Перейти до основного змісту
Кислиця: Виключити РФ з Радбезу ООН не вдасться, допоки не відбудеться реформа самої організації

Кислиця: Виключити РФ з Радбезу ООН не вдасться, допоки не відбудеться реформа самої організації

Ексклюзивно
Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця
. Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця. Фото: AР

Виключення Росії з Ради безпеки ООН наразі неможливе, йдеться лише про її "усунення". До Ради безпеки ООН входять 15 країн-членів зі 193 країн і вона паралізована тим, що РФ дозволяється застосовувати своє право вето.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.

"Не йдеться про виключення Росії з Радбезу ООН. Ми стоїмо на тому, що РФ знаходиться і посідає місце, яке до сьогоднішнього дня, в тому числі й відповідно до статуту ООН, належить СРСР. Тому йдеться не про виключення, лише про усунення РФ із Радбезу", — сказав Сергій Кислиця.

За його словами, Україна вважає, що РФ знаходиться у Радбезі ООН незаконно. Критикували Росію і представники США в ООН. Але щодо самого виключення РФ з членів Радбезу вони обережніші.

Дивіться також: Чи можна виключити Росію з Ради Безпеки ООН

"Два тижні тому в інтерв’ю одному агентству постпред США заявила, що, цитую, "РФ не мала б бути в Радбезі ООН в принципі". Але тут же, через кому, вона сказала, що РФ є постійним членом Радбезу, і з цим США нічого зробити не може. Але робота триває. І рано чи пізно, зокрема, за підсумками цієї війни та після перемоги України й наших союзників, це питання може постати вже в практичній площині", — зауважив постійний представник України в ООН.

Він додав, що Радбез виявився не здатним ухвалювати будь-які рішення, які б могли на певному етапі запобігти війні, а на подальшому етапі її зупинити.

"Уявімо, що ми кладемо рішення Радбезу ООН на стіл, в якому написано: негайно зупинити війну, вивести окупаційні війська — це рішення ухвалюється, тому що РФ не має права вето. І це рішення потрапляє на стіл до президента РФ Путіна. Невже хтось думає, що після того, як він отримає це рішення, він подзвонить телефоном міністру оборони Шойгу і скаже: тут Радбез ухвалив рішення, негайно виводимо війська? Питання не в тому, що Радбез недосконалий. Питання в тому, що за понад 20 років світ дозволив Москві перетворитися на абсолютно безконтрольно автократію, якій відверто плювати на те, які рішення ухвалюються в Радбезі, Генасамблеї, МКС", — констатує Сергій Кислиця.

Кислиця підкреслив, що необхідність реформування Радбезу ООН неодноразово обговорювалась.

"Реформа Радбезу має відбутися, про це йшлося під час більшості виступів та дебатів, які сама РФ й скликала у Радбезі. Але не будемо тішитися ілюзіями, що є будь-який спосіб написати рішення таким чином, щоб воно переконало Путіна. Тому перемога над Путіним — це передусім перемога на полі бою, але ще й політична перемога, метою якої має стати зміна режиму, який існує у РФ. Тут єдність всіх наших партнерів та єдність світу має першочергове значення", — сказав Сергій Кислиця.

Що відомо про намагання виключити Росію з Радбезу ООН

Росія — одна з п’яти постійних членкинь Радбезу, разом з Китаєм, США, Францією та Великою Британією. Це ті країни, які мають право вето. Росія застосовує його завжди на голосуваннях щодо України.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель у виступі на Генеральній асамблеї ООН у вересні запропонував призупинити членство Росії в цьому органі. За його словами, взагалі Рада безпеки потребує реформування, бо один з її постійних членів зловживає правом вето.

Сполучені Штати Америки виступили з пропозицією реформувати Раду Безпеки ООН, зокрема в питанні використання її членами права вето.

За словами постійної представниці США при ООН Лінди Томас-Грінфілд, після реформування постійні члени Радбезу члени повинні будуть пояснювати вето Генеральній Асамблеї ООН.

Міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко зазначив, що Раду безпеки ООН реформувати неможливо, адже Росія може накласти вето і на саму спробу реформування.

Американські конгресмени Стів Коен і Джон Вілсон внесли до Конгресу США резолюцію із закликом до президента США Джо Байдена добиватися того, щоб Росію виключили з Ради Безпеки ООН у зв'язку з розв'язаною проти України війною.

У відповідь на резолюцію речниця Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що США не бачать можливості припинення членства Росії в Радбезі ООН і якби такий спосіб існував, Вашингтон ним би скористався.

Читайте також

Радбез ООН під головуванням РФ: усі 27 послів ЄС в ООН засудили дії Росії в Україні

Посолка США в ООН про РФ: Неможливо не помічати слона в кімнаті

США не видали візи делегації РФ, яка головує в Радбезі ООН

Топ дня

Вибір редакції

На початок