Центр дослідження енергетики: Україна зараз має унікальний шанс перейти на самозабезпечення себе газом

Центр дослідження енергетики: Україна зараз має унікальний шанс перейти на самозабезпечення себе газом

Гендиректор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, 17 листопада 2021 р.
Олександр Харченко, директор центру досліджень енергетики. Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Фото: УНІАН

Чи є фінансові втрати через зменшення транзиту російського газу до ЄС, видобуток українського газу, чи вистачить Україні газу аби пройти опалювальний сезон 2022-2023 та яким буде наступний — про це в ефірі національного марафону розповів Олександр Харченко, директор центру досліджень енергетики.

Транзит Російського газу через Україну

"Наразі договір, який працює у нас з "Газпромом", щодо транспортування газу до ЄС передбачає так звану формулу "качай або плати". Тому, на сьогодні, "Газпром" платить не зважаючи від того чи прокачує він газ чи ні", — розповів Олександр Харченко.

"Тому зараз, через те що Росія зменшила обсяги прокачки газу до ЄС у нас формальних фінансових втрат немає."

За словами директора центру досліджень енергетики, Україна виконує всі свої зобов’язання перед ЄС щодо прокачки транзиту і всі обсяги які Росія передає Україні — транспортуються. "Цей процес дуже жорстко контролюється європейськими партнерами. Вони чітко розуміють Україна виконує всі свої зобов’язання", — додав він.

Наскільки Україна забезпечена газом на 2023 рік?

"У нас все ще є близько 13 млрд кубометрів газу і цього більш ніж достатньо, щоб залишок сезону пройти. Більш того, продовжуються закупки і "Нафтогаз" отримав кредити, щоб продовжити закупку газу. Таким чином, навіть найскладніші перші тижні березні ми майже напевно спокійно пройдемо", — каже Олександр Харченко.

"У нас більше проблем з підготовкою наступного сезону 2023-2024. Україні треба накопичити необхідні для проходження опалювального сезону обсяги газу, і зрозуміти де джерела його фінансування і де він має взятися, що доволі складно"

Видобуток українського газу

За словами Олександра Харченка, велика увага має бути саме на українському видобутку газу. "Тому що це фактично найдешевший шлях забезпечити Україну газом. Для цього треба прикласти серйозні зусилля, тому що скільки останні роки солодко не говорили, а видобуток скорочувався і на 2,3,5% за рік ставав менше", — каже експерт.

Зараз Україна в унікальній ситуації коли наш внутрішній видобуток дуже близький до внутрішнього споживання, впевнений Олександр Харченко.

"Погано що це сталося через війну, через значне скорочення внутрішнього споживання але одночасно це унікальний шанс для України перейти на самозабезпечення себе газом".

Ціна на газ

За словами Олександра Харченка, якщо Україна не перейде на ситуацію, коли в нас будуть ринкові ціни на газ, але при цьому люди нужденні, які потребують підтримки, отримуватимуть адресну і точкову субсидію — то ми не можемо очікувати, що до нас прийдуть після війни інвестори та гроші, на які ми розраховуємо, щоб відбудовувати і свою енергетику й свою економіку.

"Без ринкової ситуації в газі та електриці до нас не прийдуть гроші та інвестори і ми не зможемо відбудуватись у тому обсязі, які плануємо".

Атаки РФ по газовій інфраструктурі України

"У газовій частині пошкодження не є критичними, зниження видобутку по підсумкам 2022 року, здається близько 5%. Це не суттєве зниження. Є кілька пошкоджених обєктів, які є інфраструктурними з точки зору видобування та транспортування до споживача. Вони відновлюються, закуповується обладнання", — каже Олександр Харченко.

Читайте також

Євросоюз офіційно встановив граничну ціну на газ

У Мінреінтеграції розробили інструкцію для самостійної перевірки призначеної субсидії

Україна розраховує на санкції проти ядерної галузі РФ у новому пакеті — Шмигаль

На початок