Новий бюлетень та ради в новоутворених районах: як голосуватимуть на місцевих виборах

Новий бюлетень та ради в новоутворених районах: як голосуватимуть на місцевих виборах

Новий бюлетень та ради в новоутворених районах: як голосуватимуть на місцевих виборах Суспільне Буковина

Вибори в укрупнених районах та партійна система у великих громадах. На місцевих виборах у жовтні голосування відбудеться за новими правилами. Пояснюємо, як саме та що змінилось.

Кого обиратимуть?

На місцевих виборах оберуть депутатів міських, сільських, районних та обласних рад, а також сільських голів та мерів. Кожен виборець отримає по чотири бюлетені.

Хто балотуватиметься?

Якщо у вашій громаді живе до 10 тисяч виборців, ви зможете обрати головою як представника партії, так і самовисуванця. Наприклад, в Новодністровську. Втім, якщо кількість виборців більша, діятиме лише партійна система. Наприклад, на виборах голови Сторожинецької ОТГ або мера Чернівців.

Якщо ви живете в громаді з кількістю виборців до 10 тисяч, ви зможете проголосувати за конкретного депутата до сільської або міської ради, незалежно від того, висувається він від партії чи як самовисуванець. Якщо ж ви голосуєте в громаді, де понад 10 тисяч виборців, ви обиратимете партію, а також кандадита від цієї партії із запропонованого переліку.

Раніше поріг для самовисуванців складав не 10 тисяч виборців, а 90 тисяч. Відтак, згідно з інформацією на сайті ЦВК, понад 60% депутатів місцевих рад Чернівецької області — це самовисуванці.

"Після прийдешніх виборів партії матимуть вплив на рішення навіть у невеликих містах", — каже політолог Ігор Бабюк. За його словами, всім охочим балотуватись доведеться "проситись" в партію, а, отже, партійна організація матиме вплив на рішення кандидата, якого оберуть.

Районні ради залишаться?

Так. Відтепер будуть обирати депутатів в ради укрупнених районів, згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм. Тобто, не до Глибоцької чи Кіцманської, а до новоутворенної Чернівецької районної ради.

Як виглядатиме бюлетень?

Остаточної редакції бюлетеню ще немає. Приблизний бюлетень розробив рух "Чесно". Він поділений на два стовпці. У першому виборець зможе поставити позначку навпроти партії, яку підтримує. У другому — обрати номер кандидата зі списку партії. Водночас можна проголосувати лише за партію — такий бюлетень буде дійсним.

Новий бюлетень та ради в новоутворених районах: як голосуватимуть на місцевих виборахЧесно

Проект бюлетеню, розроблений громадським рухом "Чесно"

Скільки голосів має набрати кандидат, щоб потрапити до ради?

Кожна партія попередньо скаладає список. Однак на те, хто зі списку потрапить до ради, можуть впливати і виборці.

Коли партія набирає понад 5% голосів виборців, вона отримує один гарантований мандат. Інші мандати першочергово віддають тим, кого найбільше підтримали виборці. Тобто, якщо для кандидатів встановлюютьКвоту для депутатів місцевих рад розраховує тимчасова виборча комісія. Вона залежить від загальної кількості голосів та місць у раді. поріг у 500 голосів, тоді депутатами від партії першочергово стануть ті, хто набрав понад 500.

Водночас, за словами виборчого омбудсмена "Опори" Василя Купіни, депутатами зможуть стати й ті, хто набрав менше голосів, якщо у партії будуть залишкові мандати.

Уявімо, що партія отримала 10 мандатів. Вона має п'ятьох кандидатів, які отримали понад 500 голосів, відтак вони забирають п'ять мандатів. Ще чотири мандати отримають кандидати, залежно від позиції в списку партії. Один гарантований мандат партія може віддати будь-кому зі списку.

Як проголосувати у місті, де я не прописаний?

На місцевих виборах можна голосувати за зміненою виборчою адресою. Для цього треба подати заяву до державного реєстру виборців або зробити це онлайн до 9 вересня. Голосувати можна за адресою, за якою ви проживаєте, а не прописані. Для цього не потрібно подавати документи, що посвідчують місце проживання, як цього вимагали раніше.

Читайте також

  • Олексій Каспрук долучився до "партії мерів".
  • У Чернівцях представили громадський рух, в якого є однойменна партія.

Що відомо

  • Місцеві вибори в Україні заплановані на 25 жовтня 2020 року. Пройти вони мають одночасно на всій території країни — виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та міських голів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди