Північноатлантичний альянс ухвалюватиме рішення про терміни передачі Україні винищувачів F-16 з огляду на те, скільки часу знадобиться для підготовки українських пілотів.
Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг на полях зустрічі міністрів оборони країн НАТО у п’ятницю, 16 червня.
"Звичайно, той факт, що члени Альянсу зараз розпочинають навчання, також означає, що ми матимемо можливість у короткий термін також приймати рішення про доставку літаків. Коли саме це станеться, залежить, звісно, трохи від того, скільки часу піде на навчання, а також від нашої постійної оцінки потреб і того, який спосіб допомоги Україні є найефективнішим", — зазначив посадовець.
За його словами, при цьому військова підтримка знадобиться Україні й після завершення війни з Росією.
"Я також вважаю, що нам потрібно усвідомити, що незалежно від того, коли літаки можуть бути доставлені, щоб допомогти їм впоратися з цією триваючою військовою агресією Росії проти України, також знадобляться більш довгострокові зусилля, коли ця війна закінчиться", — підкреслив Столтенберг.
Раніше генсек повідомив, що на саміті Північноатлантичного альянсу запланованому на 11-12 липня у Вільнюсі, має відбутися перше засідання нової Ради Україна–НАТО.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.
Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.