Іран має понад 100 кілограмів збагаченого до 60% урану — директор МАГАТЕ

Іран має понад 100 кілограмів збагаченого до 60% урану — директор МАГАТЕ

Іран має понад 100 кілограмів збагаченого до 60% урану — директор МАГАТЕ
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Фото: AP

Запаси збагаченого урану в Ірані за три місяці зросли більш ніж на чверть і станом на зараз Тегеран має понад 100 кг урану, збагаченого до 60%.

Про це заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

Він зазначив, що Агентство не мало можливості здійснювати діяльність з перевірки та моніторингу Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо виробництва та інвентаризації центрифуг, роторів і сильфонів, важкої води та концентрату уранової руди протягом двох з половиною років, включаючи період після червня 2022 року, коли не було встановлено та не працювало жодного обладнання для спостереження та моніторингу, пов'язаного з СВПД.

"Перед вами моя остання доповідь про перевірку і моніторинг в Ірані... У доповіді зазначається, що за три місяці запаси збагаченого урану в Ірані зросли більш ніж на чверть. Це включає запаси урану, збагаченого до 20% U-235, які наближаються до пів тонни, і запаси високозбагаченого урану – збагаченого до 60% U-235 – які становлять значно більше ніж 100 кг" — сказав Гроссі.

У листопаді 2022 року МАГАТЕ заявило, що Іран ще більше збільшив свої запаси високозбагаченого урану до 62,3 кг. Агентство розкритикувало Тегеран за те, що він продовжує блокувати доступ МАГАТЕ до іранських ядерних об'єктів.

Експерти з питань нерозповсюдження заявляли, що Іран має достатньо збагаченого урану, щоб переробити його на паливо для принаймні однієї ядерної бомби.

Що відомо про збагачення урану в Ірані

На початку січня 2021 року влада Ірану офіційно попередила МАГАТЕ про намір збільшити збагачення урану до 20%, порушуючи таким чином ядерну угоду між Іраном і світовими країнами.

Раніше президент США Джо Байден заявив, що має намір повернутися до угоди, яку президент Дональд Трамп покинув три роки тому, за умови, що Іран також повернеться до повного її дотримання.

На початку березня 2021 року Іран заявив, що не бачить сенсу зустрічатися для перемовин з США та іншими країнами, залученими до ядерної угоди, доки Штати не знімуть накладені на країну санкції. Водночас США заявили про готовність скасувати обмеження, що суперечать ядерній угоді, однак вимога іранської влади скасувати всі санкції нездійсненна.

В липні 2022 року стало відомо, що на іранському підземному ядерному об'єкті Фордо розпочали процес виробництва урану, збагаченого до 20%. 9 липня МАГАТЕ підтвердило цю інформацію.

Організація атомної енергії Ірану (ОАЕІ) 1 серпня запустила кілька сотень центрифуг для збагачення урану.

На початок