Людству загрожують нові епідемії через низький рівень планової вакцинації. Що робити

Людству загрожують нові епідемії через низький рівень планової вакцинації. Що робити

У чому суть

В Україні багато дітей пропустили планові щеплення через тимчасове зупинення вакцинації внаслідок пандемії COVID-19. Як заявили у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ), таке скорочення ставить під загрозу колективний імунітет українських дітей та підлітків.

Станом на 1 червня 2020 року лише 28,3% дітей річного віку в Україні отримали захист від кору, паротиту та краснухи (КПК). У Центрі громадського здоров'я проаналізували, що за 5 місяців, до кінця поточного року охоплення щепленнями сягне лише 67,9%, чого недостатньо для формування колективного імунітету.

Суспільне пояснює, у чому ризики низької вакцинації та чи безпечно робити щеплення під час пандемії коронавірусу.

Чому вакцинація – це важливо

Після старту масової вакцинації кількість хворих будь-яким інфекційним захворюванням знижується протягом кількох років. Це доведений факт. Наприклад, у 1952 році в США було 57 879 випадків поліомієліту, а в 1955-1961 роках почали вводити поліовакцини. У 1962-му кількість випадків захворювання впала до 920, а через 10 років зареєстрували всього 31 випадок поліомієліту.

Якщо вірус не існує у природних умовах, захворювання можна знищити повністю. Так сталося з натуральною віспою, на яку хворіють тільки люди – і яку вдалося повністю знищити у 1980 році.

ВООЗ визнає можливість знищення й інших вірусних інфекцій, зокрема поліомієліту. А на локальному рівні можна досягти елімінації (загибель окремих особин або цілих груп організмів) вірусів кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції.

Ще один вагомий плюс вакцинації – зниження ризику ускладнень після захворювань. Один з аргументів антивакцинаторів: "щеплені теж можуть хворіти". Але у таких випадках захворювання зазвичай протікає слабкіше, ніж у нещеплених, і рідше призводить до ускладнень. Наприклад, перенесений поліомієліт залишає дитину інвалідом на все життя. Цироз печінки, спричинений хронічним гепатитом В, або неврологічні ураження після кору або свинки, мають тривалі негативні наслідки. До 40% дітей, які переживають менінгіт через Hib (гемофільна інфекція), можуть мати неврологічні дефекти протягом усього життя.

Чому люди відмовляються від щеплень

Відмова від щеплень пов'язана, зокрема, з вірою у теорії змови. Перш за все – у змову фармкомпаній з метою отримання прибутку. Однак кампанія з масової вакцинації коштує майже у 10 разів дешевше, ніж лікування всіх хворих, якщо її не провести. Для лікування інфекцій використовують антигістамінні, жарознижувальні, відхаркувальні та інші препарати, дія яких спрямована на симптоми хвороби. І всі ці ліки можна продавати. Фармкомпаніям, скоріше, вигідна істерія з відмовою від щеплень.

Теорії змови – це прагнення пояснити найрізноманітніші події у світі чиїмись злочинними мотивами, і це явище не нове. Ще у Давньому Римі посуху на полях пояснювали наявністю у противника домовленостей з темними силами.

В історії безліч прикладів, коли через відмову від вакцинації виникали спалахи інфекційних захворювань: наприклад, у 1970-1980-ті роки в Англії була епідемія коклюшу, загинуло кілька дітей; в 90-ті в СНД 150 000 осіб захворіли на дифтерію, з них загинули 5000; в Нігерії у 2000-х було кілька спалахів дитячого поліомієліту через відмову від західних вакцин.

Читайте також: "Білл Гейтс, 5G і чипування. Як теорії змови змушують людей відмовитись від вакцини"

Вакцинація та COVID-19

У зв'язку з пандемією COVID-19 щонайменше 30 кампаній з вакцинації проти кору були скасовані, що може призвести до подальших спалахів захворювання у 2020 році та в наступний період.

Імовірність того, що дитина, що народилася сьогодні, буде повністю вакцинована усіма рекомендованими вакцинами коли досягне 5 років, становить менше ніж 20%.

Дані, зібрані ВООЗ та ЮНІСЕФ свідчать про те, що карантин у різних країнах істотно ускладнив імунізацію щонайменше у 68 країнах. Внаслідок цього майже 80 мільйонів дітей молодших одного року мають підвищений ризик зараження інфекційними хворобами.

Станом на 1 червня 2020 року в Україні лише 28,3% однорічних дітей вакциновано від кору, паротиту та краснухи (КПК). Рівень вакцинації КПК в Україні впав на 30-40%, у порівнянні з 2019 роком.

Ризики через відсутність планових щеплень

Якщо через пандемію COVID-19 буде припинена планова вакцинація, людство може зіткнутися з новими спалахами кору, поліомієліту та інших небезпечних інфекційних захворювань. Математичне моделювання, проведене фахівцями Університету Джона Хопкінса, прогнозує підвищення дитячої смертності у світі на шість тисяч випадків на день. Особливо серйозно стоїть проблема в країнах, що розвиваються. У Непалі та Камбоджі різко зросла захворюваність дітей на кір, в Ефіопії – на холеру і жовту лихоманку.

У ВООЗ вказали на особливу загрозу спалахів кору. У 2019-му цим збудником були заражені близько 800 тисяч людей у всьому світі, а цьогоріч можливий новий виток захворювання.

Україна тільки встигла оговтатись від спалаху кору, який був одним із найбільших за останні десятиліття. Всього в Україні з літа 2017 року до кінця 2019 року захворіли понад 100 000 людей. Для порівняння, коли у США в квітні 2019 року виявили перші кілька десятків випадків, там запровадили надзвичайний стан. Подолати спалах тоді вдалось саме завдяки плановим щепленням дітей, а також ревакцинації дорослих.

