Жителі Кіровоградщини можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації на ремонт житла, пошкодженого обстрілами

Жителі Кіровоградщини можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації на ремонт житла, пошкодженого обстрілами

Жителі Кіровоградщини можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації на ремонт житла, пошкодженого обстрілами
Наслідки дронової атаки в одній з громад Кіровоградщини 23 травня 2023 року. Фото: Суспільне Кропивницький

Жителі Кіровоградської області можуть отримати до 200 тисяч гривень компенсації на житло, пошкоджене через російські атаки. Допомогу на ремонт видають у рамках програми "єВідновлення". Це інформація від директорки департаменту регіонального розвитку, містобудування та архітектури обласної військової адміністрації Вікторії Кулікової.

Скільки такого житла на Кіровоградщині

На Кіровоградщині 57 таких будинків. Вони в Олександрійському, Кропивницькому і Новоукраїнському районах.

Під компенсацію потрапляє вісім категорій об’єктів. Це гуртожитки, житлові й дачні будинки, а також споруди, які були обладнані під житло і люди мали там прописку.

За словами Вікторії Кулікової, інші об’єкти поки не розглядають. Водночас дані щодо них вносять у державний реєстр знищеного і пошкодженого майна.

Нині на Кіровоградщині підготували одну заяву стосовно пошкодженого майна. Цей будинок у Помічнянській громаді Новоукраїнського району. Тепер цю заяву розглядатиме комісія, яку мають створити в цій же громаді.

Як і хто може подати заявку

Подати заявку можна в електронному або паперовому вигляді. Для цього треба скористатися електронним додатком "Дія" або звернутися до ЦНАПу, нотаріуса чи органів соціального захисту. Зробити це можна, перебуваючи на будь-якій території.

Звернення приймають від людей, яким є 18 років і які можуть юридично підтвердити право на майно. Не можуть звертатися – ті, хто скоїв злочини проти України й підпав під закон про санкції.

Зі слів Вікторії Кулікової, в області є об’єкти, які не внесені в реєстр речових і майнових прав. І якщо виникне питання про виплату компенсації, то їх ЦНАПи спочатку оформлюватимуть, щоб було право власності, а вже потім вноситимуть в реєстр пошкодженого майна. Якщо об’єкт зруйнований, то особистість власника підтверджуватимуть за допомогою свідків.

11 категорій людей визначені пріоритетними. З урахуванням цього органи місцевого самоврядування формуватимуть чергу з тих, хто подав заяви. Це учасники бойових дій, люди, які отримали інвалідність, ветерани, члени сімей загиблих та інші пільгові категорії. Для решти людей працює жива черга.

Як можна скористатися грошима

Обстежуватиме об’єкт робоча комісія, створена місцевими радами за місцем прописки людини. Туди входять не менше п’яти людей. Один обов’язково має вищу будівельну або архітектурну освіту або стаж у сфері будівництва. Комісія визначатиме розмір допомоги залежно від пошкоджень.

Після схвалення комісією людина має завітати до банку й відкрити там рахунок. "Гроші приходять упродовж трьох днів, – каже Вікторія Кулікова. – Їх не можна знімати в банкоматі й перераховувати на іншу картку. Ця картка не може бути поповнена. Нею не сплачуються інші послуги, окрім будівельних".

Скористатися допомогою можна двома шляхами.

"Є можливість або придбати будівельні матеріали самостійно й зробити цей ремонт, або винайняти організацію, яка акредитована й внесена у відповідні державні реєстри як учасник цієї програми. Також в Україні є кейс, де представлені можливості будівельних підприємств і крамниць. І коли підприємець реєструється як учасник програми, людина може вибрати будівельника. Найважливіше, щоб на пошкодженому об’єкті до того, як запрацює програма, не було проведено жодних робіт".

За словами Вікторії Кулікової, на Кіровоградщині усі провідні торговельні мережі, які мають справу з будівельними матеріалами, – учасники цієї програми. Невеликим магазинам місцеві ради також мають запропонувати приєднатися.

Компенсацію потрібно використати упродовж року. Інакше гроші або їх залишки на картці повернуться до державного бюджету.

На початок