"Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу. У "Нафтогазі" відповіли

"Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу. У "Нафтогазі" відповіли

"Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу. У "Нафтогазі" відповіли
Фото: Вінсент Манді / Bloomberg / Getty Images

Оператор ГТС України спростував звинувачення "Газпрому" у крадіжках газу, який Росія постачає Молдові і заявив, що залишається надійним партнером Кишинева. Про це повідомляє пресслужба "Нафтогазу".

"Всі обсяги природного газу, які були прийняті на точці входу з РФ "Суджа" для подальшого транспортування споживачам Молдови, були передані на точках виходу з України до Молдови "Олексіївка" та "Гребеники" у повному обсязі. Це підтверджено всіма необхідними документами, підписаними з суміжними операторами, одним з яких є сам "Газпром", — йдеться у повідомленні.

Оператор ГТС зазначив, що з початку вересня 2022 року Молдова запровадила віртуальний реверс на точках з'єднання з Україною.

"Вже з кінця вересня транспортування природного газу з Молдови в Україну через точку з’єднання "Гребеники" здійснюється саме у формі віртуального реверсу. Віртуальний реверс — це один з найпрогресивніших комерційних методів європейського ринку газу, який також сприяє зменшенню негативного впливу від транспортування газу на доікілля", — йдеться у повідомленні.

За словами Оператора ГТС, погрожуючи зменшити обсяги транспортування в Молдову, "Газпром" намагається позбавити цю країну можливості використовувати українські ГТС та ПСГ і заблокувати інструмент віртуального реверсу, тим самим посиливши залежність від російського газу.

"Росія не вперше вдається до використання газу як інструменту політичного тиску. Йдеться про грубу маніпуляцію фактами задля обґрунтування свого рішення ще більше обмежити обсяги постачання газу до європейських країн. Запровадження типових європейських бізнес-правил роботи на міждержавних точках з’єднання свідомо трактується "Газпромом" як порушення контрактних зобов’язань, вочевидь, у політичних, а не комерційних цілях", — зазначила представниця Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

Раніше "Газпром" заявив про "осідання" в Україні російського газу, призначеного для постачання молдовським споживачам за контрактом з компанією "Молдовагаз".

"Обсяг газу, що подається "Газпромом" на ГВС "Суджа" для транзиту до Молдови через територію України, перевищує фізичний обсяг, що передається на кордоні України з Молдовою", — заявили в "Газпромі".

Російська компанія заявила, що обсяг фактично поставленого російського газу, щодо якого порушено оплату поточних постачань у листопаді, становить 24,945 млн куб. м газу, а "сумарний накопичений обсяг осідання на території України — 52,52 млн куб. м газу".

"Газпром" також заявив, що "при збереженні транзитного дисбалансу через Україну для споживачів Молдови" 28 листопада почне скорочення подачі газу на ГВС "Суджа" для транзиту через Україну в обсязі добової недопоставки.

Що відомо

Раніше резидент Володимир Зеленський припустив, що росіяни завдадуть удар по газотранспортній системі (ГТС) України, щоб спровокувати ще більше енергетичну кризу та шантажем будуть добиватися зняття санкцій та розморозжування "Північного потоку-2".

Читайте також

Росія, можливо, планує пошкодити газопровід "Турецький потік" — МЗС України

Слідчі Німеччини виявили в трубі "Північного потоку" восьмиметрову діру, припускають саботаж

Німеччина націоналізувала колишню дочірню компанію "Газпрому"

Туреччина почала платити "Газпрому" в рублях

На початок