Продовження контракту на транзит російського газу до Європи є малоймовірним — Галущенко

Продовження контракту на транзит російського газу до Європи є малоймовірним — Галущенко

Важливо
Галущенко
Міністр енергетики України Герман Галущенко. Фото: Міненергетики

Одну з останніх магістралей, що транспортують російський газ до Європи, можуть перекрити до кінця 2024 року, коли закінчиться термін дії контракту України на постачання з "Газпромом".

Про це в інтерв'ю Financial Times сказав міністр енергетики Герман Галущенко.

За його словами, що шанси Києва і Москви домовитися про продовження п’ятирічного транзитного контракту, вперше підписаного у 2019 році, мізерні, хоча маршрут через Україну становить майже 5% від загальноєвропейського імпорту газу.

"Я справді не можу уявити, як це може бути двостороннім. Я можу вам сказати, що ми готуємо нашу систему до скорочення поставок", — відповів Галущенко на запитання, чи готова Україна переглянути угоду з Москвою після торішнього вторгнення.

Зазначається, що рішення РФ скоротити постачання газу до Європи торік спровокувало енергетичну кризу, розпалюючи інфляцію та підвищуючи вартість життя на всьому континенті.

Але хоча кілька маршрутів було закрито, український трубопровід є одним із двох, які продовжували постачати газ, хоча й у зменшених обсягах.

Згідно з даними енергетичної консультаційної компанії ICIS, Австрія покладалася на російський газ, що проходив через Україну, для приблизно половини свого імпорту газу в травні, тоді як у Словаччині на трубопровід припадало 95%.

Галущенко зазначив, що Європа буде відносно готова до подальшого уповільнення постачання, тому що їй довелося адаптуватися до подібних скорочень у минулому, зменшивши попит і шукаючи альтернативний імпорт, наприклад скраплений природний газ.

FT зазначає, що це перше підтвердження з боку Києва того, що контракт, який підтримує решту потоків з Росії через Україну, ймовірно, закінчиться наприкінці наступного року.

Без українського транзитного маршруту єдиним газопроводом із Росії, який усе ще постачає газ до Європи, був би "Турецький потік", який постачає газ у країни південного сходу континенту та становив трохи менше ніж 3% європейського імпорту газу в травні.

У той час як Галущенко припустив, що європейські політики, можливо, захочуть переглянути контракт — як це сталося в 2019 році, коли делегація ЄС виступила за посередництва в тристоронніх переговорах з Росією та Україною — аналітики кажуть, що це малоймовірно, враховуючи складну перспективу проведення переговорів з Москвою, пише газета.

Єврокомісія відмовилася коментувати, чи намагатиметься вона розпочати переговори з Росією щодо продовження контракту.

Що відомо про обмеження щодо російського газу

З 1 січня 2023 року, Британія повністю припинила імпорт російського скрапленого газу.

22 грудня 2022 року Євросоюз офіційно встановив граничну ціну на газ на рівні 180 євро за мегават-годину.

Експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук в етері Суспільного пояснив, що Встановлена Євросоюзом гранична ціна на природний газ націлена на те, щоб контролювати ціну скрапленого газу, який буде надходити на європейський ринок через LNG термінали.

Він також розповів, що ця угода містить ризики. Зокрема, якщо виникне великий дефіцит газу, або компанії-постачальники скрапленого газу займуть жорстку позицію і не будуть постачати паливо, то через цю граничну ціну Європа потрапить в ще більшу пастку дефіциту.

На початок