Перейти до основного змісту
Руйнування Каховської ГЕС міг спричинити підрив підводного проходу — NYT

Руйнування Каховської ГЕС міг спричинити підрив підводного проходу — NYT

Каховська ГЕС
. Херсонщина. Підірвана Каховська ГЕС, 6 червня 2023 року. Фото: Каховська міська тергромада/Facebook

Руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, міг спричинити підрив підводного проходу до машинної зали.

Про це йдеться у розслідуванні The New York Times.

Дамба в Україні була спроєктована таким чином, щоб протистояти майже будь-якому нападу, який тільки можна уявити — ззовні. Докази свідчать про те, що Росія підірвала його зсередини.

Видання посилається на думку інженерів з України та США, які стверджують, що конструкція греблі мала "ахіллесову п’яту". А оскільки греблю збудували за радянських часів, у Москві мали всі інженерні креслення та знали, де найвразливіша частина споруди.

"Гребля була побудована з величезним бетонним блоком в основі. Через нього проходить невеликий прохід, до якого можна дістатися з машинного відділення греблі. Свідки свідчать, що саме в цьому проході спрацював вибуховий заряд і зруйнував греблю", — йдеться у публікації.

NYT зазначає, що о 2:35 та 2:54 ночі 6 червня сейсмічні датчики в Україні та Румунії виявили ознаки потужних вибухів. Свідки в цьому районі почули потужні вибухи приблизно між 2:15 ранку та 3 ранку. І незадовго до того, як гребля зруйнувалася, супутники американської розвідки зафіксували інфрачервоні теплові сигнали, які також вказували на вибух.

За словами інженерів, секція, яка обвалилася, була невидимою над лінією води — це вагомий доказ того, що фундамент зазнав структурних пошкоджень. Докази чітко свідчать про те, що дамба була пошкоджена вибухом, спричиненим стороною, яка її контролює — Росією.

Численні докази, розглянуті NYT, від оригінальних інженерних планів до інтерв’ю з інженерами, які вивчають руйнування дамб, підтверджують інше пояснення: обвал дамби не був випадковим. Катастрофічне руйнування бетонного фундаменту, що лежить в його основі, навряд чи відбувся сам по собі.

На думку двох американських інженерів, враховуючи супутникові та сейсмічні дані про вибухи в цьому районі, найімовірнішою причиною обвалення став заряд вибухівки, розміщений у коридорі для обслуговування або тунелі, який проходить крізь бетонне серце конструкції.

"Якщо ваша мета — знищити саму дамбу, знадобиться потужний вибух. Прохід є ідеальним місцем для розміщення цього вибухового заряду", — впевнений інженер-геотехнік Майкл Вест, директор компанії Wiss, Janney, Elstner.

Інженери попередили, що лише повне обстеження греблі після того, як вода вийде з водосховища, може визначити точну послідовність подій, що призвели до руйнування. Ерозія від води, що протікає каскадом через ворота, могла призвести до збою, якби гребля була погано спроєктована або бетон був неякісним, але інженери назвали це малоймовірним.

Ігор Стрілець, інженер, який з 2005 по 2018 рік працював заступником начальника управління водних ресурсів Дніпра, сказав, що як проєкт будівництва часів "холодної війни", фундамент греблі був розроблений таким чином, щоб витримати практично будь-який зовнішній вплив. Він сказав, що також дійшов висновку, що вибух у галереї зруйнував частину бетонної конструкції, а інші секції потім зруйнувало силою води.

"Я не хочу, щоб моя теорія була правильною. Але це єдине пояснення", — сказав Стрілець.

Він зазначив, що сильний вибух у галереї може означати повну втрату греблі.

Що відомо про затоплення Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС та евакуацію людей

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Станом на 17 червня рівень води, якою затопило Херсонщину внаслідок підриву військами РФ Каховської ГЕС продовжує знижуватись і на ранок 17 червня становить 1,32 метра. Підтопленими залишається 28 населених пунктів: 11 на правому березі, 17 — на лівому.

Увечері 16 червня голова ОВА Прокудін повідомив, що під водою залишається 1509 будинків. Протягом дня вода відступила від 140 осель. Вода відійшла від Інгульця, Ясної Поляни, Зарічного, Козацького та Одрадокам'янки.

Топ дня
Вибір редакції
На початок