Останній енергоблок ЗАЕС переводять у "холодний зупин". Що це означає

Останній енергоблок ЗАЕС переводять у "холодний зупин". Що це означає

Останній енергоблок ЗАЕС переводять у "холодний зупин". Що це означає
Запорізька АЕС 17 жовтня 2022 року, фото: AP

Державна інспекція ядерного регулювання України сьогодні 9 червня видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" останній робочий енергоблок №5 Запорізької АЕС.

Відповідне розпорядження опубліковано на офіційному сайті ДІЯРУ.

"В умовах втрати основного проєктного джерела підживлення бризкальних басейнів, необхідно негайно приступити до переводу енергоблока №5 ЗАЕС у стан "холодний зупин", поки ще підтримується проєктний режим роботи необхідних систем охолодження", — йдеться у заяві.

Зазначається, що розпорядження було видано експлуатуючій організації у зв’язку із неможливістю усунення виявлених порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки.

Серед причин називають

  • підрив Каховської ГЕС 6 червня,
  • продовження періодичного обстрілу росіянами промислового майданчика ВП "Запорізька АЕС",
  • деградацію системи аварійного реагування на майданчику ЗАЕС тощо.

Обмеження експлуатації енергоблока №5 Запорізької АЕС діятиме до усунення виявлених порушень.

Експлуатація інших енергоблоків "ЗАЕС" №№ 1, 2, 3, 4, 6 — також обмежена станом — "холодний зупин", відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року.

Раніше сьогодні у "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним, і попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається контрольованою.

До цього президент "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін пояснював, що "холодний зупин" — це коли блоки не працюють взагалі, тому що знаходяться у "холодному стані".

На початок