Що таке колективний імунітет

Колективний захист працює, коли вакцинована значна частина людей. Захворюваність знижується внаслідок уповільнення поширення інфекції – заражається менше людей, а крім цього, щеплені люди, якщо і хворіють, то легше й коротше. В цілому, коли переважна частина населення несприйнятлива до вірусів, то хвороба може вразити невеликий відсоток людей, але ніколи не призведе до епідемії та багатьох смертей.

Також колективний імунітет дозволяє захистити від зараження тих, кому робити щеплення не можна з об'єктивних причин: вірус не поширюється, вони не хворіють.

Скільки людей потрібно вакцинувати для досягнення колективного імунітету – залежить від ступеня заразності захворювання: чим він вищий, тим більше щеплених людей повинно бути в популяції. Наприклад, у Гамбії вдалося ліквідувати гемофільну інфекцію, досягнувши рівня вакцинації в 70% від населення. А ось для кору потрібно досягти 93% вакцинованих.

Варто чи ні робити щеплення під час пандемії

Питання планових щеплень під час карантину викликає неабиякі суперечки. Лікар-імунолог та алерголог Олег Назар в інтерв’ю Українському радіо розповів, чи варто робити щеплення.

"Будь-яке щеплення має імуностимулюючу дію і може бути захистом від інших інфекцій. Якщо люди дотримуватимуться всіх норм дистанції, батьки з дітьми, які приходять до поліклінік, не сидітимуть одне біля одного, то це більш-менш безпечно. Інше питання, якщо дитина хвора, має температуру, прояви ГРВІ, то вакцинація проводиться не раніше, ніж за місяць", - заявив імунолог.

На його думку, в Україні може бути спалах кору і правця, бо під час карантину рівень вакцинації упав на 20%. Лікар нагадав, що в Україні на час карантину не забороняли профілактичні щеплення: "У пріоритеті є первинні вакцинальні комплекси. Зокрема, це вакцинація від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюку та правця, особливо для дітей першого року життя".

Під час карантину медпрацівники мають уникати створення черг, скупчення в кімнатах очікування, заздалегідь планувати графік прийомів, забезпечити дотримання соціальної дистанції не менше ніж 1,5-2 метри, дотримуватися гігієни рук дезінфекторами із вмістом спирту не менше ніж 60%.

Відповіді на поширені запитання

Хіба щеплення роблять дорослим? Імунітет проти деяких захворювань не формується на все життя. Починаючи з 26 та кожні наступні 10 років (саме стільки зберігається імунітет проти цих хвороб) дорослим необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація — проти дифтерії та правця. Якщо ви пропустили вакцинацію в дитинстві, то маєте зробити щеплення ще й проти кору, краснухи, паротиту (свинки) і гепатиту В.

Що робити, якщо я не пам'ятаю, які щеплення мені робили? Якщо ви не маєте записів про щеплення у медичній картці або не пам’ятаєте, чи були вони взагалі, зробіть триразову вакцинацію — з інтервалом у 30 днів між першим і другим щепленням та у шість місяців між другим і третім. Також можна здати аналіз крові на наявність антитіл до вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, поліомієліту (трьох типів вірусу), кору, краснухи, епідемічного паротиту (свинки), кашлюку. Для цього проводиться РПГА (дифтерія, правець, кір, паротит) або ІФА (кашлюк, гепатит, краснуха).

Від яких хвороб потрібно робити щеплення?

 • Гепатит В
 • Туберкульоз
 • Поліомієліт
 • Дифтерія
 • Кашлюк
 • Правець
 • Hib-інфекція (гемофільна інфекція)
 • Кір
 • Краснуха
 • Епідемічний паротит

МОЗ також рекомендує зробити вакцинацію від вітряної віспи (тим, хто входить у групу ризику і має послаблений імунітет), папіломавірусу (причина розвитку шийки матки у 70%), грипу, ротавірусної, менінгококової, пневмококової інфекцій (одна із основних причин смертності серед дітей до 5 років), гепатиту.

Що таке календар щеплень? Це графік щеплень, який постійно оновлює МОЗ. Держава планує кількість доз, вік, коли необхідно вводити вакцини, а також дати та періодичність їх введення.

Скільки коштує вакцинація?

Ви отримаєте вакцину безкоштовно, якщо:

 • Ви доросла людина і хочете зробити щеплення від дифтерії та правця;
 • ви медик або військовий;
 • ви раніше не хворіли на кір, не маєте даних про щеплення, але контактували з хворим.

Для дітей молодше 18 років перші та всі пропущені щеплення — безкоштовні. Вакцини, які не входять до Календаря щеплень (наприклад, проти грипу, вірусу папіломи або гепатиту А), потрібно придбати в аптеці власним коштом.

Де можна зробити щеплення? Держава закуповує вакцини централізовано і розповсюджує їх по областях. Зробити щеплення можна насамперед у лікарнях та поліклініках. Віднедавна безкоштовну вакцинацію почали проводити також приватні медичні заклади та лікарі, які підписали угоду з Національною службою здоров'я.

Як пройти процедуру щеплення? Запишіться на прийом до сімейного лікаря чи терапевта, з яким підписали декларацію. Це можна зробити на сайті інформаційної системи для пацієнтів Helsi.

Під час консультації попередьте лікаря про:

 • алергію;
 • наявні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
 • проходження курсу хіміо- або гормональної терапії;
 • вживання стероїдів або ліків, що пригнічують імунітет;
 • реакцію на попередні щеплення;
 • перелік ліків, які ви вживаєте нині.

Після щеплення залишайтесь у медзакладі мінімум пів години, щоб попередити індивідуальні реакції у разі їх появи. Живіть довго і щасливо!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди