Організація атомної енергії Ірану (ОАЕІ) 1 серпня запустила кілька сотень центрифуг для збагачення урану.
Про це заявив офіційний представник організації Бехруз Камалванді, передає агентство новин Tasnim.
За словами Камалванді, Міжнародна агенція з атомної енергії була проінформована про запуск.
"Ці центрифуги є передовими установками... це доручення виконується відповідно до реалізації "Закону про стратегічні дії для скасування санкцій і захисту інтересів Ірану", а також з метою досягнення збагачення (урану) до 190 тисяч EPP", — наводить агентство Tasnim слова Камалванді.
ЕРР-одиниця роботи з розділення ізотопів, що показує ефективність центрифуг для збагачення ядерних матеріалів. З метою виробництва збагаченого ядерного палива, зокрема для виконання військових завдань, достатньо досягти рівня в 190 тисяч ЕРР.
У 2015 році Великобританія, Німеччина, Китай, Росія, США, Франція та Іран уклали ядерну угоду — спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, що передбачало зняття санкцій в обмін на обмеження ядерної програми Ірану. У травні 2018 року США при президентстві Дональда Трампа вийшли з СВПД і відновили санкції проти Тегерана. У відповідь Іран заявив про поетапне скорочення своїх зобов'язань в рамках угоди, відмовившись від обмежень в ядерних дослідженнях, центрифугах і рівні збагачення урану.
Переговори щодо відновлення СВПД і скасування санкцій розпочались у квітні 2020 року й проходили у Відні. У грудні 2021 року сторони досягли домовленості щодо двох проєктів угоди, в які європейська сторона включила позиції Ірану. За словами іранського представника Багері Кяні, переговори проходили успішно, проте представник Держдепу США Нед Прайс оцінив прогрес у Відні як скромний, закликавши Тегеран ставитися до питання серйозно. Після повернення сторін у свої столиці наприкінці березня переговори були припинені. МЗС Ірану звинуватив в цьому американську адміністрацію. Останній раунд переговорів щодо СВПД пройшов у столиці Катару 29-30 червня.
Санкції проти Ірану — міжнародні торговельні обмеження, які забороняють експорт до Ірану атомної, ракетної і значної частини військової продукції, прямих іноземних інвестицій в газову, нафтову і нафтохімічну промисловість Ірану, експорт продукції тонкої нафтопереробки, а також будь-які контакти з Корпусом вартових Ісламської революції, банками та страховими компаніями, фінансові транзакції та співпрацю з морським флотом Ірану.
Санкції були запроваджені США після ісламської революції 1979 року в Ірані та розширені у 1995 році переліком фірм, контрольованих іранським урядом. У 2006 році Радбез ООН ухвалив резолюцію з вимогою припинити програму зі збагачення урану.
Читайте також
Боррель запропонував новий варіант ядерної угоди з Іраном
Іран може постачати Росії турбіни та автозапчастини в обмін на сталь — ЗМІ
Іран може передати Росії сотні бойових безпілотників для війни в Україні — Білий дім
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу