Норвезькі сейсмологи зафіксували вибух в районі Каховської ГЕС

Норвезькі сейсмологи зафіксували вибух в районі Каховської ГЕС

Норвезькі сейсмологи зафіксували вибух в районі Каховської ГЕС
Пошкоджена Каховська гребля, 6 червня 2023 року. Фото: Associated Press

Норвезькі вчені зафіксували сейсмічні сигнали, які підтверджують що поблизу греблі Каховської гідроелектростанції стався вибух у ніч, коли вона була зруйнована.

Про це повідомляє NPR.

"Сейсмічні станції в Україні та Румунії зафіксували вибух на Каховській греблі того ранку, коли вона зруйнувалась", — пише видання.

Аналіз провела NORSAR — норвезька група, яка відстежує сейсмічні мережі по всій Європі. Магнітуда події становила від 1 до 2 балів.

"За їхніми даними, вибух стався 6 червня о 02:54 за місцевим часом в Україні. Це виявлення є першим незалежним доказом того, що гребля, яка стримувала водосховище розміром приблизно з Велике Солоне озеро в Юті, була підірвана, а не впала через перенапругу та безгосподарність", — підкреслює NPR.

Як зауважують журналісти, останніми тижнями гребля зазнавала значного навантаження.

"Весняні дощі заповнили Каховське водосховище повністю, і вода переливалася через верхню частину греблі, яка не мала достатньо відкритих шлюзів, щоб керувати потоком. Росія, яка контролює греблю, з листопада минулого року відкрила лише кілька із 28 воріт", — зазначається в дописі.

Напруга та попереднє пошкодження греблі призвели до припущення, що вона могла впасти сама по собі. Але, за даними NORSAR, що відстежує підземні ядерні випробування та інші сейсмічні явища, приблизно в той час, коли, як вважається, була зруйнована гребля, стався вибух

"Ми бачимо сфокусований імпульс енергії, що типово для вибуху", — сказав у коментарі NPR Волкер Ойє, сейсмолог з NORSAR, який проаналізував дані.

Водночас сейсмологи не можуть визначити місце вибуху ближче ніж у межах 20-30 кілометрів від греблі. Але Ойє каже, що вибухи в цій конкретній частині України трапляються рідко, тому вибух, спричинений чимось іншим, був би незвичайним збігом.

Раніше Служба безпеки заявила, що дістала підтвердження того, що греблю Каховської гідроелектростанції підірвала диверсійна група окупантів. Про це свідчить перехоплення телефонної розмови, отримане СБУ.

"Там не вони (українська сторона — ред.) довбанули. Там наша диверсійна група. Вони хотіли типу цією дамбою лякати. Пішло не за планом, а більше, ніж вони планували", — розповідає на оприлюдненому аудіозапису чоловік, ідентифікований СБУ як російський військовий.

Він також описує наслідки підриву ГЕС, які намагаються приховати у РФ, серед яких — підвищення рівня води, затоплення територій та руйнування.

Що відомо про затоплення Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС та евакуацію людей

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Внаслідок затоплення Олешок на лівому березі Дніпра Херсонщини загинули дев’ятеро людей. Поки неможливо встановити кількість зникли безвісти, російські військові не дають людям можливості евакуюватись.

У Голій Пристані вода зупинилась і впала у деяких місцях на п'ять сантиметрів. Люди евакуюються самотужки. Раніше керівниця Голопристанської МВА Світлана Лінник. повідомила, що у місті затоплені 196 житлових будинків.

У Новій Каховці вода також відступає, вона нижче Дніпровського проспекту. Людей почали пускати перевірити свої домівки. Найгірша ситуація у Корсунці. Звідти самотужки виїхали майже всі жителі. Окупаційна влада евакуацією не займається.

На початок