу ногу". Експертка прокоментувала судову реформу Саакашвілі Колаж, Суспільне

Екскерівниця департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна Козаченко вважає, що варіант судової реформи голови виконавчого комітету Національної ради з питань реформ Міхеїл Саакашвілі не є ефективним, оскільки потрібно забезпечувати прозорість та авторитетність складів судових комісій, а не ліквідувати чи перейменовувати структури.

Суть реформи

30 червня Саакашвілі повідомив, що президент Володимир Зеленський доручив йому підготувати фундаментальну концепцію судової реформи.

28 липня Саакашвілі представив свій варіант судової реформи. Він пропонує ліквідувати одразу три органи, які займаються суддями та судами: Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Державну судову адміністрацію. Натомість пропонується створити єдиний орган судового контролю, який би займався переатестацією та добором суддів, розглядом дисциплінарних скарг, моніторингом судівської доброчесності та матеріально-технічним забезпеченням судів.

Також Саакашвілі запропонував сформувати нову систему судів, де не буде адміністративних та господарських судів, проте будуть сформовані окружні суди. Окрема пропозиція стосується Конституційного суду, який Саакашвілі пропонує ліквідувати і створити конституційну палату Верховного суду. Рішення щодо цього питання пропонується винести на референдум. Водночас раніше економіст і радник президента Олег Устенко заявив, що не вважає Саакашвілі вдалим реформатором.

Читайте також: "Україну треба витягувати з болота. Саакашвілі прокоментував своє призначення"

У чому проблеми

"Щодо Конституційного суду, то за своєю природою він взагалі не є судом, там нікого не судять, там немає змагальності. Він є свого роду асамблеєю, яка перевіряє відповідність нормативних актів Конституції. В реформі Саакашвілі можна замінити суддів КСУ, які обираються на дев’ять років, бо тут йдеться не про реформу, а про вирішення кадрових питань", – заявила Козаченко в ефірі Українського радіо.

За її словами, важливо знати наперед, що саме ми хочемо отримати від реформи, впроваджувати її виважено й залучати органи судової влади, тих людей, які борються за незалежність судової влади.

"Зараз говорять про те, що треба змінити назву Конституційного суду і місце його розташування. У нас реформи в основному в цьому і полягають, що змінюють назву органу та керівника. Це не реформа, коли одну шкарпетку одягають на іншу ногу. Реформа – це коли їх роблять чистими. Змінити назву Генпрокуратури на Офіс прокурора, Адміністрації президента – на Офіс президента не є реформами", — пояснює експертка.

Козаченко зазначила, що потрібно не робити заяви, а створювати відповідні робочі комісії, прозоро вирішувати, що треба робити і виходити з конкретними ідеями, зрозумілими для суспільства та судової влади. Зокрема, важливо забезпечити прозорий відбір суддів та прозорі конкурси:

"Проблема України в тому, що реформи, які проводяться, є не реформами, а метаморфозами, за якими ані судді, ані суспільство не отримали правосуддя, справедливості чи незалежності. Реформи не робляться навмання, інакше вони себе дискредитують. Судді, які весь час перебувають на тестуваннях, в незрозумілій, непрозорій процедурі, без залучення тих, хто на практиці бере участь у судових засіданнях, в цей час є надзвичайно лояльними”, – розповіла Тетяна Козаченко.

Вона додала, що у рамках реформи необхідно забезпечити правильне формування Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, щоб "там були люди, які дійсно користуються авторитетом". На її думку, ці структури не можна ліквідувати, тому що "забезпечити судовий контроль може лише судова влада всередині". Водночас якщо судову владу будуть контролювати інші гілки влади, це означає, що "держава ніколи не стане правовою".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди