Без військової поразки Росії не вдасться виключити її з міжнародного співтовариства, в тому числі з ООН.
Про це заявив посол Польщі в ООН Кшиштоф Щерський в інтерв’ю польському радіо RMF24.
Дипломат додав, що наразі Польща та інші країни Східної частини Європи фактично блокують обрання Росії до різних органів ООН.
Щерський нагадав, що подібне було й у випадку з нацистською Німеччиною – лише поразка на фронтах Другої світової війни принесла політичні наслідки для цієї країни.
"Якщо дійде до ситуації, коли Росія програє цю війну, то ми маємо абсолютно нову ситуацію – стіл перевернутий, світ треба перебудовувати", – пояснив Щерський.
Водночас Щерський визнає, що ООН мало що може зробити, коли йдеться про російську агресію проти України.
"ООН, як і будь-яка міжнародна організація, є тим, що її роблять її члени, тобто це барометр міжнародної ситуації. Те, що ми бачимо сьогодні, це певне безсилля, пов’язане з тим, що держави не мають рішучості однозначно об’єднатися проти Росії", — сказав Кшиштоф Щерський.
За його словами, у світі все ще панує переконання, що, навіть попри війну, з Росією потрібно розмовляти.
"Дипломатія передбачає розмову навіть з тими, хто є бандитами. Тому поки не буде прориву на фронті, всі вірять, що колись доведеться сісти за стіл переговорів з Росією, тому цього не можна виключати", — зазначив посол Польщі в ООН.
Що відомо про намагання виключити Росію з Радбезу ООН
Росія — одна з п’яти постійних членкинь Радбезу, разом з Китаєм, США, Францією та Великою Британією. Це ті країни, які мають право вето. Росія застосовує його завжди на голосуваннях щодо України.
Голова Європейської Ради Шарль Мішель у виступі на Генеральній асамблеї ООН у вересні запропонував призупинити членство Росії в цьому органі. За його словами, взагалі Рада безпеки потребує реформування, бо один з її постійних членів зловживає правом вето.
Сполучені Штати Америки виступили з пропозицією реформувати Раду Безпеки ООН, зокрема в питанні використання її членами права вето.
За словами постійної представниці США при ООН Лінди Томас-Грінфілд, після реформування постійні члени Радбезу члени повинні будуть пояснювати вето Генеральній Асамблеї ООН.
Міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко зазначив, що Раду безпеки ООН реформувати неможливо, адже Росія може накласти вето і на саму спробу реформування.
Американські конгресмени Стів Коен і Джон Вілсон внесли до Конгресу США резолюцію із закликом до президента США Джо Байдена добиватися того, щоб Росію виключили з Ради Безпеки ООН у зв'язку з розв'язаною проти України війною.
У відповідь на резолюцію речниця Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що США не бачать можливості припинення членства Росії в Радбезі ООН і якби такий спосіб існував, Вашингтон ним би скористався.